LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
29 Aralık 2016

DEKORASYONDA BİTKİ KULLANIMI ÖNERİLERİ

Dekorasyonunuza apayrı bir atmosfer katan yeşil dostlarımız, yaşam alanlarınızdaki hava kalitesini de artırıyor. Boyu, türü ne olursa olsun bulundukları odanın havasını anında değiştirebilme özelliğine sahip yeşil canlılar. Hayır uzaylılardan bahsetmiyoruz. Bitkiler! İşte bitki kullanımı konusunda göz önünde bulundurmanızda fayda olan birkaç öneri.

Merdivenlere hareket katın

Evinizde merdiven varsa koyacağınız saksılar basamaklara farklı bir hava katar. Ancak saksı için yeterli alan olmasına ve bitkilerinizin yeterince ışık alabilmesine dikkat edin. Her adımda başka bir bitki görmek herkesin hoşuna gidecek.

Başucunuza yeşillik katın

Bitki ve çiçeklere yalnızca salon dekorasyonu yaparken değil evinizin her köşesinde yer verebilirsiniz. Yatak lambanızın yakınına yerleştireceğiniz orta boydaki saksı bitkileriyle etkileyici bir mini bahçe elde edebilirsiniz. Daha çok yeşil odanıza daha çok renk ve hareket katacak.

Sınırları yeşille çizin

Salonda çiçek kullanımı ev dekorasyonuna renk katmakla birlikte fonksiyonel olarak da imdadınıza yetişir. Bölümlere ayırmak istediğiniz odanızda bitkilerle dolu asma raflar kullanabilirsiniz. Birçok bitkiden oluşan ve aralarında boşluklar bulunan bu duvar, görüşünüzü tamamen engellemeden odanızda yeni sınırlar belirliyor.

Duvarlar saksılarını deneyin

İç mekân bitkilere sahip olmak için büyük odalara ihtiyacınız yok. Biraz yaratıcılık ve uygun saksılarla bitkilerinizi duvarlara dikey olarak yetiştirebilir, çok yer kaplamadan odanızı renklendirebilirsiniz.

Bitkinizin ayağını yerden kesin

Büyük gövdeli, geniş yapraklı bir iç mekân bitkisi salonunuza yeni bir soluk getirebilir. Ancak bu büyük ağaçlar, toprak dolu geniş saksılarıyla çok ağır olabilirler. Saksının altına yerleştireceğiniz bir tekerlek sistemi, temizlik yaparken ya da gün ışığına göre yer değiştirirken işinizi çok kolaylaştıracak.

Salon dekorasyonunda çiçek kullanımı ve salon bitkileri bakımı

Dekorasyonda kullanacağınız çiçeklerin her daim canlı ve bakımlı olması evinizin canlı bir görünüme kavuşması için önemli. Salon bitkilerinin bakımında dikkat edeceğiniz ve kolaylıkla uygulayacağınız birkaç ipucuyla her daim capcanlı bitkilere sahip olabilirsiniz. Filli Boya Evimle Ben bloğunda yer verdiğimiz “Ev Bitkilerinin Sağlığı İçin Öneriler” yazımıza göz atarak salon bitkileri bakımı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda bitki kullanımı ile ilgili daha fazla ilham almak için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz:

-     KİŞİLİĞİNİZE UYACAK BİTKİ ÖNERİLERİ

-      BİTKİLERİ SERGİLEMENİN SIRADIŞI YOLLARI

-      KARANLIK EVLER İÇİN ÇİÇEK ÖNERİLERİ

 

 

Görseller: realsimple.com, apartmenttherapy.com, balconygardenweb.com, hgtv.com