Filli Boya dan Çocuklarda Konsantrasyonu Artıran Renkler!

Renkler ışığın ürettiği enerji ile vücut fonksiyonlarını, zihni ve duyguları etkiliyor. Yapılan çalışmalarla renklerin hayatımıza olan etkilerine değinen Filli Boya, renklerin çocukların konsantrasyonuna, gelişimine, yaratıcılığına ve öğrenmesine olan etkisini ortaya koyarak tüm ailelere bu dönem de rehberlik ediyor.

Yeni eğitim ve öğretim döneminin yaklaştığı bu günlerde minikler tatilin tadını çıkarırken, aileler de çocuklarının daha başarılı bir eğitim yılı geçirebilmeleri için gerekli hazırlıkları yapıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda renk ile çocukların beyin gelişimi arasında bir bağlantı olduğu keşfedildi. Bu nedenle de başarılı bir eğitim hayatı için dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de; çocukların zamanının çoğunu geçirdiği çalışma odalarında veya online derslere katıldığı mekanlarda kullanılacak rengin seçimi oluyor. Renk trendlerinin öncüsü Filli Boya’nın psikolog eşliğinde hazırladığı renklerle ebeveynler çocuklarına sağlıklı bir yaşam alanı oluşturabilir, başarılarını artıracak doğru renk tercihleri yapabilirler.

Her Yaşa Göre Farklı Renkte Odalar!

Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuk odaları ile lise ve ergenlik dönemindeki genç odalarındaki renk seçimi farklı oluyor. 6-9 yaş aralığındaki okul dönemi çocukların tercihi genellikle sıcak renkler. Kırmızılardan, sarılardan, turunculardan hoşlanırlar ancak bu yaş grubu çocukların odalarının renkleri çok uyarıcı renklerden olmamalı. Mavi renk sakinleştirici etkisiyle çocuk odalarında sıkça tercih ve tavsiye ediliyor. Atlas renginin soğuk ama rahatlatıcı yapısını kullanarak odalarında çocuklara ferah ve rahatlatıcı bir ortam sunarken enerjileri dengeleniyor. Sarı tonları renk çarkının en neşe ve mutluluk verenleri olarak, sıcaklık, keyif, coşku ve ilham kaynağı. Sembolik olarak da sarı zihinsel ve ruhsal olarak aydınlanmayı, gün ışığını ve iletişimi ifade ediyor. Hafıza, motivasyon ve dikkati de olumlu etkilediğinden çocuk odalarında kullanılması uygun. Işıltı 150 rengi ile çocuk odalarında şık bir görünüm elde ediliyor, mavi ve yeşille kombinleyerek çocuklar için hem motive edici hem de rahatlatıcı bir ortam yaratılabiliyor. Aktif, enerjik çocukların odalarında kırmızının yoğunluğunun az olduğu pembeler rahatlıkla kullanılıyor. Koral 285 ile çocuk odalarında rahatlatıcı ve sıcak bir görünüm oluştururken, sarı ve beyaz renkleri ile birlikte kullanarak, odalara derinlik ve aydınlık katılıyor. Çocuk odalarında turuncu tonlarında Mango 90 rengiyle minikler için keyifle vakit geçirebilecekleri eğlenceli bir ortam oluşturuluyor. Beraberinde kullanılabilecek beyaz ve kontrast tonlar, fark yaratan bir dekorasyon için öne çıkan renkler arasında yer alıyor. Ergenlik döneminde genellikle dürtüsellik azalıyor ve olgunlaşma başlıyor. Mavi, özellikle bu yaş grubu için huzur ve sakinlikle ilişkili bir renk. Duvarlarda kullanıldığında öğrenmeyi destekleyici etkisi bulunuyor. Düşünmeye yardımcı diğer bir renk de gri. Andezit 50 kullanıldığında rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki yaratıyor. Bir konu üzerinde düşünürken kolay odaklanma için fayda sağlıyor. Sarı gibi sıcak ve parlak renklerle birlikte kullanıldığında etkisi artıyor. Menekşe ve mor ile birlikte kullanıldığında şık ve sıcak bir ortam oluşturulmasını sağlıyor.

Ergenler ve lise öğrencileri için hem çalışma odası hem de uyuma amaçlı kullanılan odalarda Kaktüs 55 kodlu yeşil renk kullanılabilir. Öğrencilerin ders çalışırken zaman zaman yeşil renge bakmaları hata yapma oranlarını azaltıp daha fazla konsantre olmalarını sağlayabiliyor. Konsantrasyon için bir başka renk önerisi de rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisiyle bej.. Orta ergenlik döneminde (15-17 yaş arası) eflatun, lila ve mor da tercih edilen bir renk haline geliyor çünkü bu renklerin de rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi var.

Filli Boya dan Çocuklarda Konsantrasyonu  Artıran Renkler!
Filli Boya dan Çocuklarda Konsantrasyonu  Artıran Renkler!
Filli Boya dan Çocuklarda Konsantrasyonu  Artıran Renkler!
Filli Boya dan Çocuklarda Konsantrasyonu  Artıran Renkler!
Devamını gör.. Gizle..