LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

GÜNEŞ ALMAYAN ODALAR İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

Karanlıklar aydınlığa bu dekorasyon fikirleriyle kavuşuyor.

Eviniz yeterince güneş almıyor mu? Pencereleriniz küçük olduğu için ışıktan yararlanamıyor musunuz? İstediğiniz saatte, güneş hep evin öteki kısmında mı kalıyor? Siz farkında olmasanız bile evinizin aydınlık durumu psikolojinizi etkiliyor.

Karanlık bir odayı aydınlatmak için sadece güneş ışığına ihtiyacınız yok. Size sunacağımız önerilerle evinizin koyu, karanlık atmosferinden kurtulup daha ferah ve aydınlık bir eve kavuşabilirsiniz.

Evinizin içinde yürüyün ve en karanlık noktaları belirleyin.

Uzun zamandır aynı evde yaşıyorsanız evinizdeki bu karanlık bölgeleri sıkça kullanmışsınızdır. Dolapların olduğu bölgeler, koyu renkli odalar ya da mobilyaların evinizi küçük bir kara delik haline getirmesine izin vermeyin. Daha büyük pencerelere mi, daha açık renklere mi, daha fazla aydınlatma aksesuarına mı ihtiyacınız var, bunları belirleyin.

gunes 2

Canlı renklerle beyazı kombinleyin.

Bir odaya aydınlığı getirecek en iyi rengin beyaz olduğunu unutmayın. Beyaz renkle kombinleyebileceğiniz canlı renkler odanızın hareketli bir eve dönüşmesini sağlayacaktır. Pastel ve sıcak renklerle evinizi daha davetkâr bir şekle büründürebilirsiniz. En güzel renkleri Filli Boya Renxmatik kartelasından seçebilirsiniz.

Koyu renkli tavanları aydınlatın.

Eğer evinizde tavanınız koyu bir renge sahipse daha karanlık bir atmosfer yaratacaktır. Koyu tavanlar kullanıyorsanız büyük ve geniş aydınlatmalara yer vermeniz çok daha doğru olacaktır.

Renkleri dengeleyin.

Odalarınızda illa ki koyu renkler kullanmak istiyorsanız en azından dengeli bir şekilde kullanmaya dikkat edin. Duvarlarınız siyah olacaksa diğer mobilyalarınızın açık renkte olmasına özen gösterin. Orta sehpanız, kahve sehpanız ya da yemek masanızı şeffaf bir görünüm yaratarak derinlik sağlayacak cam masalardan seçebilirsiniz.

Ayna kullanın.

Duvarlarınızda kullanacağınız geniş aynalar ışığı yansıtma özelliğiyle evinizdeki ışığın eşit şekilde dağılmasına yardımcı olacaktır.

Aksesuar kullanımı ve zemin malzemesi seçimi önemli.

Aksesuarlarınızı gümüş, altın, bronz gibi parlak metallerden seçerken, zemininizi aydınlatmak için, açık renkli parke ve halılar tercih edebilirsiniz.

Eviniz her daim düzenli olsun.

Dağınık bir ev her zaman daha küçük ve daha karanlık görünecektir. Dağınıklığı ortadan kaldırın, gerekirse kullanmadığınız eşyaları odadan çıkarın.

En aydınlık evlerin, en ferah Filli Boya iç mekân renkleriyle ortaya çıkacağını unutmayın!

Kapak görseli: www.houzz.com, www.dosesofdesign.com