Yalıtım Kalınlığı İle Enerji Tasarrufu İlişkisi

Evlerimizin daha çabuk ısınıp soğumasını sağlayan ısı yalıtımı uygulaması, enerji tasarrufu yapmamızı sağlayarak bütçemizi koruyor. Isı yalıtımı, ısınmak ve serinlemek için harcadığımız CO2 gazının salınımını da azalttığı için küresel ısınma ile mücadele etmemize yardımcı oluyor. Yalıtım uygulamasından maksimum verim alınabilmesi için uygulamanın doğru bir şekilde yapılması gerekiyor.

Isı yalıtımı ile ilgili en çok karşımıza çıkan hata, uygulamada maliyetin düşürülmesi için kalitesiz malzeme kullanılması ve ince yalıtım yapılması. Bu durum ortaya çıktığında binaların ısı kaybı azalmıyor ve ısı yalıtımının faydaları görülmüyor. Tasarruf oranının artması için yalıtım uygulamasının doğru malzemelerle, optimum kalınlıkta yapılması gerekiyor.

Doğru Yalıtım Kalınlığı ile Daha Fazla Enerji Tasarrufu

Genel olarak konuşulursa, daha kalın yalıtım daha fazla enerji tasarrufu anlamına geliyor. Doğru malzemelerle daha kalın yalıtım yapıldığı zaman binanın ısı kaybı daha da aza indirgenmiş oluyor ve böylelikle evlerin içi daha çabuk ısınıyor, daha hızlı serinliyor. Yeterli kalınlıkta uygulanan ısı yalıtımı malzemeleri, evlerdeki enerji ihtiyacını azaltıyor. Üstelik bu evlerde yazın da daha rahat şekilde sıcaktan kaçınılabiliyor ve yaşam daha konforlu bir hal alıyor.

Bir binanın daha soğuk bir iklimde bulunması, daha kalın yalıtım uygulaması yapılmasını gerektirmiyor. Çünkü ısı yalıtımı, evleri soğuktan koruduğu kadar sıcaktan da koruyor. Böylelikle kışın ısınmak için yazın da serinlemek için harcanan enerjinin miktarı azalıyor. Yani, Antalya’da yer alan bir evin, en az İstanbul’da bulunan ev kadar yalıtım ihtiyacı bulunuyor. Isı yalıtımı yönetmeliği, farklı il ve ilçelerde uygulanması gereken yalıtım kalınlıklarını açık bir şekilde belirtiyor.

Binalara ısı yalıtımı yaptırırken daha kalın yalıtım yerine optimum yalıtım kalınlığını hedeflemek gerekiyor. Gerektiğinden daha kalın yalıtım uygulamasının binanın enerji tasarrufuna ekstra katkısı bulunmuyor. Dahası, yalıtım maliyeti artıyor. Bu nedenle dış cephe yalıtım uygulaması yapılırken binanızın ihtiyacının tam olarak ve doğru şekilde belirlenmesi gerekiyor.

Filli Boya Ücretsiz Yalıtım Keşif Hizmeti ile Binanızın İhtiyacını Öğrenin

Her binanın yalıtım ihtiyacı, diğer bir binadan farklıdır. İklim koşulları kadar binanın yapısal özellikleri de yapılacak yalıtım uygulamasında bazı değişiklikler yaratabilir. Bu durum, binaya uygulaması yapılacak olan ısı yalıtımı fiyatları üzerinde de değişiklik yaratır. Binanızın ihtiyaç duyduğu ısı yalıtımı malzemeleri ve fiyatları ile ilgili bilgi almak için şimdi Filli Boya ücretsiz yalıtım keşif hizmetinden yararlanın ve binanızın dış cephe yalıtım uygulamasını daha fazla geciktirmeyin!