LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
13 Haziran 2017

Evinizdeki Bahar Çiçekleri Daha Uzun Süre Yaşasın

bahar çiçekleri


İlkbaharın en güzel yanı belki de etrafımızda sürekli rengarenk çiçekler görmemiz. Büyüleyici renkleri ve mis gibi kokuları ile bahar çiçekleri bize bol miktarda pozitif enerji veriyor. Bu pozitif enerjiyi evimize de taşımak istediğimizde güzel bahar çiçekleri alıyoruz. Fakat çiçekler erken solduklarında bu güzellikten uzun süre faydalanamıyor ve hayal kırıklığına uğruyoruz. Bu yazımızda evinize aldığınız çiçeklerin daha uzun süre yaşaması için size bazı önerilerde bulunacağız. Bu çiçek bakımı püf noktaları ile siz de evinizde aldığınız çiçeklerin güzelliğini daha uzun süre boyunca keyifle gözlemleyebilirsiniz.


Evde Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?


evde çiçek bakımı

Evinize vazo çiçekleri aldınız ve onların olabilecek en uzun süre boyunca canlı kalmalarını istiyorsunuz. Öyleyse öncelikle işe temiz bir vazo ile başlayın. Kirli vazoların içinde bol miktarda bakteri bulunur ve bu bakteriler vazonuzun içinde çiçeklerin ömrünün kısalmasına neden olur. Eğer vazonuz yosun tuttuysa temizliğini çamaşır suyu ile yapabilirsiniz. Ancak mutlaka çamaşır suyunun tamamen durulandığından emin olun.


Çiçeklerinizin Sağlığına Özen Gösterin


vazo çiçekleri

Evinize aldığınız bahar çiçekleri daha uzun süre yaşasın istiyorsanız, onları vazoya koymadan önce saplarını 2 cm kadar kısaltın. Aldığınız çiçeklerin sapları siz eve gelinceye kadar kuruyabilir. Bu durumda çiçekleriniz vazodan yeterince su çekemez ve daha kısa süre içerisinde solar. Kesilmiş saplarda taze dokular ortaya çıkar, su daha iyi emilir ve çiçekler daha uzun ömürlü olur. Çiçeğinizin saplarını ya da yapraklarını keserken mutlaka budama makası tercih edin.


Çiçek buketinizdeki yaprakların suyun içine girmesi çiçeklerinizin ömrünü kısaltır. Çünkü suya giren yapraklarda bakteri oluşumu hızlanır. Suyun içinde kalacak yeşil yaprakları budama makası yardımıyla kesmeniz, çiçeklerinizin daha uzun süre boyunca canlı kalmasını sağlar. Bununla birlikte vazonuzun içine koyduğunuz suyun soğuk olmasına özen gösterin ve 2-3 günde bir su değişimi yapın.


Çiçek Bakımı Püf Noktaları


çiçek bakımı püf noktaları

Vazonuzdaki bahar çiçekleri doğrudan güneş ışığı ile temas etmemeli. Doğal ışık açık mekanlardaki bitkilerin gelişimi için son derece önemli olsa da, vazonuzdaki çiçeklerin hızla olgunlaşmasını sağlayacak ve ömrünü kısaltacaktır.


Sebze ve meyvelerin salgıladıkları gazlar çiçeklere iyi gelmez. Bu gazlara maruz kalan bitkiler yapraklarını döker. Bu yüzden vazolarınızı sebze ve meyvelerden uzak tutun.
Çiçekleriniz için besleyici kullanın. Özellikle çiçek suyunu düzenli olarak değiştiremeyecek durumdaysanız, besleyiciler çiçeklerinizin daha uzun süre boyunca canlı kalmasına yardımcı olacaktır.


Görseller: dkdesignshawaii.com Renk Etkisi