Blog

Renk Paleti

Evinizin Rengini Doğru Seçin, Enerji Maliyetinizi Düşürün

Evinizin Rengini Doğru Seçin, Enerji Maliyetinizi Düşürün

Açık renkli yüzeyler ısıyı yansıtmalarından dolayı serin kalırken, koyu renkli yüzeyler ışığı emme kapasitelerinden dolayı sıcaktır. Şehirler için de benzer bir durum söz konusu. Şehirlerdeki koyu renkli alanlar ısıyı kendisine çekerek daha sıcak hissedilmesine sebep oluyor. Bu sebeple, küresel ısınmanın şehirler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltma sürecinde, ısıyı ve ışığı doğru kullanmak önemli bir rol üstleniyor. Filli Boya olarak, dış cephelerde yaptığı çalışmalarla bu süreçte etkili ve sürdürülebilir bir çözüm sunmayı hedefliyoruz.Açık renkli yüzeylerin serin kaldığı; koyu renkli yüzeylerin ise ışığı emme kapasitesi sonucunda ısınması gerçeğinden hareket ederek, sıcak ve ılıman iklimlerde dış cephe boyalarında yapılacak doğru seçimler ile karbon ayak izinin azaltılmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Doğa ve Yaşam Koleksiyonu , dış cephede doğru renk seçimi sağlayarak, doğru olarak uygulanan dış cephe ısı yalıtımı ile birlikte ısıtma ve soğutma amaçlı harcanan enerjiden %60’a varan oranda tasarruf elde edilmesine ve karbon emisyonlarının düşmesine katkı sağlayacak.

Dört ana başlıktan oluşan Filli Boya Doğa ve Yaşam Koleksiyonunda Güneş, Orman, Gökyüzü ve Toprak temalarımız yer alıyor. Güneşin, doğanın ve gökyüzünün dingin renklerini bir araya getiren koleksiyon ile sürdürülebilir adımlara katkı sunmayı amaçlıyoruz.

Sıcak ve ılıman iklimlerde açık renk boya kullanımının avantajları

  • Açık renklerle boyanan objeler daha soğuk kalırlar.
  • Düşük klima kullanım maliyetleri sayesinde tüketici ekonomisine katkıda bulunurlar.
  • Açık renk boyalar UV ile karşı karşıya kaldıklarında koyu renk boyalara oranla renklerini daha uzun süre korurlar.
  • Özellikle sıcak iklimlerde, ışığı yansıtan açık renkler sayesinde kentlerin ısısını düşürüp küresel ısınma problemine pozitif bir katkıda bulunmak mümkündür.
  • Devamını gör.. Gizle..