Okula Dönüş Zamanı: Eğitim Kurumlarında Hangi Renkler Kullanılmalı?

Renkler hem çocukların hem de yetişkinlerin psikolojisi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Hayal gücünü arttıran renkler, özellikle çocuk gelişimi için son derece önemlidir. Bazı renklerin motivasyon ve odaklanma gücünü yükselttiği, renk araştırmalarında kanıtlanmıştır. Bu nedenle çocukların eğitim gördüğü okullarda renk kullanımına özellikle hassasiyet gösterilmelidir. Renk etkisi, çocukların gelişimi için hayati önem taşır.

renk etkisi

Okul Öncesi Dönemi

Okul öncesi dönemdeki çocuklar yapıları gereği öğrenmeye açıktırlar. Bu yaş grubuna dahil olan çocuklar son derece hareketlidir ve bu çocukların dikkati dağılmaya müsaittir. Sıcak ve parlak renkler, okul öncesi dönemdeki çocuklar için oldukça dikkat çekicidir. Okul öncesi dönemdeki çocuklar için renk etkisi değerlendirildiğinde, sarı ve kırmızının özellikle sevildiği görülmektedir. Bu renkler çocukların kaygılarını azaltır ve öğrenme süreçlerine katkıda bulunur. Açık sarı, açık şeftali ve somon rengi de anaokulu sınıflarında kullanılabilecek renklerdendir.

İlkokul Dönemi

İlkokul dönemindeki çocuklarda dikkat dağınıklığından kaçınmak adına bej, mavi ve yeşil gibi renk tonlarının kullanılması faydalı olacaktır. İlkokul sınıflarında dikkat çekilmek istenen alanlara göre farklı renk kullanımları denenebilir. Örneğin çocukların gün boyu baktıkları tahtanın ardındaki duvar renginin gözü yormayacak, rahatsız etmeyecek bir ton olması, renk etkisi açısından son derece önemlidir.

Lise Dönemi

Lise dönemi, çocukların kişiliğinin oturduğu ve zevklerinin belirginleştiği bir dönemdir. Bu dönemdeki çocuklar sıcak renklerden uzaklaşarak soğuk renklere geçiş yaparlar. Lise döneminde mavi ve yeşil gibi renkler, sarı ve kırmızı gibi renklerden daha fazla tercih edilir. Mavi ve yeşil gibi renklerin sakinleştirici özellikleri de olduğundan, bu renklerin lise sınıflarında kullanılması elverişlidir. Liselerde pozitif renk etkisi , bej tonları kullanılarak da elde edilebilir.

Bilgi Servisi