Blog

Renk Paleti

Mutfak Yenileme Fikirleri

Mutfak Yenileme Fikirleri

Mutfağınızın eski görüntüsünden hoşnut değilseniz, modern ve düzenli bir mutfağa sahip olmak istiyorsanız tek ihtiyacınız olan biraz ilham! İlham verici ve bütçe dostu mutfak yenileme fikirleriyle hem temiz ve yepyeni görünen hem de dekorasyon zevkinizi yansıtan bir mutfağa imza atabilirsiniz. Üstelik sadece birkaç günlük çalışmayla içinde yemek pişirmekten, vakit geçirmekten keyif alabileceğiniz bir mutfağa sahip olmak sizin elinizde. İşte, sizi harekete geçirecek mutfak yenileme fikirleri….

Mutfak Duvarlarınızı Boyayın

Mutfağınızın havasını değiştirmek ve bakımsız görünümün üstesinden gelmek için yapacağınız ilk iş, mutfak duvarlarınızı boyamak olmalı. Mutfak yenileme boyama için alanınız darsa ortamı daha ferah ve aydınlık gösterecek renklere yönelebilirsiniz. Dingin bir ortam oluşturmak için yumuşak renklere öncelik verebilir, dinamik ve eğlenceli bir mutfak atmosferi için ise canlı renkleri seçebilirsiniz. Tercihiniz hangi yönde olursa olsun aradığınız renkleri Filli Boya mutfak renkleri arasında bulabilirsiniz. Duvarlarınızla birlikte fayanslarınızı da boyamak istiyorsanız Afilli Multisurface boyalar ideal bir seçim olacaktır.

Sarı alt tonlu Aydan, Sis Bulutu gibi renkler, mutfağınıza hem aydınlık hem de sıcak bir hava katabilir. Mavinin yumuşak tonlarıyla dinlendirici bir alan yaratmak istiyorsanız Yudum 220, Kozmik 190 gibi renkler tam size göre. Mutfağınızda enerjik ve cıvıl cıvıl bir hava estirmek için ise Işıltı 150 gibi canlı sarıları ya da Kehribar 90 gibi iç açıcı turuncuları tercih edebilirsiniz. Doğal bir görümünden yanaysanız Kaktüs serisinin yeşil tonları ile Rezene serisinin natürel bejlerini bir arada kullanabilirsiniz. Tarz ve renk seçimi konusunda kararsızsanız ilham verici mutfak dekorasyon fikirler size yol gösterebilir.

Mutfak Dolaplarınıza Yeni Bir Görünüm Kazandırın

Mutfak dolabı yenileme, mutfağınıza bakımlı bir görünüm kazandırmanın en iyi yollarından biri. Mutfak dolaplarınızı tek bir renge boyayabileceğiniz gibi birkaç rengi bir arada kullanabileceğiniz kendin yap projelerine de şans verebilirsiniz. Önemli noktalardan biri, mutfak dolabı yenilerken duvarlarınızın yeni rengiyle uyum sağlayan renkleri bulmak. Mutfak dolabı boyama için su bazlı boyaları tercih etmek, sağlık ve dayanıklılık açılarından en ideali. Afilli Multisurface boyalar dayanıklı yapılarının yanı sıra renk çeşitliliği de sunuyor. Farklı yüzeylere uygulanabilen noyalar arasında mattan parlağa, metalik renklerden pastel tonlara çok sayıda renk seçeneği var. Tüm yüzeylerde üstün performans ve yüksek kapatıcılık sunan boyalarla dolap kapaklarının ve çekmece yüzlerinin yanı sıra mutfak kapınızı da boyayabilirsiniz.

