Blog

Renk Paleti

Hol Dekorasyon Fikirleri

Hol Dekorasyon Fikirleri

Evin üzerine fazla düşünülmeyen ve tasarım açısından ihmal edilen alanlarından biri olan hol, aslında özenli bir dekorasyonla özel ve cazip bir alana dönüşebilir. İlham verici hol dekorasyon fikirleri ile sıcak bir ortam yaratabilir, evinize ilk defa gelenleri etkileyici bir atmosferle karşılayabilirsiniz. İşte, kapıdan içeri adım attığınız andan itibaren kişisel dekorasyon zevkinizi yansıtacak, şık ve dikkat çekici hol dekorasyon fikirleri…

Hol Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Apartman dairelerinin holleri, genellikle dar koridorlar şeklinde olduğu için hol dekorasyonu zaman zaman zorlayıcı olabilir. Ancak hol de evin diğer odaları kadar önemli bir alan ve özenli bir dekorasyonu kesinlikle hak ediyor. Bu alanı baştan tasarlarken hol dekorasyon fikirleri size ilham verebilir. Hol dekorasyonu yaparken öncelikle nasıl bir dekorasyon tarzını tercih edeceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Ardından bu tarza ve ortamın koşullarına göre duvar rengi seçmelisiniz.

Hol, aynı zamanda işlevsel bir alan olarak tasarlamak önemli. Böylece hem evinizin girişini daha kullanışlı bir hale getirebilir hem de depolama konusunda bu alandan faydalanabilirsiniz. Bu anlamda hol mobilyası seçimine de dikkat etmelisiniz. Ara hol dekorasyonu için eski dolaplarınızı yenileyerek işlevsel mobilyalara dönüştürebilirsiniz. Son olarak holünüzün görünümünü tamamlayan aydınlatma tasarımları, dekoratif objeler ve sanat eserleriyle son noktayı koyabilirsiniz.

Hol Dekorasyonu için Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Hol dekorasyonu için duvar rengi seçerken evinizin diğer odalarında tercih ettiğiniz tonları kullanarak bütüncül bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Hol dekorasyonunu yaratıcılığınızı ve hayal gücünüzü kullanacağınız bir proje olarak da düşünebilirsiniz. Bu durumda cesur tonlara ve göz alıcı renk kombinasyonlarına da yönelebilirsiniz. İşte, hol dekorasyonu için duvar seçimi konusunda size rehberlik edebilecek birkaç öneri:

 • Evinizin holü, dar ve karanlık bir koridor ise tercihinizi ortama aydınlık ve ferahlık katan açık renklerden yana kullanmak en ideali. Beyaz, bej gibi nötr tonlar, holünüzün olduğundan daha geniş ve aydınlık görünmesine yardımcı olabilir. Sıcak beyaz tonları için Filli Boya iç cephe boyaları arasında yer alan Kırık Beyaz ve Lületaşı, bej tonlarından Kumtaşı ve Bademi, hol dekorasyonu için düşünebileceğiniz renklerden sadece birkaçı.
 • İç cephe renkleri içinden seçim yaparken holünüzün açıldığı diğer odaları da hesaba katabilirsiniz. Oda kapıları açık olduğunda ahenkli bir görünüm olsun istiyorsanız diğer odaların duvar renkleriyle uyum sağlayacak tonları tercih edebilirsiniz.
 • Hol, içinde uzun vakit geçirmediğiniz, gün içinde gelip geçtiğiniz bir alan olduğu için evin genelinde cesaret edemediğiniz yoğun ve iddialı renkleri burada kullanabilirsiniz. Filli Boya’nın Kozmik serisinde yer alan koyu maviler, Limoni serisinin doğal ve canlı yeşilleri ile Koral serisinden bordoya yakın kırmızı tonları hol dekorasyonunda fark yaratmanızı sağlayabilir.
 • Hol dekorasyonu söz konusu olduğunda farklı renk tonlarını bir arada kullanabilirsiniz. Aynı rengin birbirine yakın tonlarıyla monokrom bir tasarıma imza atabileceğiniz gibi kontrast renklerle güçlü bir etki yaratabilirsiniz. Kırmızı-yeşil, mavi-turuncu, sarı-mor gibi kontrast renklerden oluşan kombinasyonlarla sıra dışı bir hol dekorasyonu yapmanız mümkün.
 • Hol duvarlarının kolay temizlenebilir ve silinebilir olması önem taşıyor. Filli Boya’nın yenilikçi aktif silikon teknolojisi ile geliştirilen Momento Max , tam silinebilir ve yıkanabilir özelliğiyle kolay kirlenebilen alanlar için ideal tercih olarak öne çıkıyor.
 • Hol Dekorasyon Trendleri Nelerdir?

