LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
22 Eylül 2016

PAYLAŞIMLI ÇOCUK ODASI FİKİRLERİ 1: KIZ VE ERKEK ÇOCUK

Gülme, ağlama, oyun oynama ve tabii ki biraz da kavga… Paylaşımlı çocuk odaları pek çok aktivite ve ihtiyacın bir araya geldiği bir arı kovanı gibidir. Bu sebeple, birden fazla çocuğun bir odayı paylaştığı durumlarda bu odayı başarılı bir şekilde tasarlamak ebeveynler için zor olabilir. Bu zorluğa göğüs gerebilmeniz için size 3 yazıdan oluşan bir dizi hazırladık. Her yazıda paylaşımlı çocuk odalarının farklı yönlerini inceleyeceğiz ve sizlere yararlı ipuçları vereceğiz. Haydi başlayalım.

Bir kız ve bir erkek çocuğun beraber mutlu bir şekilde vakit geçireceği bir oda tasarlamak aslında zihninizde yarattığınız kadar zor değil. İşe, her iki çocuğun da hoşuna gidebileceğini düşündüğünüz, cinsiyetsiz bir renk seçerek başlayın. Eğer çocuklar yeterince büyükse bu konuda onların da fikrini alın. Bu seçtiğiniz renk odanın duvarları, halısı ve mobilyalarında kullanacağınız baz rengi olacak. Tabii odadaki her şey aynı renk olmamalı. Bunun için beyaz ve gri, turkuaz ve beyaz gibi bir ana renk çifti seçebilirsiniz. Bu renk kombinasyonları hem erkek hem de kız çocukları için uygun olacaktır.

Odada kullanacağınız ana renge ya da renk ikilisine karar verdikten sonra sıra yardımcı renkler ve desenlerde. Örneğin ana renk ikilisi olarak gri-beyazı kullanmaya karar verdiyseniz yardımcı renk olarak sarıyı seçebilirsiniz. Çizgili, zikzaklı desenler ya da büyük geometrik şekillerin olduğu bir desen çocuk odalarına en yakışan desenlerdendir. Yardımcı renk ve desenlerle odaya eğlence ve hareketlilik katın.

Gelelim mobilyalara. Mobilya seçerken kolayca eskiyecek yarış arabası yataklarından uzak durun. Bunun yerine sade ve temiz çizgileri olan ve çocuklarınızla birlikte büyüyebilecek mobilyaları tercih edin. Mobilyalarınızı, nötr renklerde perde ve lamba gibi aksesuarlarla tamamlayın.Çocuk odası tasarlamanın en keyifli tarafına geldik: Çocuklarınızın gelişen kişiliklerini yansıtan dekorasyon ve aksesuarları eklemek. Bunları seçerken hem kız hem de erkek çocuğunuza hitap eden, onların kişiliğini yansıtan öğeleri kullanın. Bu odada her ikisinin de evinde hissetmesini sağlamalısınız. Çocuk odası aksesuarlarını çocuklarınıza özel olarak kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin, yataklarının üzerine isimlerinin baş harflerini asmak çocuklarınıza odada kendilerine ait bir alanları olduğunu hissettirecektir. Bazı renklerin kızlar, bazı renklerinse erkekler için olduğu fikrini bir kenara bırakın. Örneğin, kırmızı rengi kullanmak istiyorsanız kız çocuğunuz için kalp şeklinde bir yastık ya da çiçekli bir duvar süsü, erkek çocuğunuz için de itfaiye arabası motifli bir eşyayı tercih edebilirsiniz.Paylaşımlı çocuk odası tasarlarken işinizi kolaylaştıracak ipuçları ikinci ve üçüncü yazılarımızla devam ediyor.

(Görseller: Decoist.com, freshome.com)