Evde Enerji Verimliliğini Arttırmanın 10 Yolu

Son zamanlarda yapılan anket ve araştırmalar, üç yetişkinden birinin kış aylarında doğalgaz faturalarını nasıl ödeyeceği konusunda endişelendiğini gösteriyor. Kış aylarının soğuk ve karlı geçtiği bölgelerde bu endişe daha da artıyor. Evinizi hem daha ekolojik hem de daha az maliyetli hale getirmek için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Isıtmanızı birkaç derece düşürmek veya daha ekonomik bir çamaşır makinesi ayarına geçmek gibi birkaç basit önlemi almak, yıllık enerji faturalarınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Değişiklik yapmaya ne kadar erken başlarsanız, yaptığınız enerji tasarrufu da o kadar büyük olur. Biz de faturalarınızı azaltmanız, enerji verimliliği sağlamanız ve dünyadaki karbon ayak izinizi minimum seviyeye indirmeniz için en etkin 10 yolu sizin için derledik.

Çatınıza Yalıtım Yaptırın

çatı yalıtımı

Çatıya yalıtım yaptırmak enerji faturalarını ciddi oranda aşağıya çekiyor. Kaliteli malzemeler kullanılarak yapılmış iyi bir yalıtım uygulaması, iç mekan hava kalitesini de yükseltiyor. Siz de gecikmeden çatınıza yalıtım yaptırın ve farkı görmeye başlayın.

Kazan Dairesini İyileştirin

kazan dairesi

Verimsiz çalışan bir kazan dairesinin enerji faturalarınızı ciddi miktarda arttırabileceğini biliyor muydunuz? Kazan dairesini iyileştirmek, uzun vadede enerji tasarrufu yaptırmak için harika bir yol gibi görünüyor. Ayrıca bu yolla evinizin yarattığı karbon emisyonunu da ciddi oranda düşürebilirsiniz.

Kalın Perdeler Asın ve Kapılarınızı Yalıtın

kapı yalıtımı

Bazen en basit çözüm en iyisidir. Pencere üzerine daha kalın perdeler asmak, ısı kaçışını önleyecek ve özellikle geceler uzadıktan sonra evinizin daha sıcak kalmasını sağlayacak.

Aynı zamanda kapılardan aşağıya doğru indirmek için ucuz yalıtım malzemeleri de satın alabilirsiniz. Hepsi daha sıcak bir eve ve daha düşük enerji faturalarına sahip olmanızı kolaylaştıracaktır.

Enerji Tüketiminizi Gözlemleyin

enerji monitörü

Evinizde ne kadar enerji harcadığınızı biliyor musunuz? Ucuz maliyetli, basit bir enerji monitörü alarak evinizdeki enerji verimliliği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bazı doğalgaz ve elektrik şirketleri müşterilerine ücretsiz olarak da bu enerji monitörlerini vermektedir.

Enerji monitörünüzü mutfak gibi tüm ailenin ortak faydalandığı bir alana koyun. Bir monitörün olması ve harcanan enerjinin takip edilebilmesi, ailelerin enerji tüketimini ciddi oranda azaltır.

Daha Ucuz Bir Enerji Tarifesine Geçin

enerji tasarrufu

Eviniz için en ucuz enerji tarifesini bulduğunuzdan emin olun. Bu şekilde hem enerji tasarrufu yapabilir hem de enerji faturalarınızı daha düşük tutarlara çekebilirsiniz.

Su Tasarrufu Sağlayan Bir Duş Başlığı Kullanın

su tasarrufu

Günlük duşunuz esnasında da enerji tasarrufu yapabileceğinizi biliyor musunuz? Duş alırken suyunuzu ısıtmak için 20 dakika harcıyorsanız, düşündüğünüzden çok daha fazla enerji kullanıyorsunuz demektir. Bir su tasarruflu duş başlığı taktığınızda, kullandığınız suyu ve enerjiyi geri çekersiniz.

Çift Cam Kullanın

cam yalıtımı

Henüz çift cam kullanmadıysanız, bunun yıllık enerji faturalarınızda yarattığı farka hayret edeceksiniz demektir.

Çift cam taktırırken ilk maliyetiniz oldukça yüksek olacak, ancak çift camlı pencereler evinizin daha hızlı ısınmasını sağlayacak ve bu da uzun vadede paranızda tasarruf etmenize yardımcı olacak. Çift camın pek çok farklı stili var, dolayısıyla evinizin dekoratif görünümü hakkında endişe etmek zorunda değilsiniz.

Bir Eko Su Isıtıcısına Yatırım Yapın

enerji verimliliği

Kettle, yani su ısıtıcısı evlerimizde en çok kullandığımız küçük ev aletlerinin başında gelir. Çevre dostu bir alternatife yatırım yaparak enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Zira bazı eko su ısıtıcıları neredeyse %30 daha az güç kullanır.

Aslında, enerji verimliliği söz konusu olduğunda size yardımcı olacak tek ev aleti su ısıtıcısı değil. Enerji verimliliğine dayalı üretilen televizyonlar ve buzdolapları seçmek büyük fark yaratabilir. En verimli modeli bulmak uzun vadede sizin için son derece faydalı olacaktır.

Güneş Panellerini Değerlendirin

güneş panelleri

Güneş panelleri, kendi ısı ya da enerjinizin bir kısmını üretebilmenizi sağlar. Bazı paneller, tanklarınızdaki suyu da ısıtır ve genel faturalarınızı azaltır. Güneş panelleri hava bulutlu olduğunda bile çalışır.

Duvarlarınızı İzole Edin

Filli Boya ısı yalıtımı

Yalıtılmamış duvarlar, evinizde kaybedilen ısı miktarının neredeyse %30’unu oluşturur. Binanızın dış cephesine ısı yalıtımı yaptırmak, tasarruf yapmanızı sağlarken, karbon emisyonlarını da bir hayli azaltır. Isı yalıtımı, ilk etapta gözünüze pahalı bir uygulama gibi gözükebilir, ancak uzun vadede bu masraf kendi kendini amorti edecektir. Isı yalıtımı fiyatları binanızın durumuna göre değişiklik gösterir. Binanızın ihtiyaç duyduğu uygulama ile ilgili olarak en doğru bilgilere ulaşmak istiyorsanız, Filli Boya’dan Ücretsiz Yalıtım Keşif Hizmeti alabilirsiniz.

Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM