LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Aile
17 Ekim 2017

Yaz Aylarında Evinizi Temiz ve Düzenli Tutmanın Yolları

Yaz aylarında eviniz kış aylarına göre daha fazla kirlenebilir. Pencerelerden içeri giren toz, nereden geldiğine bir türlü akıl sır erdiremediğiniz böcekler, parmak arası terliklerle içeri taşıdığınız kumlar ve ansızın bastıran yağmurların çamurlu suları en zarif evleri bile bir dağınıklık döngüsünün içine sokabilir. Bu yazımızda, yaz aylarında sakin kalmanız ve evinizdeki dağınıklıkla kolayca başa çıkabilmeniz için ev temizliğinde püf noktalar hazırladık. Artık siz de evinizi kolayca tertemiz ve düzenli yapabilirsiniz!


Ev Düzeni Nasıl Sağlanır


ev düzeni ve temizliği

  • Düzenli olarak cam temizliği yaptırın ve ağır perdelerinizi yıkayıp sonbahara kadar kaldırın. Açık ve temiz pencereler evinize taze ve hafif bir his verecek.

  • Yaz aylarında deri ve yün yüzeyler cilde yapışır. Bu yüzeylerin güneş ışığına temas ettiklerinde solma riskleri de vardır. Yaz aylarında yıkanabilir pamuklu ve keten kumaşları tercih edin. Suya dayanıklı masa ve sandalye örtüleri ev düzeni ve temizliği için son derece kullanışlıdır.

  • Ahşap zeminler kiri, kumu ve çimenleri tutmaz. Büyük bir toz paspası ile hızla üzerinden geçerek ahşap zeminlerinizi pırıl pırıl tutabilirsiniz. Yaz aylarında kir tutan halılarınızı ortadan kaldırın, ahşap zeminlerinizin tadına varın.

  • Evi düzenli ve temiz tutma yolları içinde işinizi en çok kolaylaştıracak yöntem, evinizin dış kapısının önüne yumuşak kıllı bir fırça ve faraş bırakmaktır. Böylece aile üyeleri dışarının kirini eve taşımaz. Plaj sandalyeleri gibi dışarıda kullanılan eşyalarınızı da eve sokmadan önce fırçalayabilirsiniz.


ev düzeni püf noktaları

  • Evinizi şık bir şekilde böceklerden uzak tutmayı başarabilirsiniz. Meyve sineklerinin eve girmesini önlemek için 1 bardak suya çeyrek bardak balzamik sirke ve bir çay kaşığı bulaşık sabunu ekleyin. Bir vazonun içine koyduğunuz parşömenle kendi şık böcek tuzağınızı yapabilirsiniz.

  • Ev düzeni püf noktaları içinde doğanın evinize zarar vermemesi de var. Neme dayanıklı bir raf ya da çamaşır askısı edinerek, nemli ya da ıslak havlularınızın evinize zarar vermesine ve küf oluşturmasına engel olabilirsiniz.


Görseller: marthastewart.com