LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
22 Mart 2021

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Sağlamanın Püf Noktaları

Ev dekorasyonu dediğimizde, dikkat ettiğimiz ilk şey renklerdir ve mekanı düzenleme kısmında önemli bir rol oynar. Mobilya seçiminden dekor uygulamalarına, ev tekstilinden elektronik eşyalara kadar evdeki tüm detaylar birbirine yakışan renklerden oluşursa, evin tarzı daha çok göze çarpar ve uyumlu şekillenir. Peki evlerimizde bu etkiyi nasıl yaratabiliriz? Yapmamız gereken ilk şey, renk gruplarını ve oluşan renk kombinasyonlarını doğru tanımak ve bu renk kombinasyonlarını doğru yerlerde uygulamak.


Renk Uyumu Nedir?


Renk psikolojisine sıkça vurgu yaptığımızdan ve etki alanımıza olumlu yansıdığından, renklerin içinde bulundukları alanlarda uyumlu görünmesi gerektiğinini biliyoruz. Renk uyumu, bildiğimiz üzere birbirinden farklı renk gruplarının belirli kriterlere göre birlikte kullanılmasıdır. Renkleri uyumlu ve uyumsuz olarak belirleyebilmek için, renklerin alt tonu, üst tonu, sıcak ve soğuk renkler, zıt renkler, ton sür ton, ana ve ara renkler gibi kriterler vardır ve bunları göz önünde bulundurmak gerekir. Renk çemberi üzerinden anlatacak olursak zıt renkler tamamlayıcı ve birbirine kontrast oluşturularak kullanılırken, aynı tonda kullanılan renkler uyumlu, ton sür ton olarak adlandırılır. 


Bir mekana girdiğimizde aurasından hoşlanmamızın, keyifli vakit geçirmemizin başlıca sebeplerinden biri de mekanın işçilik, tasarım ve dekorasyonunun birbirine uyumlu oluşudur. Bu noktada birbirine uyumlu renkler kullanılmış olması büyük bir etkendir. Bu etkiyi evlerimizde de yaratmak için her alanda renk geçişlerinin, birbirinin devamı niteliğinde olması gerekir. Temel renk gruplarından kırmızı, turuncu ve sarı, sıcak renkler olarak kabul edilirken, yeşil, mavi ve mor, soğuk renklerdir. Renk çemberinde birbirinin yanında duran renkler uyumlu renkler, birbirinin karşısına denk gelen renkler, zıt renklerdir kontrast oluşturur. Renk kartelasında, kartların öncesindeki ve sonrasındaki renkler ise birbirinin alt tonları ve üst tonlarıdır. Renklerin birbirinden ayrıldığı geçiş renkleri çoğaldıkça, aralarındaki kontrast da artış gösterir.
Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Yaratılır?


Renk uyumu nasıl yaratılır sorusunun cevabını bulmak, günümüzde klasik dekorasyona alternatif olan eklektik ve modern dekorasyonun sık kullanımıyla birlikte artık daha kolay. Yapabileceğimiz farklı kombinasyonlarla evlerimizi oldukça uyumlu dekore edebiliriz. Odalarda, her bir odanın kendi konseptine göre seçeceğiniz renkleri oluştururken tek bir renk uyumu tercihi belirlerseniz, alanınız bütünlük kazanır. Örnek vermek gerekirse oturma odanızda duvarlarda, zeminde, mobilyalarda ve ev tekstil ile aksesuarlarda birbirine yakın tonlarda renkler tercih etmek isterseniz, alacağınız veya değiştireceğiniz yeni parçalarda buna devam etmelisiniz. Eğer farklı yeni bir renk eklemeniz gerekecekse, yeni renge uyumlu ekstra bir renk daha eklemelisiniz.


Bir arada çoklu renk kullanımından çekinmiyorsanız ve eğer bu renkler ara tonlarıyla birbirine uyumluysa, ortaya mükemmel sonuçlar çıkacaktır. Yine bunun gibi, dengeyi yakaladığınız sürece birbirinin yakın tonu olan renkleri bir arada kullanırken de cesur davranabilirsiniz. Monokrom gibi kontrast birliktelikler yaratacaksanız, tekdüzelikten kurtulmak için araya renk ekleyebilirsiniz. Alanda canlı ve parlak renkler kullanacaksanız, araya pastel renk ekleyerek bold tarzı yumuşatabilirsiniz.


Eğer müstakil bir eve sahipseniz, dış cephe boyası renk uyumunu da göz ardı etmemeniz gerekiyor. Kapı ve pencerelerin, cephe boya rengi ve tamamlayıcı tonlarla uyumlu oluşu, evinize ilk bakışta olumlu bir etki yaratacaktır. Dış cephe boyanızı yenilemeyi düşünüyorsanız, Filli Boya’nın Su Bazlı Dış Cephe Renklerine göz atabilir, canlı renklerden ilham alabilirsiniz.