Hangi Renkler Çocuk Eğitimini Daha Kaliteli Kılar?

Çocuk eğitiminde renk etkisi söz konusu olduğunda, renklerin güzelliğindense işlevselliğine yönelmek gerekiyor. Çünkü bazı renkler çocuklarda odaklanmayı ve yaratıcılığı arttırırken, bazı renkler ise stres yaratıp hiperaktiviteyi fazlalaştırabiliyor. Bu nedenle çocukların eğitim ve yaşam alanları için renk seçerken yaş gruplarını ve bireysel özellikleri de dikkate alarak, titizlikle değerlendirme yapılması gerekiyor.

renk etkisi

Çocuk Eğitiminde Renk Etkisi

Günümüzde renklerle ilgili yapılan araştırmalar, renk seçiminin iş görüşmelerinde bile etkisi olduğunu gösteriyor. Sadece iş görüşmelerinde değil; dekorasyonda, giyimde, duvar renklerinde ve hatta ofis gereçlerinde bile bazı renkler özellikle tercih ediliyor. Kimi renkler kişilere sakinlik ve huzur gibi duygular verirken, kimi renkler iştahı arttırıyor, kimileri ise nabzı yükseltiyor ve heyecan duygusu aşılıyor. Renklerin etkileri bu kadar büyük olunca, çocuk eğitiminde de bu güçten yararlanılması vazgeçilmez oluyor. Renk etkisiöğrenmeyi kolaylaştırıyor, odaklanmayı arttırıyor ve çocukların eğitimini daha kaliteli kılıyor.

Renk etkisi söz konusu olduğunda; sıcak renklerin aktiviteyi arttırdığı, soğuk renklerin ise çocukları sakinleştirildiği biliniyor. Renkler direkt olarak merkezi sinir sistemini etkilediğinden, çocukların ders yaptıkları odalarda açık mavi, açık yeşil, bej gibi renklerin kullanılması son derece önemli.
Kırmızı, sarı ve turuncu gibi renklerinse çocukların dikkatini dağıttığı biliniyor. Ders sınıflarında bu renklerin duvar rengi olarak kullanılması çocukların odaklanmasını güçleştirebiliyor ve heyecan seviyelerini arttırıyor. Kırmızı ve sarının iştahı da arttırdığı biliniyor. Bu nedenle çocukların yemekhanesinde bu renklerin kullanılması renk etkisi açısından daha doğrudur.
Çocukların eğitim gördüğü alanlarda rengin kendisi kadar tonu ve kullanılan ışık da önemli. Çok yoğun bir yeşil ya da mavi tonu, bazen bir kırmızı tonundan daha uyarıcı hale gelebiliyor. Çocukların sınıflarında kullanılan rengin ve ışığın bu anlamda mutlaka titizlikle seçilmesi gerekiyor.
Renk etkisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için Filli Boya Renk Etkisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi Servisi