Blog

Renk Paleti

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyon Fikirleri

Yaşam alanlarının en önemli kısımlarından olan salonlar; kullanım amacı, fonksiyonellik ve konfor gibi detaylar baz alınarak döşenmelidir. Günün büyük bir bölümünün salonda geçirildiği düşünüldüğünde bu alanların tarzınızla uyumlu olması önem taşır. Salon dekorasyon fikirleri ve önerilerinden ilham alarak salonunuza küçük dokunuşlar katabilir ya da salonunuzu tamamen baştan dekore edebilirsiniz. Amacınız hangisi olursa olsun, salonunuzu içerisinde keyifli zaman geçireceğiniz bir alana dönüştürebilirsiniz. Peki, salon dekorasyonu nasıl yapılır? Bu yazımızda salon dekoru hakkında öne çıkan detayları bulabilirsiniz.

Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Salon dekorasyonu yaparken alanın büyüklüğü, mobilyaların tarzı ve malzemesi, duvar rengi ile aydınlatma gibi detayları bir bütün olarak ele almak gerekir. Birbiri ile ahenk oluşturabilecek salon modelleri tasarlayarak şık ve huzurlu mekanlara imza atabilirsiniz. Salon dizaynı konusunda dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar ise şu şekildedir:

Salon Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Salon tasarımını belirleyen en önemli faktörlerden biri, duvar rengi seçimidir. Duvar boyasının rengini belirlemeden önce eşyalarınızın renk paletini incelemelisiniz. Açık renklere sahip salon takımlarıyla tamamlayıcı renklerdeki salon boyaları güzel bir ikili olabilir. Yeşil-beyaz, gri-sarı, mor-bej gibi renk kombinasyonları uygulanabilir. Irmak 25 ve Lületaşı gibi renkleri ahşap mobilyalarınızla bir araya getirerek bohem esintili stiller oluşturabilirsiniz. Yine Hibiskus 85 duvar rengini ise altın detaylı objeler ve mobilyalarla kombinleyerek modern salon dekorasyonları yaratabilirsiniz. Eğer koyu renkler tercih ediyorsanız tamamlayıcı renk olarak daha açık renklerle ikili veya üçlü kombinasyonlar yapabilir, salonunuzda çarpıcı bir görünüme imza atabilirsiniz.

Salon Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Salon mobilyası seçerken salon ölçünüze göre hareket edebilirsiniz. Dikdörtgen salon dekorasyonu için dikdörtgen yemek masası modellerini tercih edebilirsiniz. Çoğu salonda olduğu gibi yemek masasını kapıya en yakın alana yerleştirebilirsiniz. Yemek masasının olduğu alanda dekoratif aynalarla derinlik yaratabilirsiniz.

L tipi salon dekorasyonlarında ise ilk olarak odanın hangi kısmında yemek masasının bulunması gerektiğini belirlemelisiniz. Salonun bir kısmına oturma grubunu, diğer kısmına ise yemek takımını konumlandırıp odayı iki bölüme ayırabilirsiniz. İki alanda da farklı dekorasyon unsurları kullanarak bölümleri birbirinden bağımsız kılabilirsiniz. L salonlarda salon duvar dekorasyonu ile uyumlu L tipi oturma grubu seçimi de idealdir.

Salon Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Salonunuzda eşya yerleşimini düzgün bir biçimde yapabilmek için salonunuzun şeklini ve ölçülerini belirlemelisiniz. Kare ve dikdörtgen salonlarda köşeli koltuklar ve 3’lü, 2’li berjer koltuklar seçilebilir. Salonun merkezinde ise bir orta sehpa konumlandırılabilir. L tipi salonlar, birçok farklı koltuk takımına yer verebileceğiniz yapıdadır. Bu salonlarda farklı salon dekorasyon ürünleri ile eşsiz görünümler elde edebilirsiniz. Kısa duvar kenarlarına berjer koltuklar, kitaplıklar ve yemek masası gibi eşyalar yerleştirilebilir. Geniş kenarlara ise üçlü koltuklar ve TV üniteleri konumlandırılabilir.


Salon Dekorasyon Stilleri Nelerdir?

Salon dekorasyonunda uygulanabilecek bir diğer ipucu ise bu ortamda belirli bir dekorasyon tarzının seçilmesidir. Modern, minimalist veya boho gibi çeşitli dekorasyon stillerinden ve buna uygun duvar renklerinden kendinize en yakın bulduğunuzu seçerek dekorasyonu pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz. İşte, bazı salon dekorasyon stilleri…

Modern Salon Dekorasyonu

İskandinav mimarisinden ilham alan modern dekorasyon, süsten ve gösterişten uzaktır. Yalın tasarım çizgileri ön plandadır ve işlevsiz mobilya ve objelere yer verilmez. Bu nedenle modern tarzda dekore edilmiş salonlar kişiyi ferah ve dingin hissettirir. Sade detaylara sahip koltuk takımları, açık raflar ve yalın tasarımlı objeler modern salonunuzun dokusunu zenginleştirmenize yardım eder. Duvarlarda ise minimal tonlar ağırlıkta olmalı. Andezit 55 veya İpeksi 60 gibi renkler ile salonda açık ve koyu renklerin dengesini sağlayarak modern salon dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Minimalist Salon Dekorasyonu

Günümüzde minimalizm, sanat ve yaşam tarzlarından mimari ve iç tasarıma kadar her şeye uyarlanabilir. En çok tercih edilen salon dekorasyon önerileri arasındaki minimalist iç tasarım, yalın ve düzenli bir alan yaratmaya odaklanır. Bu tarzda sadelik, temiz çizgiler ve tek renkli bir palet benimsenir. Minimalist tarzı seviyorsanız gri salon dekorasyonu örneklerinden ilham alabilir, Andezit renk ailesindeki tonlar ile salonunuzda dingin bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Salon Dekorasyon Örnekleri

Mekanın ölçüsüne göre yapılan salon dekorasyon örnekleri sayesinde alandan yer tasarrufu sağlamak ve daha dingin alanlar yaratmak mümkün. İşte, alanın genişliğine göre salon dekorasyon örnekleri:

Küçük Salonlar

Küçük salonlar için genellikle köşe koltuk takımları ideal mobilya seçenekleridir. Bunun yanında duvara monte dolaplar ve kullanılacak alana özgü özel tasarım mobilyalarla salonda daha fazla hareket imkanı elde edebilirsiniz. Salonun bir kenarına yerleştirebileceğiniz aynalarla ortama derinlik katabilir, kendi tarzınızı yansıtan dekoratif obje ile şık ve kullanışlı mekanlar elde edebilirsiniz. Duvarlar bir mekanda en geniş yüzey alanını oluşturduğundan, küçük salonlarda duvarlar için açık tonlar seçmenizi öneriyoruz. En sevilen ferah renklerimizden olan Aki, Lületaşı, Aydan renkleriyle daha ferah bir salon görünümü yakalayın.

Büyük Salonlar

Salonunuz büyükse daha gösterişli ya da daha fazla sayıda eşyayı bu alanda kullanabilirsiniz. Büyük salonlarda koyu duvar renklerini tercih edebilir, büyük ve açık renkli mobilyalar tercih ederek kontrastın gücünden yararlanabilirsiniz. Büyük salonlarda duvarlara hareket katmak için sıcak koyu mor tonlarından Hibiskus 180 veya soğuk alt tonlu koyu mavilerden Kozmik 120 gibi vurgulu renk tonlarını tercih edebilirsiniz.

Siz de tarzınıza en yakın önerileri belirleyebilir, salon duvarlarınızı Filli Boya iç cephe boyaları arasından seçeceğiniz renklerle boyayarak hayalinizdeki salon dekorasyonunu gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Devamını gör.. Gizle..