Blog

Renk Paleti

Boya Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Boya Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Hem duvar hem de dekoratif boyama için en temel malzemelerden biri olan fırçayı doğru temizlemek bir sonraki boyama işleminin en iyi şekilde sonuç vermesi için büyük önem taşıyor. Doğru temizlenmeyen fırçalar ekstra masrafa ya da zaman kaybına yol açabiliyor. Yazımızı okuyarak farklı boya çeşitleri için kullanılmış boya fırçaları nasıl temizlenir öğrenebilirsiniz.

Su Bazlı Boya Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Akrilik boyalar, çok hızlı kuruduklarından kısa sürede katılaşarak fırça kıllarının üzerinde kabuksu bir tabaka oluşturuyor. Dolayısıyla fırçanın tekrar kullanılması gerektiğinde kıllara ideal formlarını geri kazandırmak için epey süre harcamak gerekebiliyor. Tüm bunlardan ötürü su bazlı boya fırçası ile yaptığınız herhangi bir boyama işlemini tamamladıktan sonra fırçanızı hızlıca temizlemeniz gerekiyor.

Su bazlı boya fırçası temizleme işleminin ilk aşamasında, kılların üzerinde kalan fazlalığı bir gazete kağıdı ya da bez yardımıyla alabilirsiniz. Böylece boyadan arındırma işleminin ilk aşamasında fazla su kullanmadan temizleyebilirsiniz. Fazla boyayı aldıktan sonra fırçayı sıcak su yardımıyla yıkama aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada fırça kıllarında kurumuş boya parçalarına rastlarsanız fırçayı bir süre sıcak suyun içerisinde bekletebilirsiniz. Temizlik işleminin bir sonraki aşamasında fırçayı avucunuzun içerisinde dairesel hareketlerle döndürerek kıllar arasında kalan boyanın akmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için dilerseniz bir ahşap plaka ya da rulo eleği de kullanabilirsiniz.

Kılların üzerinde ya da arasındaki boyaları temizledikten sonra sap kısmının temizliğine geçebilirsiniz. Fırçanın sap kısmını temizlerken bir bulaşık telinden yardım alabilirsiniz. Ancak sapı tel ile silerken fazla güç uygulamamaya dikkat etmenizde fayda var. Aksi halde fırçanın sap kısmına zarar verebilirsiniz.

Sertleşmiş ve Kurumuş Boya Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Boyalı fırça temizleme işlemini boyama sonrasında ve hızlı bir şekilde gerçekleştiremediyseniz kurumuş fırça üzerindeki boya parçalarını temizlemek için daha farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bunun için en pratik yöntem tiner kullanmak. Tiner yardımıyla fırça üzerindeki boya artıklarını kısa süre içerisinde kolayca temizleyebilirsiniz.

Fırçalarınızı tiner kullanarak temizlemek için ilk olarak boyalı fırçalarınızı derin bir kabın içerisine yerleştirin. Ardından kabın içerisine bir miktar tiner döküp 5-10 dakika kadar bekleyin. Son aşamada, tiner dolu kapta bekletilen fırçayı kullanıma hazır hale getirmek amacıyla yumuşatıcı ya da Arap sabunu eklenmiş su dolu başka bir kaba aktarabilirsiniz. Fırçayı 7-8 saat boyunca bu suyun içerisinde bırakarak ilk günkü formuna kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Duvar ya da ahşap boyama işiniz birkaç gün sürecekse fırçanızın kurumasını engellemek için bazı pratik önlemlere başvurabilirsiniz. Örneğin; işiniz bittikten sonra üzerindeki fazla boyayı bir rulo eleği yardımıyla akıttıktan sonra fırçalarınızı su dolu bir kapta bırakabilir, aynı fırçayı ertesi gün aynı rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Boya Fırçaları Hangi Tiner ile Temizlenir?

“Boya fırçaları nasıl temizlenir?” sorusunun yanıtı arayan kişiler, hızlı bir sonuç alabilmek adına çeşitli kimyasal ürünlere yönelebiliyor. Bu ürünler ise boya fırçasının zarar görmesine ya da kullanılamayacak hale gelmesine neden olabiliyor. Fırçanızı zarar vermeden temizlemek için selülozik tiner kullanmayı düşünebilirsiniz.

Selülozik tiner, formülünde güçlü çözücüler bulunan, renksiz ve berrak bir arındırıcıdır. Ürünün formülünde yer alan bileşenler sayesinde fırça üzerindeki boya kalıntılarını kısa sürede temizleyebilirsiniz. Boyalı fırçanızı birkaç saat selülozik tiner dolu kapta bekletip ardından yine aynı madde ile yıkayarak boya kalıntılarından kurtulabilirsiniz.

Devamını gör.. Gizle..