LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
01 Mart 2021

Koyu Renk Duvarlarda Haki Yeşili Seçimi ve Dekorasyon Önerileri

Doğanın bize verdiği en güzel renklerden biri de yeşil. Her tonu içinde ayrı bir anlam, ayrı bir güzellik barındırıyor.  Peki, ev dekorasyonunda bu ilham veren renk ve tonlarından ne ölçüde faydalanıyoruz? Doğrusunu söylemek gerekirse, gerektiği kadar değil. Neden derseniz açık renklerin bulunduğumuz mekanı daha geniş gösterdiğini biliyor ve  genelde bunun, yani konfor alanımızın dışına pek çıkmıyor ve yeni şeyler denemiyoruz.  Fakat  koyu renkli duvarların aslında eşyalarımızın tam istediğimiz gibi gözükmesini sağladığını bilsek belki bu değişirdi.


Bu yazı ev dekorasyonunda koyu renk boyaları tercih etmeye cesareti olan maceraperestler için. Sizinle haki yeşilini, haki yeşili ile uyumlu renkleri ve dekorasyon önerilerini paylaşıyoruz. 


Koyu Renk Duvarlarda Haki Yeşili Trend


Gerçekten güzel  ve farklı bir ev döşemek istiyorsanız, koyu renk duvar dekorasyonuna önyargılı yaklaşmamalısınız. Koyu renk duvarlar ev dekorasyonunu bir adım öteye taşır ve duvarlar bir anda özenle seçtiğiniz mobilyalarınız için harika birer fona dönüşebilir.


Ayrıca, renklerin enerjisinden yararlanırken haki yeşili rengini de es geçmemelisiniz. Örneğin, koyu renk duvarlarda haki yeşili seçimi ile evde ferah ortamlar yaratabilir,  veyahut yağmur ormanlarının huzurunu yaşam alanınıza getirebilirsiniz.


İç cephe duvar boyalarınızda açık-koyu renklerin kombinasyonu  ile yaşam alanınıza derinlik katabilirsiniz. Eviniz için beğenerek aldığınız objeleri bu renk sayesinde parlatacak ve ön plana çıkaracaksınız.


Evlerde Hangi Duvarlarda Koyu Renk Kullanılmalı?


Hangi  duvarlar koyu renk olmalı dediğimizde, temel prensip şu şekilde işler. Öne çıkarmak istediğiniz alanın arkasındaki duvarı daha açık, derinlik yaratmak istediğiniz duvarı ise koyu tondaki boyalar ile boyayabilirsiniz.


Bir diğer yöntem ise, evinizde elektronik malzemelerin daha az dikkat çekmesini istiyorsanız işinize yarayabilir. Bunun için arka plandaki duvarı koyu renk boyayabilirsiniz. Böylece elektronik eşyalarınız (TV, modem, PSP, vb.) daha az dikkat çeker, odada göze batmaz.


 


Daha doygun ve zengin gözüken boyaları ile Filli Boya Momento Silan iç cephe duvarlarınız için iyi bir çözüm olacaktır.  Filli Boya’nın uzun yıllardır süren başarısı ve yüksek malzeme kalitesi, yeşil ve tonlarında iç cephe duvar boyaları denildiğinde akla ilk gelen markalardan biri olmasının en büyük sebeplerindendir. 


Filli Boya özel formülasyonu sayesinde duvarda yumuşak ve pürüzsüz  bir doku oluşturur. Böylece seçtiğiniz renk duvarlarınızla mükemmel bir uyum yakalar.


Sarmaşık, fesleğen ve nil yeşili renkleri  ve daha fazlası için Momento Silan kartelalarını mutlaka inceleyin! Renk detaylarına buradaki Filli Boya Renk kartelasından ulaşabilirsiniz.


Daha fazla çeşit için Filli Boya’nın iç cephe düz boyalarına göz gezdirebilirsiniz. Birbirinden güzel renk  çeşitleri ilham almanızı sağlayacak.


Hepimiz aynı ölçüde önemsemesek de renk, sandığımızdan da güçlü bir araçtır. Evinizin odalarını dekore etmek için aldığınız objeleri ve dekorasyon için kullanacağınız diğer parçaların birbirine aitmiş gibi görünmesini sağlayabilir, uyum yakalamanıza yardımcı olur. Özellikle koyu -açık kontrastlı geçişler mekanlarda farklı ve enerjik bir ortam yaratır.


Duvar renginizle objeleriniz arasında kontrast yaratarak hem aksesuarlarınızın hem  de duvarınızın dekorasyonun bir parçası haline gelmesini sağlayabilirsiniz. 


Siz de koyu renk olarak haki yeşili rengini  tercih edebilir ve aksesuarlarınızı ön plana alabilirsiniz.
Haki Rengi Nedir, Ne Anlama Gelir?


Haki rengi genellikle ordular tarafından kullanılan, ilk akla geldiğinde askeri üniformaları çağrıştıran bir renktir. Haki rengi aynı zamanda yeşilin toprak tonları olarak da adlandırılır ve neredeyse her yerde karşımıza çıkar.


Mat bir renk olan haki rengi Arapça'da hak, toprak anlamına gelir. Haki yeşili ise doğayla uyumlu mükemmel bir renktir. Dekorasyonda haki yeşili kullanmak, yaşam alanını rahatlatır. Yeşil bambaşka bir güce sahiptir, tonları arasında yer alan, hatta en popüleri olan haki yeşili ise dekorasyonda sıkça tercih edilen bir renktir. 


Çoğumuz yeşil rengi severiz. Bunun altında yatan neden ise denge ve uyuma ihtiyaç duymamız. 


Yeşil rengin neredeyse her tonu duygusal olarak pozitif bir etki yaratır. Haki yeşili duygularımızı eğitir. Doğal bir barış sağlayıcıdır.


Yeşil rengin, mavi ile sarının bir kombinasyonu olduğunu biliyor muydunuz? Bu bileşimdeki sarı renkten temizlik ve iyimserlik; maviden ise sükunet ve dinginlik özellikleri yeşile yansımıştır. 
Haki Rengi ile Uyumlu Renkler Nelerdir?


Haki rengi yeşili ile uyumlu renkler; • Lületaşı rengi

 • Buz beyazı

 • Cappucino rengi

 • Füme rengi

 • Deniz kabuğu rengi

 • Mercan rengi


Dekorasyon söz konusu olduğunda haki rengi ile son derece uyumlu olabilen renkler; • Bej

 • Pudra

 • Ten rengi

 • Beyaz

 • Buz mavisi

 • Camel renkler

 • Füme rengi


 


Haki yeşilini ev dekorasyonunuzda kullanmak istiyorsanız bir duvarınızı haki yeşile boyayabilir, haki yeşil odak noktası belirleyebilir, çeşitli aksesuarlar ve dokusu olan objeler kullanabilir veya davetkar yeşil haki bir kanepe kullanabilirsiniz.