LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Renkler
26 Nisan 2018

O bir renkten çok daha fazlası: Sadeliğin, uyumun ve şıklığın sembolü “Kum Beji”

Konu ev dekorasyonu olunca modayı takip etmek keyifli olsa da, klasiklerin izinden giderek risksiz bir şıklık yakalamak çoğu zaman en iyisidir. İşte son yılların en çok rağbet gören duvar renklerinden kum beji de bahsettiğimiz bu klasiklerden biri olmaya aday. Peki sadeliğiyle evlere ferah, asil ve şık bir hava katan kum bejini ev dekorasyonunda nasıl kullanmalıyız?

Kum beji neden bu kadar popüler?
Kum beji renginin bu denli popüler olmasının ardındaki en önemli nedenlerden biri hiç kuşkusuz “nötr” renk diye adlandırdığımız renk grubuna dahil olmasıdır. Çünkü nötr renkler, her tür renk ve desenle rahatlıkla kombin edilebilir ve ortamda göz yormayan dingin bir atmosfer sağlar.

İnci renginin kardeşi olan kum beji renginin ayrıca insan psikoloji üzerinde de olumlu etkilerinin olduğu biliniyor. Beyaz renge nazaran, ortama giren güneş ışığının daha yumuşak şekilde dağılmasını sağlayan bu renk, doğal olarak ortamın enerjisini de doğrudan etkiliyor.

Kum beji ile dekorasyon önerileri
Kum beji rengini hemen her renk ve tip mobilyayla kullanabileceğiniz gibi bu rengin kendine has şıklığını vurgulamak için sizin için derlediğimiz farklı kombin önerilerinden ilham alabilirsiniz:

Kum beji ve İskandinav stilinin asil şıklığı
İskandinav tarzı dekorasyonun minimalist ve konforlu şıklığını evinizde yakalamak istiyorsanız ille de bembeyaz duvarlara sahip olmak zorunda değilsiniz. Kum beji ile nötrleyeceğiniz duvarlarınızla hoş bir tezatlık yaratacak renkli ve geometrik desenli döşemelik kumaşlar, halılar ve eğlenceli duvar panoları kullanarak, odanızı dekorasyon dergilerindeki görselleri aratmayacak kadar şık hale getirebilirsiniz!

Kum beji ve ahşabın uyumu
Özellikle yatak odalarında sıkça kullanılan masif ahşap mobilyalar ile kum beji renginde duvarlar bir arada kullanıldıklarında, kelimenin tam manasıyla huzur veren bir uyum oluştururlar. Eğer sizin de mobilyalarınız naturel ahşap renginde veya beyaz / eskitme efektli ise duvarlarınızda kum beji rengi tercih ederek hem mobilyalarınızın güzelliğini öne çıkarabilir hem de her sabah gözü dinlendiren bir renk armonisiyle güne başlayabilirsiniz.

Kum beji ile renklerin dansı
En yeni dekorasyon trendleri için tıklayın.

Kum beji tonlarını tüm duvarlarınızda kullanabileceğiniz gibi bu rengi kısmen kullanarak kalan alanları capcanlı renklere bırakabilirsiniz. Yani tüm duvarlarınızda kum beji rengi kullanmak yerine, bir duvarda renkli / desenli bir duvar kağıdı kullanarak odanın havasını tamamen değiştirebilirsiniz. Kum beji ile renkleri yan yana getirirken küçük aksesuarlardan, kırlentlerden, halı ve perdelerden de yardım alabilirsiniz.

Renk Etkisi