LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Aile
10 Ocak 2018

Bağışıklığınızı Güçlendirin, Bu Kış Gribe Yakalanmayın

Kış mevsiminde soğuk hava ve ortalıkta dolaşan mikroplar gribe yakalanmanıza neden olabilir. Bazı kolay uygulanabilir yöntemlerle bu kış mevsimini gripten uzakta geçirebilirsiniz.


Sürekli ellerinizi yıkamak faydalı bir alışkanlık olsa da, gripten uzak kalmanız için yeterli olmayabilir. Yetişkinler yılda iki veya üç kez soğuk algınlığına yakalanır ve grip karşısında yenik düşerler. Vücudunuzun bu durumu nasıl idare edeceği tek bir soruya bağlı: Hangisi daha güçlü; mikroplar mı, bağışıklık sisteminiz mi? Sizin için derlediğimiz bazı basit önerileri dikkate alarak, bağışıklık sisteminizi daha verimli çalışması için etkinleştirebilirsiniz.


İyi Beslenin


dengeli beslenme

Bağışıklık sisteminizin %70’i sindirim sisteminizle ilgilidir. Yani eğer sindirim sisteminiz düzgün çalışmıyorsa, bağışıklık sisteminiz de bundan negatif yönde etkilenecektir. Şeker, koruyucular, boyalar ve katkı maddeleri içeren gıdalar bağırsak iltihabı yaşamanıza neden olabilir. Sağlıklı bir bağırsak için en iyi beslenme, temel olarak Akdeniz diyetidir. Yapraklı salatalar, meyveler, bakliyatlar, zeytinyağı ve yağsız et gibi gıdalar, sindirim sisteminizin düzene girmesini sağlayacaktır.


Araştırmalar ayrıca kefir, yoğurt, lahana turşusu gibi probiyotik açısından zengin gıdaların da bağırsakları sağlıklı bakterilerle dolduracağını gösteriyor. Bunlara ek olarak siyah çay, kırmızı üzüm, yaban mersini ve kızılcık suyu da bağırsakları düzenleyen, yani temelde bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında.


Besin Takviyelerini Akıllıca Kullanın


besin takviyesi

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri öncelikle gıdalardan almalısınız. Ancak gerekli durumlarda besin takviyesi alabilirsiniz. Ekinezya ve D vitamini gribi önleyebilir. D vitamini soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonu risklerini azaltır. Besin takviyesi almadan önce mutlaka kan tahlili yaptırmalı ve doktorunuzun önerdiği ürünleri tercih etmelisiniz.


Hızlı Tepki Verin


C vitamini

Soğuk algınlığının ilk belirtilerini hissettiğiniz zaman C vitamini ve çinko alarak daha hızlı iyileşme sağlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, hastalıklara hızla tepki veren kişilerin, soğuk algınlığını 2 gün daha kısa sürede geçirdiklerini gösteriyor. C vitamininin ise hasta olma riskini yarı yarıya azalttığı biliniyor.


Daha Çok Hareket Edin


düzenli egzersiz

Düzenli egzersiz yapmak için zaman ayırın. Egzersiz yaptığınız zaman kaslarınız, bağışıklık sistemi hücrelerini güçlendirecek sinyaller gönderir ve işgalci virüslerle temas kurarak onları öldürür. Tek bir egzersiz seansı bile griple savaşta etkili olurken, düzenli egzersiz akut solunum enfeksiyonu riskini yüzde 40 ile yüzde 50 arasında azaltır. Tempolu yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi çoklu kasları kullanan aktiviteler en iyisidir, ancak ağırlık kaldırma ve yodga da oldukça etkilidir.


Stresi Azaltın


stresi azaltmak

İş yerinde ya da kişisel hayatınızda geçirdiğiniz stresli bir dönemden sonra hasta olduğunuzu fark etmişsinizdir. Böyle dönemlerde iyileşmek için işe sağlam bir gece uykusundan bağlayın. Beş saat ve daha az uyumak bağışıklık sisteminizi hassaslaştırır.
Düzenli meditasyon yapmak da stresi azaltan aktiviteler arasındadır. Tutarlı bir dikkatlilik uygulaması stres kaynaklarını daha iyi filtrelemenize yardımcı olur ve sizi hastalıklara karşı daha güçlü kılar.


Görseller: marthastewart.com