LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
08 Haziran 2016

HERKESİN BİR OKUMA KÖŞESİNE İHTİYACI VAR!

Günlük hayatın gaileleriyle uğraşmaktan iyi bir filme ya da sürükleyici bir kitaba ayıracak vaktimiz pek kalmıyor. Televizyon, akıllı telefon ya da bilgisayardan biraz kafamızı kaldırabilsek aslında ne çok zamanımız olduğunu anlayacağız.
Çocukluğunuzu hatırlayın… Hepinizin tembel yaz günlerinde açık bir pencerenin önünde kitap okuduğunuz tatlı anılarınız vardır. Hayatınıza bu dinlendirici anıları geri kazandırmaya ne dersiniz? 
Evinizde uyumak, yemek yemek ya da çocuklar için oyun oynamak üzerine özel odalar ve alanlar varken kitap okumak için neden bir köşeniz olmasın? Belki de çoğumuzun unuttuğu okuma alışkanlığını geri kazanmak için tek ihtiyacımız olan okuma köşesidir. İşte, işe koyulmak için size birkaç ilginç okuma köşesi önerileri.
Yer seçimiyle başlayın
Doğal ışık, okuma için en uygun ışık kaynağıdır. Bu nedenle okuma köşeleri oluşturulurken mümkün olduğunca doğal güneş ışığı alan pencere önleri tercih edilir. Eğer sizin de odalarınızın herhangi birinde ışık alan bir cam önü varsa, odanın düzenini değiştirmek pahasına kesinlikle burayı tercih etmenizi öneririz. 
Eğer evinizde bol ışık alan uygun bir yer yoksa okuma köşeniz için farklı alanları da değerlendirebilirsiniz. Merdivenlerin altı ya da gömme dolabın içi gibi atıl yerleri okuma köşesine çevirerek buralardan istifade edebilirsiniz. 
Çocuğunuzun tüm boş vaktini ekranlar önünde geçirmesini istemiyorsanız odasında ona özel bir okuma alanı olması önemli. Küçük evler için artık pek çok farklı modüler çocuk mobilyası bulmak da mümkün. Siz de çok işlevli mobilyalar tercih ederek ya da evinizin izin verdiği ölçüde duvardaki bir açıklığı ya da bir cam pervazını dönüştürerek çocuğunuz için bir okuma köşesi yaratabilirsiniz.  
Sıra koltukta


Bir okuma alanının belki de kitaplardan sonraki en önemli öğesi koltuktur. Sağlam ve rahat bir koltuğa yapacağınız yatırım için ömür boyu müteşekkir kalacaksınız. Burada sınır yok. İster pamuklu kumaştan ister deri, ister yere atılmış minderler ister bir salıncak… Karar tamamen size kalmış. Uzun oturmalarda rahatlığını devam ettirecek bir tercih yapmaya özen gösterin. Bir de ayak uzatma taburesi olursa keyfinize diyecek yok! 
Evinizde huzur dolu bir okuma köşesi oluşturmak için yazımızın devamını buradan okuyabilirsiniz.

(Görseller: Homedit.com, Womandot.com)
Renk Etkisi