LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Pratik
17 Ekim 2017

Sıcak Yaz Günlerinde Evinizi Serin Tutmanız İçin Öneriler

Her mevsimin kendine göre güzellikleri olsa da, bazen hava koşulları bizler için zorlayıcı hale gelebiliyor. Hele sıcakların bunaltıcı hale geldiği yaz günlerinde çalışmamız, yemek yememiz ve hatta uyumamız bile zorlaşıyor. Sizin için derlediğimiz doğal serinleme yöntemleri ile siz de sıcak günlerinde evinizin daha serin kalmasını sağlayabilirsiniz.


Pencereleri Kapayın


klimasız serinlemenin yolları

Havalar çok sıcak olduğunda hemen pencerelerimizi açarız. Oysa sıcak günlerde pencereleri açmak evin daha sıcak olmasına neden olur. Gece olduğunda dışarının ısısı düşer, camları açmak için doğru zaman da budur. Güneş doğmadan önce camların yeniden kapatılması gerekir. Yani, “sıcakta serinlemek için ne yapılır?” sorusunun yanıtı aslında pencereleri açmak değildir.


Saksı Bitkilerine Yatırım Yapın


saksı bitkileri

Bazı saksı bitkileri, evinizin havasında mucizeler yaratabilir. Pencerenizin önünüze koyacağınız bitkiler güneş ışığı enerjisini emer ve evinizin ısınmasını engeller.


Vantilatör Kullanın


vantilatör

Vantilatör, klimaya göre çok daha ekonomik bir seçimdir. Bu nedenle klimasız serinlemenin yolları söz konusu olduğunda vantilatör seçeneği hemen öne çıkar. Ayrıca üzerinize doğru tuttuğunuz zaman gerçekten mucizeler yaratır. Sıcak bir havada vantilatörün önünde biraz zaman geçirdiğinizde vücut ısınızın hemen düştüğünü fark edeceksiniz.


Soğuk Su Hilesini Uygulayın


 vantilatör önüne soğuk su

Ucuz ve doğal bir yöntem kullanarak da evinizde klima deneyimi yaşayabilirsiniz. Vantilatörünüzün önüne bir bardak buzlu su koyun ve buz gibi soğuk esintinin tadını çıkarın!


Elektronik Aletleri Klimanızdan Uzaklaştırın


elektronik aletleri uzaklaştırın

Çalışır haldeki elektronik aletler evinize ısı yayar, klimanız bu sıcaklığı hisseder ve evi serinletmek için gerektiğinden daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu durumdan kaçınmak için lamba, televizyon, bilgisayar gibi elektronik aletlerinizi klimanızdan uzak bir konuma koyun.
Klimanızdan maksimum verim almak için sezon başında temizletmeyi ve bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin.


Görseller: housebeautiful.com