LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
07 Eylül 2015

EVDEKİ RUTUBET KOKUSUNU NASIL GİDERİRİZ?

Havadaki su buharı yani nemden oluşan rutubet, yaz aylarında hemen her evin korkulu rüyası oldu. Yağan yağmurun bina içine işlemesi, havadaki fazla nemin duvara ya da tavan içlerine geçmesi gibi sebepler rutubetin oluşması için yeterli.

Durum böyleyken rutubet kokusuyla baş etmek de bizlere düşüyor. Elbette rutubet kokusu kişiyi rahatsız eder ancak daha önemlisi, rutubet kokusu insan sağlığı için de oldukça zararlıdır.

Havadaki nem oranının sağlığımız ve ruh halimiz üzerinde etkisinin olduğu bilinen bir gerçek. Peki, rutubet kokusu nasıl giderilir? Neler yapmak gerekir?

Sizlere sunacağımız pratik bilgileri uygulayarak bu rahatsız edici kokulara son vermeniz ya da koku oluşmamışsa önlem almanız mümkün.

1.Rutubet alan tencere, tabak gibi gereçlerinizi kahve telvesi ve toz hardalla ovalarsanız kokunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

2.Rutubetin giderilmesi için ön şart, ortamın havalandırılması ve sık sık temizlenmesi.

3.Duvarınız rutubet yapmaya başlamışsa boyaları da dökülüyor demektir. Böyle bir durumda yapmanız gereken, boyası dökülen duvarları bir eşya yardımıyla kazıyıp strafor yapıştırma harcını uygulamak.

Girl uses a roller brush to paint and waterproof cinderblocks on wall.

Straforun üstünü kötü görüntüsünden ötürü kapatmak isterseniz, malayla sıva harcını sürebilirsiniz. En son işlem olarak da boya sürülmesi rutubet kokusunu önlemek için oldukça etkili bir yöntem. Filli Boya'nın Color Express iç cephe renk kartelasından istediğiniz her renge rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

4.Bir kova suya koyduğunuz bir kahve fincanı karbonatla kıyafetleri yıkamak, kıyafetlerinizdeki rutubet kokusundan kurtulmak için etkili bir çözüm.

5.Isı kaybını önleyip evi sıcak tutmak, canlı bitkileri evin içinden dışarıya taşımak, ıslak çamaşırları evin dışında kurutmak da nem kokusunu gidermenin basit ama etkili yollarından biri.

6.Bütün bir portakalın üzerine karanfil saplayıp, ağzı açık bir kutunun içine sofra tuzu koyun. Tuz kutusuyla karanfilli portakalı rutubet kokusunun bulunduğu bölgeye yerleştirdiğinizde kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

7. Rutubetin oluştuğu odalar genelde soğuk odalardır. Bu odalara mutfakta pişen yemeklerden ve banyodan buhar gitmesini engellemelisiniz. Buhar, kokunun artmasına sebep olur.

Eğer evinizde rutubet sorunu varsa ve pencere ya da çatı akması gibi özel bir sebepten kaynaklanmıyorsa, en iyi çözüm evin dış cephesine izolasyon yapılmasıdır. Duvarlar soğuk hava ve suyu geçirmeyecek şekilde yalıtılırsa, nem kokusu sizin için bir sorun olmaktan çıkacaktır.

(Görseller: www.pinterest.com)