LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Aile
10 Ocak 2018

Gökkuşağı Renklerinde Yemek Fotoğrafları Göz Kamaştırıyor

Seattle doğumlu bir sanat öğrencisi olan Brittany Wright, her gün yediğimiz meyve ve sebzeleri kullanarak muhteşem fotoğraf kompozsiyonları yaratıyor. Yarım turunçgiller ya da renk geçişli domatesler kullanan Wright, yarattığı fotoğraf kompozisyonlarıyla hem göz kamaştırıyor hem de iştah açıyor. Siz de bu fotoğraflardan ilham alarak kendi renkli fotoğraf kompozisyonunuzu yaratabilir, hatta çekiminiz bittikten sonra kullandığınız meyve ve sebzeleri afiyetle yiyebilirsiniz!


yemek fotoğrafçılığı

Yemek fotoğrafçılığı yapmak için mutlaka yemeğe çok düşkün olmanız ya da harika yemek pişirmeniz gerekmez. Bunun için yaptığı işten keyif alan amatör bir fotoğrafçı olmanız yeterli. Üstelik sizin için derlediğimiz harika kompozisyonlardan da ilham alabilirsiniz. Farklı meyve ve sebzelerin fotoğraflarını çekmek, her gıdanın farklı yönlerini tanımanızı ve onlara saygı göstermenizi sağlar. Bir meyvenin veya sebzenin olgunlaşma seviyesine göre çok farklı renk seçenekleri olabilir. Bu renklerin her birini fotoğraf karenizde kullanmak, göz kamaştırıcı bir kare yaratmanızı sağlar.


yemek stilistliği

Eğer yemek yapmaya karşı tutkunuz varsa, bu fotoğrafları çekmek sizin için daha da keyifli bir hal alır. Meyveleri ve sebzeleri fotoğraflamak, her bir gıdanın ne kadar muhteşem bir görünümü olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Özellikle çiğ gıdalar, taze meyve ve sebzeler en mükemmel fotoğraf karelerini oluşturur.


yemek fotoğrafçılığı teknikleri

Muhteşem renk düzenini ayarlamak ve en doğru meyve sebze çeşitlerini belirlemek zaman alabilir. Özellikle belirli şekillere sahip olan meyve veya sebzeleri fotoğraflarken, düzgün şekilleri ve ideal kareleri yakalamak çok kolay olmayabilir. Bazen spesifik bir elma ararken bulursunuz kendinizi, bazen doğru renk tonuna sahip bir yeşil biber. Tek bir kareyi oluşturmanız yarım saatinizi alabileceği gibi, iki haftanızı da alabilir.


meyve fotoğrafları

Peki kullandığınız meyve veya sebzelere çekimden sonra ne olur? Onları ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilir, ailece bir meyve şöleni yaşayabilir ya da daha sonra kullanmak üzere dondurabilirsiniz. Bu serüvenden sonra pek çok meyve ve sebzenin nasıl dondurulması ya da nasıl pişirilmesi gerektiğiyle ilgili fikir sahibi olacağınızdan emin olabilirsiniz.


Görseller: marthastewart.com