Blog

Renk Paleti

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyon Fikirleri

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyon Fikirleri

Sadeliğe, rahatlığa ve işlevselliğe odaklanan İskandinav tarzı ev dekorasyonu, uzun yıllardır tüm dünyada popülaritesini koruyor. Bu zamansız dekorasyon tarzı, sade çizgilere sahip olsa da evinize yansıtırken bazı noktalara dikkat etmek önemli. Siz de bu tarzı yaşam alanlarınıza taşımak istiyorsanız İskandinav tarzı ev fikirlerini inceleyerek ve tasarım ipuçlarını öğrenerek istediğiniz atmosferi yaratabilirsiniz. İşte, İskandinav tarzı ev dekorasyonuna dair bilinmesi gerekenler ve ipuçları…

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir, Özellikleri Nelerdir?

20. yüzyılda ortaya çıkan İskandinav tarzı ev dekorasyonu modern dekorasyon tarzları arasında önemli bir yere sahip. Adından da anlaşılacağı üzere bu dekorasyon tarzı, İskandinav ülkelerinin yani Danimarka, İsveç ve Norveç'in kültürlerini ve yaşam tarzlarını yansıtıyor. İskandinav tarzı ev dekorasyonunun temel çıkış noktası ise bölgenin soğuk ve uzun kışlarına aydınlık ve rahatlık katacak iç mekanlar yaratma arzusu. İskandinav tarzı ev dekorasyonunun öne çıkan özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Nötr renkler: Sadeliğin anahtar kavram olduğu İskandinav ev tasarımında nötr renkler ve temiz çizgiler ön planda. Özellikle beyaz ve tonları hem duvarda ve zeminlerde hem de mobilyalarda öncelikli tercih.
 • İşlevsel mobilyalar: Tüm mobilyaların işlevsel ve kaliteli olması, İskandinav ev dekorasyonu açısından önemli bir kriter.
 • Doğal malzeme kullanımı: Mobilyalarda ve aksesuarlarda ahşap, taş, cam gibi doğal malzemelere ağırlık vermek, bu tarzın olmazsa olmazı.
 • Sıcak dokular: Yün battaniyeler, dokuma kilimler gibi ortama sıcak bir hava katan tekstiller İskandinav evlerinde sıklıkla kullanılıyor.
 • Doğal ışık: İskandinav ev dekoru aydınlık ve ferah bir ortam oluşturmayı amaçlıyor. Bunun için de doğal ışık kaynaklarının verimli kullanımı önem taşıyor.
 • İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu İçin Duvar Rengi Önerileri

  İskandinav tarzı ev dekorasyonunda istenen aydınlık etkiyi yaratmak için açık ve nötr renk paleti kullanılıyor. Sade ve minimal bir görünüm için en sık tercih edilen renk, elbette beyaz tonları. Diğer renklerle kolaylıkla uyum sağlayan beyaz, doğal ışığı yansıtması sayesinde ortamı daha aydınlık gösteriyor. Filli Boya iç cephe renkleri arasında yer alan İpeksi serisi beyaz tonlarıyla İskandinav tarzına kusursuz uyum sağlıyor. Beyaz tonları arasından seçiminizi yaptıktan sonra ister parlak ister mat bitişi tercih edebilirsiniz.

  Yaşam alanınıza nostaljik bir his katmak için açık gri tonlarına yönelebilirsiniz. Andezit serisi iç cephe boyaları içinden birden fazla gri tonunu bir arada kullanarak monokrom bir tasarıma imza atmanız da mümkün. İskandinav ev dekorasyonu için duvar rengi seçerken odaya göre de karar verebilirsiniz. Örneğin salon duvar boyaları arasından Kozmik 40 , href="https://www.filliboya.com/renk/yudum-220 " target="_blank"> Yudum 220 gibi açık mavi tonlarına ya da href="https://www.filliboya.com/renk/kaktus-20 " target="_blank"> Kaktüs 20 gibi pastel yeşillere yönelerek dingin bir ortama imza atabilirsiniz.

