Doğu (Wabi)

Kökleri “Doğan Güneşin Ülkesi” Japonya’ya uzanan Doğu felsefesi Wabi doğanın durmaksızın yenilenen renkleri için ilham kaynağı oluyor.
Doğu’nun kültürü, estetiği ve doğanın müthiş ritmiyle harmanlanan bu renkler yaşam alanlarınıza cana yakın ve özentiden uzak bir his katıyor.
Durmaksızın yenilenen, nefes alıp veren doğa parça parça iç mekanlara sızdırılır. Modern dünyanın kusur saydıkları, üzerleri örtülmek yerine sergilenirler, çünkü doğanın estetiğidir bu, insan düşüncesinin değil. Doğada kusur yoktur. Doğa olduğu gibi kutlanır ve kutsanır Wabi’de.
Doğanın sessizce içlerine sızmasına izin verilen mekanlar, birer vaha haline gelirler: Kaosun orta yerinde yalınlık ve dinginlik…Önce her şeyin geçici olduğunu düşünürüz, sonra tam da bu yüzden taptaze başlangıçların mümkün olduğu bir dünyada yaşadığımızı. Wabi’nin hatırlatmak istediği budur.
Elbette her şeyi onun akışına bırakamayız artık, doğaya ve onun bilgeliğine elimizden geldiğince yakın yaşayabiliriz. Yağmurun ritmini, karın sessizliğini, patikada uzaklaşan adımların ve hışırdayan sonbahar yapraklarının sesini; ahşabın en ham, taşın en işlenmemiş ve kumun en akıcı halini mekana renk olarak taşıyabilmek…

Wabi kavramının yaşam alanlarına uygulanması mekana doğallık ve müthiş bir uyum katar elbette, ama özellikle butik oteller, showroomlar ve vitrin mekanlarında ve tabii ki yine yaşam alanlarının giriş ve koridorlarında davetkarlık ve misafirperverlik hissini vurgulamak için ideal bir yaklaşımdır. Mekanlara canayakın ve özentiden uzak bir his katar.
Wabi, estetikle ilgili nosyonlardan bir miktar arınmayı gerektirir. Wabi’de deneysellik değil, doğallıktır asıl olan ve ışıktan ziyade matlık, pürüzlülük ve doku benimsenir ve öne çıkarılır.

Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM