Bahar Aylarında Enerji Tasarrufu

Bahar geldiğinde hepimiz hemen havaların ısınacağı ve bir daha soğumayacağı yanılgısına kapılıyoruz. Hatta bu yüzden pek çoğumuz bütün bir kış boyunca hasta olmasak da, baharda birden kendimizi soğuk algınlığına yakalanmış olarak bulabiliyoruz. Bunun en önemli sebebi de bahar aylarında havaların oldukça dengesiz seyretmesi. Yeri geliyor, gündüz ve gece sıcaklıkları arasındaki fark 10 dereceye bile ulaşabiliyor. Evlerimizdeki ısıtma sistemlerini verimli bir şekilde kullanamadığımız için de hem hastalıklara yakalanabiliyor hem de verimsiz enerji tüketmek durumunda kalabiliyoruz. Peki, bahar aylarında enerji tasarrufu nasıl yapılır? Kolay uygulanabilir bazı püf noktalarını sizin için derledik.

enerji tasarrufu

Bahar Aylarında Ani Sıcaklık Değişimleri

Kış aylarında daimi ısınma ihtiyacımız oluyor. Bu nedenle evlerimizdeki ısınma araçlarını sürekli aynı ölçüde tutabiliyoruz. Bu durum daha dengeli enerji tüketimi yapmamızı sağlıyor. Bahar aylarında ise durum bundan biraz daha farklı.

Bahar aylarında gündüz sıcaklıkları ile gece sıcaklıkları arasında ciddi derece farkları bulunuyor. Gün içinde sıcak olan hava, gece geldiğinde birden buz gibi olabiliyor. Gündüz kapadığımız kombilerimizi gece yüksek derecelerde çalıştırarak ısınmaya çalışıyoruz. Bu durum, kış aylarında ödediğimizle aynı ölçüde faturalar ödememize neden olabiliyor. Aşırı enerji tüketimi ile doğaya da zarar vermiş oluyoruz.

akıllı termostat

Akıllı termostatlar, enerji tasarrufu yapmanın en doğru yollarından biri. Bu aparat, evimizi istediğimiz sıcaklıkta sabit tutuyor. Hem kombi üzerinden sürekli sıcaklık ayarı yapmamıza gerek kalmıyor hem de enerji tasarrufu yapabiliyoruz. Akıllı termostatların bazı türleri, evde kimsenin olmadığını algılama özelliğine sahip. Bu cihazlar, evde ısınma ihtiyacı olmadığı zamanlarda kombiyi az çalıştırarak enerji tasarrufu yapıyor. Böylelikle güneşli ve sıcak havalarda boşu boşuna kombi çalıştırmıyor ve hem konforlu bir yaşama sahip oluyor hem de maksimum enerji tasarrufu yapabiliyoruz.

Enerji Tasarrufu ve Enerjinin Verimli Kullanımı İçin Püf Noktaları

enerji tasarrufu nasıl yapılır

Bahar aylarında verimli enerji kullanımı için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Oda termostatı kullanarak evinizin sıcaklığını sabit bir çizgide tutun.
  • Kombi ayarınızı evinizin sıcaklığına göre yapın.
  • Periyodik radyatör temizliği ve kombi bakımını ihmal etmeyin.
  • Gün ışığından olabildiğince yararlanın. Gündüzleri perdelerinizi açık tutarak güneş ışığının evinizi ısıtmasını sağlayın.
  • Radyatörlerin üzerini kapamayın.

Isı Yalıtımı Bahar Aylarında da Enerji Tasarrufu Yapmanızı Sağlar

ısı yalıtımı enerji tasarrufu

Binanıza ısı yalıtımı yaptırarak bahar aylarında da enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Yalıtım, evinizin içindeki sıcaklığın daha dengeli dağılmasını sağlar. Böylelikle hem yaşam alanınız daha konforlu bir hal alır hem de ısınmak ya da serinlemek için yüksek miktarda enerji harcamak durumunda kalmazsınız.

Eviniz için ısı yalıtımı yaptırmak istiyorsanız şimdi en doğru zaman. Filli Boya Yalıtım uzmanlarına tek tıkla ulaşın ve binanız için Ücretsiz Yalıtım Keşif Hizmeti alın.

Görseller: healthyvoyager.com

Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM