Blog

Renk Paleti

Ahşap Mobilya Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap Mobilya Boyama Nasıl Yapılır?

Evde ahşap mobilya boyama yapmak istiyor ancak bu konuda deneyiminiz olmadığı için endişeleniyorsanız sizin için hazırladığımız rehberi mutlaka inceleyin. Ahşap mobilya boyama adımlarını ve ipuçlarını doğru bir şekilde uygulayarak pek çok ahşap mobilyayı rahatlıkla boyayabilirsiniz. İçeriği okumaya devam ederek ahşap mobilya boyamak için gerekli malzemelerden boyama esnasında işinizi kolaylaştıracak ipuçlarına kadar pek çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ahşap Mobilya Boyama İçin Gerekli Malzemeler

Boyamanız gereken ahşap mobilyalarınızda doğru ve kalıcı bir sonuç elde etmek istiyorsanız tüm malzemeleri eksiksiz bir şekilde temin etmenizi öneriyoruz. Örneğin; mobilyalarınızın durumuna bağlı olarak bazen zımpara ya da astar kullanmak istemeyebilirsiniz. Ancak bu tarz destekleyici ve koruyucu işlemlerin uygulayacağınız boyayı çok daha estetik ve uzun ömürlü bir hale getireceğini de aklınızda bulundurmalısınız. Bu bilgiler doğrultusunda ahşap mobilya boyama için gereken malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vernik yoğunluğuna bağlı olarak ince veya kalın zımpara
 • Kesik uçlu fırça veya küçük rulo
 • Yüzeydeki boşlukları doldurmak için WoodMaXX Wood Filler
 • WoodmaXX Ahşap Emprenye (boyanacak yüzey ham, işlenmemiş, verniksiz ahşap ise)
 • WoodmaXX Color Proof Primer
 • WoodmaXX Color Proof veya AquaLux

 • Ahşap Mobilya Nasıl Boyanır?

  İlk olarak boyamak istediğiniz ahşap mobilyanın altına ve çevresine zemini koruyacak naylon veya kumaş bir örtü sererek başlayabilirsiniz. Ardından mobilya üzerinde cam, metal ya da farklı materyallere ait kısımlar bulunuyorsa bu bölümleri korumak için kağıt bant kullanabilirsiniz. Ardından aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  Emprenye ile Boyanın Ömrünü Uzatın

  Emprenye, metal ya da ahşap gibi farklı türlerdeki materyalleri uzun yıllar koruma amacıyla gerçekleştirilen destekleyici bir işlem olarak biliniyor. Emprenye işlemi ahşap mobilyalarınızı nem, mantar ve böceklenme gibi sorunlara karşı koruma altına aldığı için bu işlemi sadece boyasız, ham ahşap yüzeyler için uygulamanız gerekir. Tıpkı boyama gibi oldukça basit bir uygulama yöntemine sahip olan emprenye, mobilyalarınızı uzun yıllar herhangi bir sorunla karşılaşmadan kullanabilmenize olanak tanıyor. Yüksek koruma özelliğine sahip WoodmaXX Ahşap Emprenye , vernik veya boya için çok iyi bir aderans yüzeyi oluşturarak uygulanan malzemenin ömrünü de uzatıyor. Aynı zamanda mantarlara karşı koruyuculuk sunuyor.

  Ahşap Macunu ile Çizik ve Oyukları Doldurun

  Eski ahşap mobilya boyama esnasında mobilyanızda zaman içinde oluşmuş çeşitli derin çizikler veya oyuklar ile karşılaşabilirsiniz. Bunları ahşap macunu ile kapatarak boya öncesi düz bir yüzey oluşturabilirsiniz. Bu aşamada WoodMaXX Wood Filler su bazlı ahşap yüzey düzeltme macununu kullanmanız yeterli olacaktır.

  Zımpara ile Ahşap Yüzeyi Pürüzsüzleştirin

  Zımpara, vernik veya boyanın uygulanacağı yüzeye daha iyi tutunmasını sağladığı için oldukça önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Zımpara uygulamadığınız takdirde özellikle parlak yüzeylerde boyanın tutunması çok daha zor olabiliyor. Bu nedenle boyama işleminden önce ince bir zımpara kullanarak ahşap mobilyalarınızı zımparalayabilir, böylece çok daha sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz. Eğer mobilyalarınızda geçmişten kalan kalın boya ve vernik tabakaları varsa ince zımpara yerine kalın zımpara kullanmanız gerekebilir.

  Astar ve Boya İçin Uygun Bir Zemin Hazırlayın

  Boya astarı, çoğu zaman göz ardı edilebilen bir aşama olsa da profesyoneller tarafından her zaman uygulanması tavsiye ediliyor. Özellikle mobilyanızın rengini değiştirmek istiyorsanız eski ve yeni boya arasında astar kullanabilir, böylece yeni boyanın çok daha kolay uygulanmasını sağlayabilirsiniz. Son kat boyama işlemine geçmeden önce WoodmaXX Color Proof Primer ı tercih edebilir, bu sayede boya öncesi yüzey hazırlığını tamamlayabilirsiniz.

  Doğru Ahşap Boyası ile Mükemmel Sonuç Alın

  Astarın kurumasının ardından boyama aşamasına geçebilirsiniz. Dilediğiniz renkte bir ahşap boyayı, kesik uçlu bir fırça ya da küçük bir rulo ile uygulayıp bir süre kurumasını bekleyebilirsiniz. Eğer daha doygun bir renk elde etmek isterseniz de ikinci kat boyayı uygulayabilirsiniz.

  Boyama aşamasında kolayca uygulanabilen, zengin renk skalası içeren, güçlü kapatıcılığa sahip ve dayanıklı bir ahşap boya tercih etmek isterseniz lüks parlak AquaLux veya ipeksi mat WoodmaXX Color Proof boyalarından birini tercih edebilirsiniz. AquaLux su bazlı yapısı ile ahşap yüzeylerle mükemmel bir uyum yakalıyor. Nefes alabilen, silinebilen ve yıkanabilen ürün, hijyen açısından da avantaj sunuyor. Ayrıca zaman içinde çatlama ve kabarma gibi sorunlar yaşanmasını da engelliyor.

  Yine su bazlı bir ürün olan WoodmaXX Color Proof ise dış ortam koşullarına dahi mükemmel dayanıklılık göstererek ahşap mobilyanızın uzun yıllar aynı şekilde görünmesine olanak tanıyor. Aktif Silikon Teknolojisi ile maksimum su iticilik, nefes alabilme ve UV koruma özellikleri kazanan ürün; kabarma, çatlama gibi durumlara karşı dayanıklılık kazanıyor.

  WoodmaXX Color Proof; su ile inceltilebilen, ahşabın dokusunu gösteren, yüksek elastikiyet ve aderans sağlayan, dış ortam koşullarına karşı mükemmel dayanıklılık gösteren boyadır. Damlamayan yapıdadır. Aktif Silikon Teknolojisi sayesinde ahşap yüzeylere maksimum nefes alma kabiliyeti, su iticilik ve UV koruması sağlar.

  Siz de ihtiyaçlarınıza ve hedeflediğiniz görünüme en uygun boyayı seçerek ahşap mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz.

  Devamını gör.. Gizle..