Badana Boya Yapmanın Püf Noktaları

Evinizde badana boya yaptırmadan önce gözden geçirmeniz gereken bazı noktalar var. Boyayacağınız odayı hangi amaçla kullanacağınız, odada yaratmak istediğiniz ambiyans ve tavanınızın yüksekliği dikkat etmeniz gereken ölçütlerden bazıları. Duvar renkleri karar vermeniz gereken en önemli noktadır. Örneğin çocuk odasında canlı ve parlak renkler kullanabilir, yatak odanızda uçuk tonlar kullanarak daha sakin bir atmosfer yaratabilirsiniz. Duvar renklerine karar verdikten sonra ise sıra badana boya uygulamasını yaparken işinizi kolaylaştıracak püf noktalarına gelir. Badana boya yapmanın tüm püf noktalarını sizin için bir araya getirdik.

Evde Badana Yapmanın Püf Noktaları

dekoratif boya
  • Öncelikle dekoratif boya uygulamasının tamamında aynı markanın ürünlerini kullanın. Böylelikle odalarınızın yüzeyleri arasında farklılıklar olmaz ve evinizin görünümü bir bütünlük içerisinde olur.
  • Çok sıcak ya da çok soğuk havalar badana için uygun değildir. Oda ısısının ortalama sıcaklıklarda olmasına dikkat edin.
  • Badana boya uygulamasını mutlaka temiz yüzeylere yapın. Önce duvarlarınızı sabunlu su ile silin. Duvarlardaki çatlakları ve kabarmaları spatula ile kazıyın. Boşluk alanlar varsa buraları alçı ile doldurun. Taşan yerleri zımparalayın ve pürüzsüz yüzeyler elde ettiğinizden emin olun. Boya uygulamasını bundan sonra yapın.
  • Boyaya sıvı ya da toz katkı yapmayın. Boyanızın kullanım talimatlarına uyun. Boyanın üzerinde belirtilen inceltme oranını aşmayın. Boyaya kendi incelticisini ekleyin.
  • Boya işleminden önce evinizdeki eşyalarınızı olabildiğince kaldırın ve naylon örtülere sararak zarar görmelerini engelleyin.
  • Boyanın sıçramasını istemediğiniz tüm alanları kaplayın. Kaplama malzemelerini nalburlardan edinebilirsiniz.
  • Boyayı yukarıdan aşağıya doğru uygulayın ve fırçaya çok fazla boya almayın. Yukarıdan aşağıya uygulama yaptığınızda akan boya damlaları sizin için altından kalkılamaz bir problem olmaktan çıkar.
  • Fazla boya ile tek kat uygulama yapmaktansa az boya ile iki kat uygulama yapın. Bu şekilde hem daha pürüzsüz bir yüzey elde etmiş olursunuz hem de ikinci katın uygulamasını yaparken daha önce meydana gelen hataları ortadan kaldırma şansınız olur.

Bırakın Filli Ustam Sizin Yerinize Yapsın

Filli Ustam

Tüm bu detayları öğrenmek ve uygulamakla vakit kaybetmektense, bırakın en iyi boya uygulamasını Filli Ustam sizin yerinize yapsın!

Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan Filli Ustam, sizin için en iyi iç cephe boya uygulamasını yapar. Alanında uzman ve İnşaat Boyacısı Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi ustalarımızın yaptığı boya uygulaması 2 yıl süresince Filli Boya garantisi altındadır. Boya fiyatları ile ilgili bilgi almak içinse adresinize en yakın Filli Boya Bayii’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi Servisi