Blog

Renk Paleti

4 Salon 4 Farklı Tarz

4 Salon 4 Farklı Tarz

Salon, bir evin genellikle en çok kullanılan, sosyal ve hareketli odalarındandır. Ailenizle ve sevdiklerinizle keyifli anlar geçirdiğiniz, kendinize vakit ayırıp dinlendiğiniz, film gecelerinden çay saatlerine pek çok keyifli ana ev sahipliği yapan salonlarınızı tarzınıza uygun bir şekilde dekore ederek hayalinizdeki gibi bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Vintage, modern, bohem veya klasik… Uygun mobilyalar, aksesuarlar ve duvar rengi ile istediğiniz tarzı yansıtan, şık bir salon dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Filli Boya nın 2023 yılının renklerinden oluşturduğu Yansıt Renk Paleti içerisindeki renkler arasından seçiminizi yaparak salonunuza göz alıcı bir dokunuş katabilirsiniz. Peki, salon dekorasyon stilleri nelerdir ve bu stiller hangi renklerle eşleşmeli? Farklı salon dekorasyonlarının inceliklerini hep birlikte keşfedelim.

Nostaljik Dokunuş: Vintage Salon Dekorasyonu


Salonunuzu vintage dekorasyon unsurları ile dekore etmek, eski dönemlere ait mobilyalar, aksesuarlar ve renk kombinasyonları ile nostaljik bir dokunuş katmaktır. Aslında art deco, retro ve bohem gibi pek çok farklı dekorasyon stili vintage esintili eşyaları ve dekorasyon unsurlarını içinde barındırır. Vintage tasarım anlayışı odaklanılan döneme bağlı olarak değişebilir. Örneğin, 1940’lar ve 50'li yıllara ait tasarımlar nostaljik ve romantik duygular uyandıracak türden bir stile sahiptir. Salonunuza vintage detaylar eklemek için büyük boy kanepeler, kabarık yastıklar, battaniyeler ve yumuşak kilimlerden destek almayı deneyin. Salonunuzu benzersiz ve özgün kılmak için antikalar da harikadır. Yaşam alanınızda yaratmak istediğiniz ambiyansa göre sıcak kahverengi ve soğuk gri tonlarında mobilyalar kullanabilirsiniz. Duvarlar için ise pastel yeşil rengi Kaktüs 20 , nostaljik havayı vurgulamak için doğru seçim olabilir. Ahşap çita uygulaması ve Kaktüs 20 yeşilini bir arada kullanarak etkileyici bir ortam yaratabilirsiniz.

Vintage dekorasyonda duvarda kullanılan hasır unsurlar mekana rustik bir hava katarken çok sayıda minder, yumuşak renkli örtüler ve bohem puflar konforlu bir dinlenme alanı yaratmanıza imkan tanır. Aynı zamanda ahşap kasalarla mekanda ek saklama alanı oluşturmanız ve bunu ahşap objelerle tamamlamanız mümkün. Eskitilmiş raflardaki sanat eserleri ve büyük yeşil bitkiler de alana doğal bir canlılık getirir. Baskılı halılar ve minderler ise stilinizden ödün vermeden ortama rahatlık duygusu katar. Mekana canlı bitkiler, duvar süsleri ve şamdanlarla ayrıntı eklemeniz de mümkün.

Özgürlüğün Binbir Rengi: Bohem Salon Dekorasyonu

Rahat, sıcak, eklektik ve yaşanmışlık hissi veren bir dekorasyon stili olan bohem tarz, renklerin göz alıcılığından sonuna kadar yararlanır. 19. yüzyılda Fransa'nın Paris kentinde başlayan bu akım, günümüzde de özellikle dekorasyonda öne çıkan tarzlardan biri. Bu stilde kullanılan katmanlı eklektik desenler, farklı aydınlatma türleri ve pastel renkler alanda dikkat çekici ve özgür bir görünümün elde edilmesine yardımcı olur.

Bohem salon dekorasyonunuzda duvar renginizi derin ve güçlü renklerden seçerek, mobilyalarınıza iddialı bir arka plan oluşturabilirsiniz. Filli Boya 2023 Renk Paleti ndeki derin mavilerden Kozmik 155 rengini tek duvarda veya salonunuzun tamamında kullanarak bu arka planı sağlayabilirsiniz. Kozmik 155, koyu bir renk olması nedeniyle eğer salonunuz büyükse tüm mekanda kullanmanız, değilse tek duvarda tercih etmeniz doğru karar olacaktır. Duvarınızda seçtiğiniz iddialı rengi dengelemek için gri veya bej tonlarda koltuk ile kombinleyebilirsiniz. Bu stili göz alıcı hale getirmek için salonda; tablolar, yorganlar, kilimler, makromeler ve heykelleri kullanmayı deneyin. Ayrıca mekanda bolca yastık ve örtülere de yer verebilirsiniz.

