Yaşanabilir Bir Dünya İçin Enerjinizi Verimli Kullanın

Sanayi devriminden önce insanlar sadece doğadan elde ettiklerini tüketirlerdi. Sanayi devriminden sonra ise ticari etkinlikler ortaya çıktı. Enerjinin verimsiz kullanımı dünyamızın tahrip olmasına neden oldu ve küresel ısınma etkilerini yaşadığımız dünyanın her yerinde göstermeye başladı. İklimler değişti, buzullar erimeye başladı, doğal afetler şiddetlendi. Dört mevsimi yaşayan ülkemizde bile bahar mevsimi adeta yok oldu, uzun ve soğuk bir kış mevsimini yakıcı sıcaklıkta yaz mevsimi izlemeye başladı.

Uzmanlar bundan yıllar sonra dünyamızda kimse için yeterli kaynak kalmayacağını söylüyor. Burada hepimize iş düşüyor. Yaşamımızı güzel bir dünyada sürdürmek ve bizden sonra gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için mutlaka enerji tasarrufu yapmamız ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyor.

enerji tasarrufu ve küresel ısınma

Enerji Tasarrufu ve Küresel Isınma

Dünyamızda enerji gereksinimi genellikle fosil yakıtlar aracılığıyla karşılanıyor. Peki, nedir bu fosil yakıtlar? Doğalgaz, petrol ve kömürü fosil yakıtlara örnek olarak verebiliriz. Arabalarımızda, evlerimizde, ofislerimizde bol miktarda kullandığımız bu yakıtlar atmosferimize yüksek oranda sera gazı salınımı yapıyor. Bilim insanlarına göre ise atmosfere salınan sera gazı küresel ısınmanın en önemli sebepleri arasında bulunuyor.

Bu noktada enerji verimliliği kavramı hayatlarımıza giriyor. Dünyamızın küresel ısınma öncesindeki haline dönmesi mümkün görünmese de hepimiz hayatlarımızda bazı temel değişiklikler yaparak küresel ısınmayı en azından yavaşlatabiliriz. Evlerimizde enerji tasarrufu yapabilir, mantolama ve yalıtım yaptırarak enerji kullanımımızı azaltabilir ya da daha az enerji harcayan ev aletleri kullanarak enerji verimliliği sağlayabiliriz. Ancak elbette bu noktada büyük sanayi şirketlerine ve fabrikalara da önemli görevler düşüyor. Büyük firmaların üretim faaliyetlerini sürdürülebilir enerji kaynakları aracılığı ile gerçekleştirmeleri uzun vadede önemli farklar yaratacaktır.

Verimli Enerji Kullanımı

Enerjimizi verimli kullanmak için yaşam kalitemizi düşürmeye gerek yok. Daha bilinçli davranarak ve sadece daha az enerji kullanarak aynı işi yapabiliriz. Doğal kaynakları koruyan, çevreye özen gösteren, daha az atık oluşturan ve üretimde verimlilik yaratan firmalara yönelerek tüketim faaliyetlerimizi daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Verimli enerji kullanımını şu şekilde örneklendirelim, eğer evimizdeki iki lambadan birini kapatırsak enerji tasarrufu yapmış oluruz, ancak daha az elektrik kullanan iki lamba alır ve ikisini de yakarak evimizi istediğimiz ölçüde aydınlatır ve o esnada fazladan enerji harcamazsak, işte bu şekilde enerjimizi verimli olarak kullanmış oluruz.

Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM