LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
27 Nisan 2018

Shabby Chic dekorasyonu ile geçmişe yolculuk yapın

Sizin de içinizde iflah olmaz bir romantik saklıysa; beyaz rengi, pofuduk koltukları, çiçekleri, pastel tonları ve her yanı yaşanmışlık kokan eskitilmiş objeleri seviyorsanız Shabby Chic tarzı bir dekorasyon ile hayallerinizi süsleyen o eve kavuşabilirsiniz!

Shabby Chic nedir?
Pahalı ve ağır bir dekorasyon stili olan İngiliz country tarzının ulaşılabilir bir uzantısı olan ve aslında klasik İngiliz kır evlerinin geleneksel dekorasyon anlayışından esinlenen Shabby Chic akımı, Amerika’da ortaya çıkmıştır. Geleneksel Victorian dekorasyon anlayışını, Kaliforniya tarzı yumuşak ve konforlu çizgilerle harmanlayan Rachel Ashwell tarafından yaratılan bu dekorasyon stili, bugün tüm dünyada milyonlarca evde uygulanmaya devam ediyor.

Shabby Chic dekorasyonun olmazsa olmazları nelerdir?

Ana renk olarak beyaz & ekru

Bu tarzın en belirgin özelliği mekanlarda ana renk olarak beyaz ve ekrunun kullanılmasıdır. Yani eğer bir mekanı Shabby Chic tarzına bağlı kalarak dekore edecekseniz, o mekandaki renklerin en az %50’sinin beyaz ve ekrudan oluşması gerekir.

Eskitilmiş mobilyalar

Shabby Chic deyince akla gelen ilk unsur, eskitme efekti verilmiş ya da doğrudan antika niteliği taşıyan ahşap mobilyalardır. Bu ahşap mobilyalar genelde beyaz ve soluk pastel renklerde olmaları ile öne çıkarlar ve Shabby Chic tarzı dekorasyonda wenge ve ceviz tonlarında koyu renk mobilyalara genelde yer verilmez.

Romantik ev tekstil ürünleri

Shabby Chic dekorasyonda öne çıkan bir diğer şey ise ev tekstili ürünleridir. Floral desenli nevresimler / koltuk örtüleri, uçuşan tüller, ham keten kumaşlardan masa örtüleri, fırfırlı ve fistolu kırlentler Shabby Chic dekorasyonun vazgeçilmez parçalarındandır.

DIY (Kendin yap) objeler


Evinizi kendi tasarımlarınızla yenileyin!Birbirinden farklı kendin yap projeleri için tıklayın.


Shabby Chic dekorasyonun en sevdiğimiz kısımlarından biri de, kişinin kendi el emeği ile kolaylıkla yapabileceği DIY objeleri ön plana çıkarmasıdır. Örneğin dekupaj tekniği ile desen verilip eskitme efektli boyalarla boyanmış ahşap kutular, sehpalar veya açık mutfak rafları için düşünülmüş fistolu raf örtüleri bahsettiğimiz el emeğinin en kolay uygulanabilen örneklerindendir.

Pastel renkli duvarlar


Shabby Chic stilinde iç cephe duvarlarında romantik desenli ya da dokulu duvar kağıtlarının yanı sıra açık pastel tonlarda boya renkleri tercih edebilir. Beyaz, pudra pembesi, ekru, kum beji ve açık zeytin yeşili bu tarz bir dekorasyonda çokça tercih edilen duvar renklerindendir. Eğer siz de evinizi Shabby Chic stiline bağlı kalarak dekore etmek istiyorsanız ama duvarlarınıza ne yapacağınıza henüz karar vermediyseniz, boyacı bantları kullanarak duvarlarınızda iki farklı pastel tonu bir arada kullanabilir veya aynı bantlarla duvarlarınızda yere paralel ya da dikey şeritler oluşturabilirsiniz.

Vintage aynalar


 
Shabby Chic stiliyle döşenmiş bir odanın en güzel tamamlayıcısı yıpranmış eski vintage aynalardır. Pirinç, gümüş veya ahşap çerçeveleriyle duvarlara anında yaşanmışlık hissi katan büyükannenizden kalma bir eski bir aynanız yoksa, ev dekorasyon ürünleri satan mağazalardan eskitilmiş vintage görünümlü bir ayna satın alabilirsiniz.