Blog

Renk Paleti

Parke Verniği Nasıl Yapılır? Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Yöntemler

Parke Verniği Nasıl Yapılır? Evde Uygulayabileceğiniz Pratik Yöntemler

Duvar dekorasyonu, dekorasyonun genelinde tercih ettiğiniz renk paleti, mobilyalar, perdeler, avizeler, hatta küçük dekoratif öğeler hepsi birbiri içinde uyumlu dokularda ve renklerde seçilir ancak yine de uyumsuzluk gösteren bir şeyler vardır. Tüm bu bütün içerisine dahil edilmeyen ve unutulan parkeler aslında duvar rengi kadar dikkat edilmesi gereken bir noktadır ve yaşam alanlarının kimliğini belirleyen en önemli öğelerden biri olan parke, dekorasyonun en büyük tamamlayıcısıdır.

Parkeler kusursuz bir dekorasyona fon oluşturan yüzeylerden biridir. Bu nedenle dekorasyonda uyumlu bir bütünlük yaratmak istiyorsanız işe önce duvarlardan ve parkelerden başlamanız gerekir. Dokusu, rengi ve parlaklığı parkenin kalitesini ve evin tüm detaylarını gösterir. Bu nedenle parkenin dokusunu ve rengini korumak adına düzenli olarak temizliğinin ve parke verniği işleminin yapılması önemlidir.

Parke Verniği Nasıl Yapılır?

Parkeler zamanla parlaklığını kaybeder ve parkelerin temizlenmesinde uygulanan yanlış yöntemler de bunda etkili olur. Vernikleme işlemi yeni bir parke yaptırmaya gerek kalmadan solmuş ve yıpranmış parkelerinizi yeniler. Bu aşamada “Parke verniği nasıl yapılır?” sorusu akıllara gelir. Parke verniğini uygulamak ve parkenizi yeni bir görünüme kavuşturmak için izlenmesi gereken adımlara bakalım:

 • Uygulamaya başlamadan önce kaliteli bir vernikleme malzemesi seçilmelidir. Doğru seçilmiş malzeme kalıcı olur ve uzun yıllar parkelerinizin parlamasını sağlar. Filli Boya WoodMaXX Parke Verniği uzun yıllar parkelerinizi parlatmayı vadeden bir üründür.
 • WoodMaXX ile vernikleme işlemine başlamadan önce zemin üzerinde bulunan tozların önce elektrikli süpürge ve sonra da nemli bir bezle alınması gerekir. Elde edilen ham yüzeye ilk olarak WoodMaXX Parke Dolgu Verniği uygulanmalıdır. Yüzey daha önce de vernikleme işleminde geçmiş ise sistre ile yüzey arındırılmalıdır.
 • Daha sonra iki veya üç kat WoodMaXX Parke Dolgu Verniği uygulanır. Katlar arasında 12 saat beklenmesi önemlidir. Vernikleme işlemi fırça, rulo veya püskürtme yöntemi kullanılarak uygulanabilir. Uygulama bittikten ez az 24 saat bekledikten sonra yüzey üzerinde güvenle gezebilirsiniz.

 • Parke Verniği Hangi Yöntemlerle Uygulanır?

  Uygulaması bilgi ve dikkat isteyen bir işlem olan parke vernikleme işlemine başlamadan önce akıllara gelecek “Parke verniği uygularken hangi yöntemler izlenir?” sorusu hakkında bilgi vermek gerekir.
 • Yüzey taşlama makinesi ya da zımpara yardımıyla pürüzsüz hale getirilir.Zımpara ile oluşan tozlar arındırılır.
 • Yüzeyde istenilen dokuya ve parlaklığa göre 12 saat arayla katlar uygulanır.Fırça, rulo veya püskürtme yöntemi kullanılarak uygulanabilir.
 • WoodMaXX Parke Verniği ilk kat uygulamalarında %25 oranında Filli Boya Sentetik Tiner ile inceltilir, ikinci ve gerekirse üçüncü kat uygulamalarında da %10-15 oranında inceltme işlemi uygulanır.
 • Uygulama yapılacak yüzeyin cinsine ve emiciliğine göre tek kat uygulamasında 1 litre ile 14-16 metrekare alana uygulama yapılabilir.

  Parke Cilası Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

  Cilalama işlemi parkeye cam parlaklığı katan bir uygulamadır. Bu aşamada “Parke cilası nasıl yapılır?” sorusunu detaylı bilgilerle açıklamak gerekir. Cila uygulaması belli başlı yöntemlerle üç adımda uygulanır.
 • İlk adım yüzeyin temizlenmesidir. Bunun için elektrikli süpürge ve süpürgenin yetersiz olduğu bölgelerde fırça uygulanmalıdır.
 • Tozdan arınmış yüzeyde ortaya çıkan kalıcı lekeler ve çizikler zımpara işlemi ile giderilmelidir.
 • İlk kat uygulandıktan sonra 12 saat kadar beklenmeli ve diğer katlar uygulanmalıdır. Kat sayısı ve katlar arasında bekleme süresi kullanılacak malzemenin türüne ve yoğunluğuna göre değişebilir.Cila işlemi rulo ya da fırça kullanılarak uygulanabilir.
 • Parkelerinizle uyumlu duvar rengi ve boya seçimi için Filli Boya nın İç Cephe Boyalarını da inceleyebilirsiniz.
  Devamını gör.. Gizle..