LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
29 Aralık 2016

ELİNİZİN ALTINDAKİ EŞYALARLA YENİ OYUNCAKLAR

Çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişim sürecinde oyunların ve oyuncakların rolü çok önemli. Oyuncaklar, yetişkin olma yolundaki çocuklarımıza öğrenme arkadaşı olarak eşlik ederler. Büyüyen ve yeni arayışlarda olan çocukların gıcır gıcır oyuncaklarından oyuncaklar yaratabilirsiniz. Böylece bütçenizi yormadan en değerli varlıklarınızı sevindirebilir, hem yapım sürecinde hem de oynarken birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tuvalet kâğıdı rulolarından tüneller

Evdeki malzemelerle oyuncak yapımı deyince akla gelen ilk malzemelerden biri tuvalet kâğıdı rulosuyla oyuncak yapımı olacaktır. Tuvalet kâğıdı rulosuyla basit oyuncaklar yapabileceğiniz gibi yalnızca birkaç malzeme yardımıyla tuvalet kâğıdı rulolarını birleştirerek sıkılıp onları bir köşeye atmasına sıkça rastlanabilir. Vereceğimiz örneklerle, kolaylıkla bulabileceğiniz materyalleri kullanarak yeni tüneller, labirentler hatta rollercoaster’lar yapabilirsiniz. Bunun için biraz karton, birkaç tahta çubuk (ya da plastik pipet), tuvalet kâğıdı ruloları, makas ve biraz tutkal yeter. Bu minyatür tünellerde bilyelerini ya da küçük arabalarını yarıştırmak çocuklarınızın hem hoşuna gidecek hem de el becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Baloncuk üfleyen pipetler

Sadece birkaç pipet, sabunlu su ve bir lastikle evinizi baloncuklarla doldurabilirsiniz. Dilediğiniz sayı ve renkte pipeti lastikle bir araya getirin ve pipetlerin bir ucunu sabunlu suya batırın. Ufaklık her seferinde bir sürü baloncuk çıktığını görünce çok eğlenecek. Hem baloncukları kim sevmez? Evdeki eşyalardan oyuncak yapımı konusunda çekinmeyin, bir tane de kendinize yaparak çocuğunuzun eğlencesine ortak olun.

Eski CD kutularından bebek evleri

Evinizin bir köşesinde toz toplamak dışında bir işe yaramayan CD'ler olduğuna eminiz. Peki, onları yaratıcı bir projede değerlendirmeye ne dersiniz? CD kutularını biraz boya ve birkaç küçük düzenlemeyle sevimli bebek evlerine dönüştürebilirsiniz. Küçük kutular, düğmeler ve renkli kâğıtlarla evin içini dekore ederken çocuklarınızla keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Patates baskının yeni hali: Mantar baskı

Kim küçükken patates baskı yapmadı ki? Bu nostaljik eğlenceyi çocuklarınızla birlikte hatırlamaya ne dersiniz? Şarap mantarlarından oyuncak yapımı da mümkün! Evinizdeki şarap mantarlarının uç kısımlarına sevimli şekiller verebilir, patates baskıdan çok daha uzun ömürlü damgalar elde edebilirsiniz. Yaratıcılık tamamen size kalmış. İster üçgen, kare gibi basit şekiller, ister çeşit çeşit çiçekler yapabilir, bu aktiviteyi hem eğlendirici hem de eğitici bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

Çocuğunuza renklerle ilham verin

Renkler biz yetişkinlerin olduğu gibi çocuk psikolojisinde de önemli bir yere sahip. Örneğin kırmızı renk enerji verirken, yeşil renk sakinlik veriyor. İster çocuk odası duvarlarını yenilemek isteyin, çocuk odası mobilya boyası yapmak isteyin… Çocuğunuzun zevkine zevk, keyfine keyif katacak renkler için Filli Boya İç Cephe Renk Kartelası ve Filli Boya Mobilya Grubu renklerini inceleyebilirsiniz. Filli Boya seçtiği kaliteli malzemelerle özel olarak formüle ettiği boyalarını üretimin her aşamasında kalite kontrolden geçirerek üretiyor. İnsan sağlığı, çevre faktörleri açısından en iyi boyayı elde etmek için çalışan Filli Boya Türkiye’nin dört bir yanına dağılan bayi ağıyla en iyi boyaya kolayca ulaşmanızı sağlıyor.

Renkler ve çocuklarla ilgili daha fazla fikir almak için aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz:

·        ODALARDAKİ RENKLER ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

·         ÇOCUK ODASINDA YILDIZ DEKORASYONU

·         ÇOCUK ODASI DUVARLARINI EĞLENCELİ HALE GETİRİN

 

 

Görseller: kidsactivitiesblog.com, buzzfeed.com, happyhooligans.ca, hgtv.com