LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
15 Eylül 2015

TEKNOLOJİYLE UNUTULAN KEYİFLER

Teknoloji hayatımıza girdikten sonra evlerimizde gerçekleştirdiğimiz bazı keyifler tarih olmaya başladı. Bazıları eski kuşaklar tarafından hatırlanan bu keyiflere yakından bakalım.

 

Bir maniniz yoksa…

Smiling senior woman greeting visitor at the front door

70’li yıllarda, evin küçük çocukları komşuların kapısını çalar ve ‘’Akşam bir maniniz yoksa annemler size gelecek’’ derdi. Apartmanlarda komşuluklar çok yaygındı. İnternet sonrası komşuluk gözde bir sosyalleşme alanı olmaktan çıktı.

 

Kuponlar kesildi mi?

Gazeteler evlerin olmazsa olmazı. Günümüzde de gazete okuma alışkanlığı eskisi gibi devam ediyor ama gazetelerin dijital versiyonlarını takip edenlerin sayısı her gün biraz daha artıyor. Eskiden gazetelerin verdiği kuponlar kesilir evin güvenli bir köşesinde saklanırdı. Biriktirilen kuponlarla ansiklopediden mutfak eşyasına, farklı farklı ev eşyaları gelirdi evlere.

 

Film başlıyor!

Eskiden cumartesi ve pazar sabahları, ailecek televizyon karşısına kurulur ve herkesin beğenisine uygun bir film izlenirdi. Televizyon kanalları da hafta sonları ailecek izlenebilecek filmleri yayına sokarlardı. Günümüzde hayatımızdaki ekranların artmasına bağlı olarak, televizyonlar ortak payda olmaktan çıkmaya başladı.

 

Uzun yemek sohbetleri

Mutfakta çeşit çeşit yemek pişer ve pişen yemekler yavaş yavaş yemek masasına gelirdi. Sonra birisi evin sakinlerine masaya çağırır ve masadaki yemekler şimdiki gibi hızlıca tüketilmezdi. Yemekler bittikten sonra da insanlar masada sohbete devam ederdi. Şimdi özellikle evin çocukları bir an önce bilgisayarlarının başına dönmek istiyor.

 

Fotoğraf albümlerine bakmak

Bilderstapel mit alten Bildern

Eskiden fotoğrafları cep telefonlarında veya bilgisayarlarda değil, fotoğraf albümlerinde biriktirirdik. Ve o albümler bayramlarda veya yılbaşı gecelerinde ortaya çıkardı. Evin küçükleri, fotoğraflarda olan ama piyasada pek gözükmeyen uzak akrabalar hakkında sorular sorar ve ortamı neşelendirirdi.