LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
22 Eylül 2016

EVİNİZDEKİ SİNİR BOZUCU SORUNLARDAN KURTULUN

Hepimizin evinde zaman zaman akıtan bir musluk, gıcırdayan bir kapı ya da sıkışmış bir pencere gibi ilgilenilmeyi bekleyen aksaklıklar çıkar. Çoğumuz bu küçük ölçekli can sıkıntılarını uzun süre görmezden gelerek yaşarız. Oysa banyonuzdaki o musluğu tamir etseniz herkes biraz daha rahat nefes almayacak mı?Hayatınızın pekçok farklı alanında uygulayabileceğiniz farkındalık pratiğiyle ertelemelere son verin. Ev- farkındalığı diyebileceğimiz bu düşünce yapısıyla evinizde sinirinizi bozan şeyleri fark etmeyi ve onları zamanında gidermeyi başarabilirsiniz. Gelin şimdi adım adım bunu nasıl yapabileceğimize bakalım.Adım Bir: Küçük sıkıntıları not edinBu kiminize basit bir adım gibi görünebilir ama gerçekten işe yaradığını söyleyebiliriz. Evinizde canınızı sıkan aksaklıkları not ettiğiniz bir defter edinin ve bunları yazın. Bir türlü dolaba sığdıramadığınız tencereyi, sürekli ayağınızın takıldığı halıyı bu deftere geçirin. Notlarınız biriktikçe evinizi nasıl kullandığınız, boş alanlarında nasıl hareket ettiğinize dair kendinizi daha iyi tanıyacağınıza eminiz. Eğer listenizde çok kere uhu ya da makası bulamadığınızdan yakındığınızı görecek olursanız ıvır zıvır çekmecenizi düzenlemek için ne kadar çok sebebiniz olduğunun farkına varabilirsiniz.

Adım iki: Bir eylem planı hazırlayınBirkaç gün ya da hafta bu şekilde not tuttuktan sonra geri dönüp defterinize bakın ve sorunları tespit edin. Aralarında hemen şimdi kalkıp düzeltebilecekleriniz varsa hiç durmayın. Eğer bir sorunu gidermek için yardımcı malzemelere ihtiyacınız varsa bir alışveriş listesi yapın ve önünüzdeki birkaç günde bunları almak için bir zaman belirleyin. Bunca zamandır deterjanınızı koyacak bir kutu almamışsanız bundan sonra da aklınıza gelip almayacaksınızdır. Onun için, not edin, planlayın ve yapın!

Kiracılar için: Ev sahibinizle konuşunKiracıysanız bazı sorunları gidermek için ev sahibinizle konuşmanız gerekebilir. Termosifonunuz mu bozuldu ya da mutfak dolaplarınızdan birinin kapağı mı düştü? Evinizdeki sorunlar aklınızda tazeyken ev sahibinize telefon açın ve durumu ona da bildirin. Çözüm konusunda ortak bir yol bulacağınıza eminiz.

Son adım: Harekete geçin ve sorunları çözün!Evet, işte bu kadar basit. Geriye sadece sorunları gidermek kaldı. Belki de sürekli bacağınızı çarptığınız o sehpayı sadece birkaç santimetre yana çekerseniz sorun çözülecek. Bardaklara uzanırken başka şeyleri düşürüyorsanız çözüm mutfak dolabınızda bir şeylerin yerlerini değiştirmek kadar basit olabilir. Evinizdeki sinir bozucu sorunları bir kez gidermeye başladığınızda kendinize “bunu niye daha önce yapmadım ki” diyeceğinizden eminiz.

(Görseller: Apartmenttherapy.com, countryliving.com, brit.co)