  Odalara Göre İskandinav Tarzı Ev Dekorasyon Fikirleri

  İskandinav tarzı ev dekorasyonunu salondan mutfağa, yatak odasından banyoya evinizin her odasında, hatta ofisinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. İşte, odalara göre İskandinav tarzı ev dekorasyonu fikirleri…

  Salonunuzda İskandinav Rüzgarı Estirin

  Evinizde gün içinde en çok zaman geçirdiğiniz alan, kuşkusuz salon ya da oturma odası. İskandinav tarzı bir salon yaratmak için öncelikle duvarlarınızda doğru rengi seçtiğinizden emin olmalısınız. Zeminde açık tonlarda ahşap parkeler kullanmak ve bu parkelerin olabildiğince görünmesini sağlamak, İskandinav ev dekorasyonunda sıkça başvurulan bir yöntem. Mobilya seçiminde işlevsel tasarımlara yönelebilir, beyaz ve bej gibi açık renklerle ahşap detayların birleştiği modellere yer verebilirsiniz. Aynı zamanda saklama ünitesi olan sehpa gibi çok işlevli mobilyalar, İskandinav tarzı ev dekorasyon ürünleri arasında önemli yere sahip.

  Temel tasarım çizgisini belirledikten sonra ufak dokunuşlarla salonunuza İskandinav tarzı dekorasyona özgü bir sıcaklık katabilirsiniz. Örgü koltuk örtüsü, dokuma kilim, bir çift minder gibi tekstil öğeleriyle salonunuza sıcak bir hava kazandırabilirsiniz. İskandinav tarzı ev aksesuarları seçiminde ise seyahatlerinizden aldığınız hatıralar, doğal tonlu objelere yönelebilirsiniz. Yeşil bitkiler de İskandinav tarzı salon dekorasyonunda önemli yere sahip, bitki konusunda oldukça cömert davranabilirsiniz.

  Yatak Odasında İskandivav Tarzı Dekorasyona Yer Açın

  Günün stresinden kurtulmaya yardımcı olan, sakin atmosfere sahip yatak odaları için İskandinav tasarımı gibisi yok. Nötr renkler, doğal malzemelerden işlevsel mobilyalar ve özenle seçilmiş objelerle yatak odanızda İskandinav tarzını yansıtabilirsiniz. Ahşap detaylarla, doğal dokularla zenginleştireceğiniz yatak odanızda pembe tonları ile sıcak ve romantik bir atmosfer yaratabilirsiniz. Yatak odanızda ise yalın ve romantik bir görünüm için Pastel Pembe, Masal 100 gibi yatak odası duvar boyaları ideal tercih olabilir.

  Yatak odanız aynı zamanda evin en özel ve kişisel tarzınızı en çok yansıtabileceğiniz odası. Dilerseniz İskandinav tarzı ev dekorasyonunun kodlarına bağlı kalırken renk konusunda daha iddialı davranabilirsiniz. Örneğin grinin koyu tonları ile yatak odanızda derin bir etki yaratabilir, böylece uyku için mükemmel bir ortam oluşturabilirsiniz. Andezit 60, Andezit 65 gibi tonlar yatak odanızda dingin bir hava yaratmanıza yardımcı olabilir.

  Mutfak ve Banyoda İskandinav Tarzını Yansıtın

  İskandinav tarzı ev dekorasyonu örnekleri arasında mutfak ve banyo tasarımlarının yeri ayrı. Temiz ve işlevsel estetiği sahiplenen İskandinav tarzı evlerin mutfaklarında beyaz duvarlar ve fayanslar, doğal ahşap dolaplar, açık raf üniteleri ön planda. Mutfağa sıcaklık katmak için toprak tonlarda tekstil ürünlerine ve yeşil bitkilere yer açabilirsiniz.

  İskandinav evlerinde banyo, işlevsel bir alandan daha fazlası; tazelenmek ve dinlenmek için özel bir sığınak adeta. Nötr tonların hakimiyetindeki banyonuzda doğal taş, ahşap, bambu gibi materyallere öncelik vererek bir spa havası yaratabilirsiniz. Olabildiğince ferah ve aydınlık bir banyo için çekmeceli dolaplardan faydalanabilir, büyük aynalar ile mekana derinlik katabilirsiniz. Alanınız darsa küçük banyo dekorasyon fikirleri size ilham verebilir.

  Devamını gör.. Gizle..