LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
13 Şubat 2019

İlham Veren Spor Odanızı Kendiniz Tasarlayın

Günlük hayatın yoğun temposunda spor salonuna düzenli olarak gitmek bazen oldukça zor olabiliyor. Eğer siz de sporu hayatınıza katmak istiyor fakat kolay ulaşılabilir bir spor salonu bulamıyorsanız, evinizin atıl duran bir odasını kendi zevkinizi yansıtan bir spor odasına dönüştürerek istediğiniz her an evinizin rahatlığında antrenman yapabilirsiniz.

İşte hem ev rahatlığında kendinizi profesyonel bir spor salonundaymış gibi disipline edecek bir spor odası tasarlamanın püf noktaları:Duvarlarda canlı renkler kullanın


Renklerin insan psikolojisine olan etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçekliğe sahiptir. Bu yüzden evinizin bir odasını spor odasına dönüştürürken duvarlarda mutlaka yeşil, pembe ve turuncu gibi enerji veren canlı renkleri tercih edin.Zemini yumuşak bir malzeme ile kaplayınHem ip atlama gibi kardiyo egzersizleri yaparken diz eklemlerinize zarar vermemek için; hem de aşağı kata gürültü gitmemesi için zemini yumuşak bir malzemeyle kaplayın.Spor aletleri için pratik depolama alanları oluşturunEğer spor odasına dönüştürmeyi planladığınız alan küçükse, kendinize özgürce spor yapabileceğiniz bir alan yaratmak için mutlaka ekstra depolama alanları yaratın. Örneğin çeşitli malzemeler kullanarak hazırlayacağınız duvar ünitelerine, ağırlıklarınızı; pilates malzemelerinizi vb. spor aletlerinizi yerleştirebilirsiniz.

Aynaları unutmayın


Özellikle pilates, zumba ve yoga ile uğraşıyorsanız spor odanızın bir duvarını mutlaka geniş bir ayna ile kaplayın. Bunu yapmak, odanın derinlik hissini arttıracağı gibi spor yaparken kendi hareketlerinizi izlemek de güzel bir motivasyon sağlayacaktır.


Konforlu bir dinlenme alanı tasarlayın


Spor yaparken mola verdiğinizde dinlenmek için sizi rahatlatan ve konfor sağlayan bir dinlenme alanı oluşturun. Böylece hem molalarda spor odanızdan çıkmak zorunda kalmaz hem de kendinizi bu konforlu sayesinde daha iyi motive edebilirsiniz.

Duvarları konuşturun


Spor yaparken kendinizi daha da iyi hissetmek için duvarları motive eden cümleler veya size iyi gelen resimlerle süsleyin. Özellikle her duvara kolayca uygulanan duvar stickerları bu konuda size yardımcı olabilir.