LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
30 Mayıs 2016

ZEN STİLİ DEKORASYONUN İNCELİKLERİ

Uzun bir günün ardından eviniz adeta cennetten bir parçadır. Sokak kapısını kapadığınızda bütün dertleriniz dışarıda kalır. Zen stili dekorasyon, evinizi adeta meditasyon yapıp tekrar enerji toplayacağınız bir yere çevirir.

Zen, Japoncada meditasyon anlamına gelir. Zen stilinin takip edebileceğiniz bir kurallar listesi yok. Genellikle Uzakdoğu tasarımını ve minimalizmi temel alan bu stilde, meditasyon yapma isteği uyandıracak ve zihninizi rahatlatacak unsurları kullanır. Peki, bunlar nedir?

Zen stili doğal tonları, özellikle de toprak renklerini temel alır. Kahverengi tonları, bej, beyaz, bazen de soluk pembe kullanılır. Zen stilinde rahatlamanızı sağlayacak huzurlu ve sakin renklerin kullanılmasına özen gösterilir.

Sade, doğal malzemeden yapılmış mobilyalar tercih edin. Süslü Oryantal tarz yerine, Japon minimalizmini yansıtan düz çizgilere sahip mobilyaları kullanabilirsiniz. Ayrıca mobilyalarınızın ve odanın rengi uyum içinde olmalı.

Ev tekstil ürünlerinin organik malzemeden olmasına özen gösterin. Yün ve pamuklu tekstil ürünleri, doğal oldukları kadar konforlu da olmalı.

Zen stilinde mümkün olduğunca az aksesuar kullanılır. Ayrıca kablo ve kâğıt gibi dikkat dağıtan unsurlar saklanır.