LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
10 Ocak 2018

Çocuğunuza Kitapları Sevdirecek Okuma Köşeleri

Yer seçimi, bir çocuk için okuma köşesi tasarlarken en önemli unsurdur. Okuma köşesinin çok büyük bir alana yayılmasına gerek yok, önemli olan çocuğunuzun kendi özel bölgesinde olması, rahat hissetmesi ve heyecanlı olabilmesidir. Rahat köşeler, dolaplar ve pencere kenarındaki koltuklar harika seçenekler sunar. Özel bir alan bulmada sorun yaşıyorsanız küçük bir çadır tasarımı yaparak geniş alanlarda da samimi bir köşe oluşturabilirsiniz.


Rahat Bir Okuma Köşesi


çocuklar için okuma köşeleri

Büyük rahat minderler ve konforlu sandalyeler çocuk okuma köşelerinde mükemmel oturma seçenekleri sunar. Unutmayın, hedef çocukların okumaları, dinlenmeleri ve kendilerini rahat hissedecekleri bir alana sahip olmalarıdır.


Bol Miktarda Işık Kullanımı


doğru aydınlatma

Çocuğunuzun okuma köşesi doğrudan ışık almasa da, göz yorgunluğunu önlemek için alanın iyi aydınlatılmış olduğundan emin olmalısınız. Çocuklar el feneri ile kitap okuyarak eğlenceli vakit geçirebilirler, ancak kuytu bir köşeye diğer kaynaklardan da bol miktarda ışık sağlamalısınız.


Okuma Köşesi Kişisel ve İlham Verici Olsun


ilham verici dekorasyon

Çocuğunuzun okuma köşesi için, onun kim olduğunu ve neyi sevdiğini gerçekten bildiğinizi öne çıkaracak dekor ve renkleri seçin. Bunun için çocuğunuzun en sevdiği kitap karakterini üzerinde taşıyan dekoratif aksesuarlar kullanabilirsiniz.


Kitaplar Ulaşılabilir Olsun


ulaşılabilir raf sistemi

Kitapları çocuğunuzun kolayca erişebileceği şekilde yerleştirin. Çocuğunuz kitabın kapağını görebilir ve ona kolayca ulaşabilirse, okumak için zaman ayırmaya başlar. Kitap kapaklarını öne çıkaran bir raf sistemi kullanabilirsiniz.


Çocuğunuzun Eğlenmesine İzin Verin


kitap seçimi

Kitap seçimi konusunda çocuğunuzun öncülük etmesine izin verin. Bir kitapçıya ya da kütüphaneye gittiğinizde çocuğunuzun ilgisini çekebileceğini düşündüğününüz kitaplara yönlendirme yapın, ancak iş satın alma aşamasına geldiğinde nihai kararı çocuğunuzun vermesine izin verin. Çocuklar sevdikleri bir kitabı okuduklarında, daha sonrasında da kitap okumak için istekli olurlar ve bu onlara hayat boyu okuma alışkanlığı kazandırır.


Görseller: marthastewart.com

Renk Etkisi