  Holünüzü trendlere uygun hale getirmek, yenilikçi bir yaklaşımla tasarlamak istiyorsanız aradığınız ilhamı hol dekorasyon trendleri ile bulabilirsiniz. İşte, popüler hol dekorasyon fikirleri:

  Holünüzün Duvarını Sanat Galerisine Dönüştürün

  Duvarları süsleyen bir sanat koleksiyonu, küçük koridorunuza renk ve stil katıyor. Holünüzün duvarlarını birer galeri duvarı gibi düşünebilir, yerden tavana kadar uzanan galeri duvarlarında farklı boyut ve renklerdeki çerçevelerle sanat koleksiyonunuzu sergileyebilirsiniz. Sevdiğiniz sanatsal fotoğraflar, illüstrasyonlar, posterler yan yana sergilendiğinde bu alanı sıkıcılıktan uzaklaştırarak son derece çarpıcı bir etki oluşturabilir.

  Fotoğraflarınızı Holde Sergileyin

  Hol duvar dekorasyonu yapmanın bir diğer yolu, fotoğraf albümünüzü duvarlara taşımak. Sanat eserleri yerine galeri duvarlarınızı ailenizle, arkadaşlarınızla birlikte olduğunuz fotoğrafları sergilemek için de kullanabilirsiniz. Okul veya tatil anıları, seyahatlerinizden unutulmaz kareler, aile üyelerinin fotoğrafları… İsterseniz farklı boyut ve renklerdeki çerçeveleri kullanarak ister tek bir çerçeve tarzına sadık kalarak holünüzü bir “anılar geçidi” haline getirebilirsiniz.

  Aynaların Gücünden Faydalanın

  Hol, aynaların mekana derinlik ve aydınlık katan etkisinden faydalanmak için en ideal alan. Farklı geometrik şekillere sahip aynaları hol duvarlarınıza asarak hem ortamı ferah gösterebilirsiniz hem de havalı bir görünüme imza atabilirsiniz. Ayna kullanımı özellikle dar hol dekorasyonu için ideal bir fikir.

  Duvarlarınıza Hareket Katın

  Hol dekorasyon fikirleri ararken duvarlarda farklı uygulamalara denk gelebilirsiniz. Örneğin siyah-beyaz çizgili duvarlar, aynı rengin tonlarının koyudan açığa doğru gittiği ombre efekti gibi yaratıcı boya uygulamaları, hol dekorasyonuna dinamik bir görünüm katabilir. Hol duvarlarınızın alt ve üst kısımlarını kontrast renklere boyayarak çarpıcı bir etki yaratmanız mümkün. Duvarlarınızı Afili Stencil modelleri arasında yer alan çeşit çeşit desenlerle de hareketlendirebilirsiniz.

  Bir Duvarı Kara Tahtaya Dönüştürün

  Holünüzün bir duvarını yapılacak işleri not alabileceğiniz, alışveriş listenizi yazabileceğiniz aile üyelerine günlük mesajlar iletebileceğiniz bir kara tahtaya çevirmek nasıl olurdu? Popüler hol dekorasyon önerileri arasında yer alan bu değişimle eğlenceli ve işlevsel bir duvara sahip olabilirsiniz. Filli Boya Afilli Ev Bakımı, Hobi ve Güzelleştirme boyaları arasında yer alan Afilli Magnetic Chalkboard Sprey ile bir duvarınızı kolaylıkla kara tahtaya dönüştürebilirsiniz.

  Hol Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Hol dekorasyonu yaparken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurarak hayalinizdeki dekorasyonu başarıyla hayata geçirebilirsiniz:

 • Hol, genellikle evin en karanlık alanlarından biri olduğundan duvar boyası seçiminin yanı sıra aydınlatma konusunda da doğru ürünleri tercih etmelisiniz. Sarkıt avizeler ve duvarlara monte edilebilen aplikler, mekanı aydınlatırken dekorasyona da hoş bir dokunuş katacaktır.
 • Evinizin holü, sadece gözünüze hitap eden bir mekan olmanın ötesinde fonksiyonel bir alan olarak tasarlanmalı. Böylece hem evinizdeki dağınıklığı önleyebilirsiniz hem de eve giriş çıkışlarda ihtiyaç duyduğunuz eşyalar elinizin altında olabilir. Ceket ve paltolarınızı asabileceğiniz bir vestiyer, kullanışlı bir ayakkabılık, anahtarlarınızı ve diğer eşyalarınızı koyabileceğiniz bir konsol, ayakkabılarınızı giyerken oturabileceğiniz bir bank gibi mobilyalar, bu alana işlevsellik katmak için harika seçenekler.
 • Dar hol dekorasyonu için duvara asılan raflar ve bu raflara yerleştirebileceğiniz kutu ve sepetler, ekstra depolama alanı yaratmak açısından ideal çözüm. Dekorasyonu tamamlayan bir kilim, holünüze sıcak bir hava katabilir. Hol için kilim seçerken tercihinizi yıkanabilir bir modelden yana kullanın. Hol zaman zaman ayakkabıyla girilebilen ve kapı açılıp kapandıkça tozlanan bir alan olduğundan kiliminizi sık sık yıkamak isteyebilirsiniz.
 • Devamını gör.. Gizle..