Bohem stilde “çok fazla” diye bir şey yoktur. Ancak renk dengesini korumak için renkleri katmanlar halinde kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır. Örneğin, bej, gri gibi dengeli bir koltuk ile renkli minderler, halı veya perde seçerek bu katmanlı görünümü oluşturabilirsiniz. Salonda rahat bir atmosfer yaratmak için aplikler, lambalar veya mumlardan yardım alabilirsiniz. Evinizde daha fazla çeşitlilik yaratmak içinse seyahatlerden kalma hediyelik eşyalar veya ikinci el pazarlardan aldığınız objeleri kullanabilirsiniz. Salonunuza tazelik katmak içinse yeşil bitkiler eklemeyi unutmayın!

Zamansızlıktan Gelen Asalet: Klasik Salon Dekorasyonu


Klasik dekorasyon stili, zamansız ve geleneksel olarak da adlandırılabilir. Bu stilde genel görünüm dengeli, aksesuarlar ve dokular ise zengindir. Klasik dekorasyon stilini ihtişamlı tarzda kullanabilir veya modern stille birleştirerek daha güncel bir yaklaşımı takip edebilirsiniz. Klasik dekorasyon denildiğinde aklına tekdüze veya monoton bir görünüm gelmesin. Klasik şıklığı yaratarak göz alıcı bir salon görünümüne imza atabilirsiniz!

Salonunuzda klasik stilin iddiasını ortaya koymak için Kıvılcım 230 turuncusundan yararlanabilirsiniz. Enerjisini eve yansıtan Kıvılcım 230 rengi, salon dekorasyonunuzu farklılaştırarak ışıltı katar. Kıvılcım renginin turuncumsu sıcak rengini kahverengi ile dengeleyerek dekorasyona şıklık katabilirsiniz. Örneğin; kahverengi deri koltuklar ve minderlerle hem rengin enerjisini desteklemiş hem de şıklığı vurgulamış olursunuz. Salonda uyumlu bir görünüm elde etmek için aksesuarların yerleştirilmesi de bir o kadar önemlidir. Büfenizin üzerine büyük bir sanat eseri koyabilir, ardından büfenin her iki tarafına da iki masa lambası yerleştirerek dengeli bir görünüm yaratabilirsiniz. Yine klasik dekoru destekleyecek varaklı aynalar ve gösterişli biblolar da ortamın ihtişamlı görünmesine katkı sunar.

Yalın, Minimal ve Güçlü: Modern Salon Dekorasyonu

Modern dekorasyon, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve formun işlevselliği desteklediği fikrine dayanan bir stil akımıdır. Yalın çizgiler, nötr renkler ve sade dekor unsurları ile karakterize edilen modern mekanlardaki her parçanın dekorasyonun işlevsel bir parçası da olması gerektiğini vurgular. Son zamanlarda modern stilin yeni yorumları arasında; modern bohem, organik modern, modern İskandinav ve modern geleneksel gibi sayısız karma tarz görmek de mümkün. Hayalinizde minimal bir modernlik varsa “Az çoktur.” felsefesine uygun ortamlar yaratabilirsiniz. Şık, keskin çizgilere sahip koltuk takımları modern bir yaşam alanı sağlar. Minimalist bir yaklaşımla tasarlanan salonlar; düzenli, davetkar ve içinde konforla zaman geçirmeye uygun bir izlenim sunar. Salona olabildiğince az aksesuar koymak, aksesuarların sadece görünüm olarak değil işlevsel olarak da kullanabilmeyi sağlamanız evinizde konforu kolaylaştırır.

Modern salon dekorasyonunda tercih edeceğiniz renklerin birbiriyle uyumu olması ise en önemli unsurlardandır. Filli Boya gri renk ailesindeki Andezit tonlarından Andezit 25'i tercih ederek dengeli bir görünüm yakalayabilirsiniz. Grinin orta tonlu ve nötr duruşu, doğal ışıkla birlikte salonda modern görünüm sağlar. Andezit 25 duvar rengi ile kontrast yaratmak için renkli ama az aksesuar kullanarak zengin bir dekorasyon kurabilirsiniz. Salondaki büyük koltuğunuzu kırmızı veya turuncu renklerinde seçebilir veya renkli bir halı ile kolayca şıklığı yakalayabilirsiniz. Andezit 25 duvarlarınız ile hem ahşap hem de metal detaylı mobilyalar tercih ederek modern ambiyansınızı vurgulayabilirsiniz.

Siz de yukarıdaki salon dekorasyon stilleri arasından favorinizi belirleyebilir, duvarlarınızda Filli Boya 2023 Yansıt Renk Paleti içerisindeki renkleri tercih ederek salonunuza değerli anların enerjisini ve sıcaklığını yansıtabilirsiniz.

Devamını gör.. Gizle..