LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
08 Haziran 2016

DOĞAL EV TEMİZLEYİCİ TARİFLERİ

Temizliğe önem veriyor ancak evinizi hijyenik hale getirirken sağlığa zararlı kimyasal maddeler de kullanmak istemiyorsunuz. O halde tamamen doğal malzemelerden hazırlanan ev temizleyicilerini deneyin. Üstelik hem zararsız hem ekonomik doğal temizlik ürünleri için o kadar çok seçeneğiniz var ki…

Çok amaçlı bir doğal temizleyici elde etmek istiyorsanız sirke ve karbonat sizin dostunuz. 2 litre suyun içine ½ su bardağı sirke ve ¼ su bardağı karbonat karıştırın. Temizlik sonrası evinizin daha ferah kokmasını istiyorsanız karışıma az bir miktar limon suyu katmanızı tavsiye ederiz.

Evinizi temizlerken tamamen dezenfekte etmek ve arındırmak isterseniz evinizde olan malzemelere doğal kastil sabununu eklemenizi öneririz. 3 su bardağı su, 4 yemek kaşığı sirke ve sadece bir damla kastil sabununu karıştırın. Karışımı bir sprey yardımıyla dezenfekte etmek istediğiniz yüzeylere uygulayın.

Bulaşık deterjanına daha sağlıklı ve daha güçlü bir alternatif arıyorsanız deneyebileceğiniz pek çok malzeme var. Örneğin dilediğiniz miktar deniz tuzunu ve limon suyunu karıştırıp bulaşıklarınızı kirden arındırabilirsiniz. Ya da ılık suyla karbonatı macun kıvamına gelene kadar karıştırıp bulaşıklarınıza uygulayabilirsiniz. Ancak bu yönteme hassas bulaşıklarda başvurmamanızı öneririz.

Metal eşyalarınız paslanmışsa markete gidip en güçlü ve toksik pas temizleyicileri almak zorunda değilsiniz. Pasın üzerine bir miktar tuz dökün ve paslı bölgeyi bir yarım limonla ovalayın. 2 ya da 3 saat bekledikten sonra paslı bölgeyi nemli bir süngerle durulayın.

Banyo ve mutfaktaki küflerden ve mantarlardan kurtulmak artık çok kolay. Küflü bölgenin üzerine sadece bir sünger yardımıyla elma sirkesi ve limon suyuyla hazırlayacağınız karışımı uygulamanız yeterli.

Evde hazırlayabileceğiniz tamamen doğal ve zararsız temizleyiciler hem sağlığınıza hem bütçenize iyi gelecek.

(Görseller: Healthwize.co.za) Renk Etkisi