LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
24 Aralık 2018

Boş Evleri Dolu Gösterecek Dekorasyon Uygulamaları

Dekorasyon tüyoları deyince akla genelde küçük mekanları daha geniş göstermek ya da küçük bir mekana daha fazla eşya sığdırmakla ilgili tavsiyeler gelir. Ancak bu sefer bu tüyoları tepe taklak ederek, boş ya da gereğinden fazla büyük evleri nasıl daha dolu göstereceğimizi konuşacağız! İşte boş ve ruhsuz görünen evleri daha dolu ve sıcak hale getirecek basit dekorasyon uygulamaları:

1. “Galeri duvar” oluşturmakBoş ve soğuk görünen bir odayı tek dokunuşla farklılaştırmak istiyorsanız işe duvarları hareketlendirmekle başlamalısınız. Son yıllarda dekorasyon dünyasını kasıp kavuran “galeri duvar” uygulaması hem çok şık hem de hedefe yönelik bir seçenek olabilir. Çok sayıda resim ya da panonun tıpkı bir sanat galerindeki gibi belli bir kompozisyonla asılmasına dayanan bu uygulamalarla duvarlarınızda dilediğiniz temayı oluşturabilirsiniz.

2. Hacimli salon bitkileri kullanmakEvi daha dolu gösterme çalışmalarınızda hem uygun fiyatlı hem de etkili bir çözüm arayışındaysanız hacimli salon bitkilerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle geniş yapraklı ve kolay gelişen kauçuk, bambu palmiyesi, aloe vera ve benjamin gibi hacimli salon bitkileri boş görünen evinizin havasını anında değiştirerek mekana yaşanmışlık hissi katar. Mekanı daha dolu ve sıcak gösterme özelliklerinin yanı sıra bu tarz geniş yapraklı bitkiler, ortamın havasını temizleyerek yaşam kalitenizi yükseltir.

3. Desenli ev tekstilleri ile illüzyon yaratmakBüyük ve geniş desenler yarattıkları göz yanılması sayesinde boş mekanları daima daha dolu gösterir. Özellikle halı ve perde gibi geniş alan kaplayan ev tekstillerinde bu tarz desenleri tercih etmek mekana ekstra doluluk katar. Ayrıca bu tarz hareket katan desenleri kırlent ve örtü gibi küçük ev tekstili ürünlerinde de kullanabilirsiniz.

4. Duvar renkleriyle oynamakEğer çok geniş ve bir türlü dolduramadığınız bir odaya sahipseniz bu odanın bir duvarını koyu ve yumuşak bir renge boyayabilirsiniz. Bunu yapmanız odanın derinlik hissini kısıtlayacağı için oda eşyalarla daha orantılı hale gelecektir. Eğer duvarda koyu renkleri tercih etmezseniz mevcut duvar renginin birkaç ton koyu rengi ile stensil uygulamaları yapabilir ya da çabucak yapıştırılabilen duvar stickerlarından faydalanabilirsiniz. Bu konuda tamamen yaratıcılığınızla sınırlısınız.

5. Dekoratif raflar tercih etmekEğer boş görünen odanızın duvarları da en az oda kadar boş görünüyorsa -hele de eviniz yüksek tavanlıysa- kolayca monte edilen duvar raflarını tercih edebilirsiniz. Duvara monte edilen bu rafları klasik şekilde kullanabileceğiniz gibi rafları farklı düzenlerde monte ederek yaratıcı bir kompozisyon oluşturabilirsiniz. Eğer duvar raflarından çok hoşlanmıyorsanız kütüphane formatında minimalist raf üniteleri ya da yaratıcı formlarda tasarlanmış farklı raf seçenekleri de derdinize çar