Mutfak dolap kapağı yenileme için boyadığınız yüzeyler tamamen kuruduktan sonra dolap ve çekmece kulplarını da değiştirerek yepyeni bir görünüm elde edebilirsiniz. Metal ya da porselen kulplar, dolaplarınızın havasını tamamen değiştirecektir. Dekorasyona hareket katmak için dolaplarınızın dış yüzeyine Afili Stencil çeşitleri ile farklı desen uygulamaları da yapabilirsiniz. Yıpranmış mutfak tezgahınızı, yeni bir tezgahla değiştirebileceğiniz gibi iyi durumdaki tezgahınızı boyayarak kullanmaya devam etmeniz de mümkün. Ayrıca ekstra depolama alanları oluşturmak için ham ahşap raflar satın alabilir, Afilli Sprey Boyalar v Afilli Sprey Boyalar ile raflarınızı kolayca zevkinize göre renklendirebilirsiniz.

Aydınlatmalarınızı Değiştirin

Mutfak yenileme projenizde istediğiniz etkiyi yaratabilmek için aydınlatma en önemli unsurlardan biri. Aydınlık bir ortam yaratmak ve yeni dekorasyonunuzu ortaya çıkarmak için aydınlatma aksesuarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Mutfak tavanı için sarkıt avizeler tercih edebilir, tezgahınızı aydınlatmak için üst kısımdaki dolapların altına LED ışıklar döşeyebilirsiniz. Tepeden aydınlatmaya göre daha yumuşak bir aydınlatma seçeneği olan LED ışıklar, akşam saatlerinde mutfağınızda sıcak bir ortam yaratmanıza yardımcı oluyor. Benzer bir etki için duvara monte edilen apliklerden de faydalanabilirsiniz.

Aksesuarlarla Tarzınızı Pekiştirin

Zevkinizi yansıtan mutfak yenileme projenize son dokunuşu şık aksesuarlarla yapabilirsiniz. Duvarlarınıza hareket katan sanat eserleri ve mutfak temalı dekoratif objelerin yanında işlevsel aksesuarlara da yer açabilirsiniz. Şık vazolar ve kaseler, kullanışlı baharatlıklar, mutfak gereçlerinizi veya kupalarınızı asabileceğiniz askılar, mutfağınızın hem güzelleşmesini hem de daha düzenli görünmesini sağlar. Mutfak aksesuarlarınızı yaratıcı kendin yap projeleriyle de tasarlayabilirsiniz. Her türlü hobi, geri dönüşüm ve yenileme projesi için Filli Boya’nın geniş çeşitlilik sunan Afilli Ev Bakımı, Hobi ve Güzelleştirme en büyük yardımcınız olmaya aday.

Yeterli alanınız varsa mutfağınızda yeşil bitkilere de mutlaka yer açın ve bitkilerin ortama ne kadar ferah bir hava kattığına kendi gözlerinizle şahit olun. Geniş bir mutfağa sahipseniz mutfağınızın bir köşesinde küçük bir bahçe yaratabilir, saksılar içinde aromatik otlar yetiştirdiğiniz aromatik otları yemeklerinizde kullanmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Yemek kitaplarınızı açık raflarda sergileyerek mutfak içinde hem görsel bir odak noktası oluşturabilir hem de favori kitaplarınızı her an elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Mutfak Yenileme Ne Kadar Sürer?

Eski mutfak yenileme süresi mutfağınızda yaptığınız işlerin kapsamına göre değişir. Genellikle boyama ve bekleme süreleri ile birlikte her bir kat 4-5 saatlik bir zamanda tamamlanıyor. Bu süreyi hesaplarken boyama sırasında birden fazla katman uygulamanız gerektiğini ve her kat arasında kuruma süresini beklemeniz gerektiğini unutmayın. Mutfak yenileme projenizde sadece duvarlarınızı ve dolaplarınızı boyayacaksanız ortalama üç-dört gün içerisinde tüm işlerinizi bitirebilirsiniz. Mevcut dolaplarınızı boyayarak kullanmaya devam etmeniz durumunda mutfak yenileme maliyeti de düşük olacaktır. Fayansların kırıldığı, zeminin yenilendiği, dolapların tamamen değiştiği kapsamlı bir mutfak yenileme süreci ise bir hafta-on gün kadar sürebilir ve daha yüksek maliyetli olur.

Devamını gör.. Gizle..