Blog

Renk Paleti

Sürdürülebilir Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Sürdürülebilir Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Sürdürülebilirlik, gezegenimizin geleceği açısından önemini giderek arttırıyor. Dünyanın gelecekte de yaşanabilir bir yer olması için yaşamın her alanında sürdürülebilir yaklaşımlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu bakış açısıyla hayatımıza giren trendlerin davranışlara, davranışların da alışkanlıklara dönüşmesi çok önemli. Günlük yaşamımızın her anında olduğu gibi ev dekorasyonunda da sürdürülebilirlik konusunda daha hassas davranarak çevre dostu seçimler yapabiliriz. Peki, sürdürülebilir ev dekorasyonu nedir, nasıl yapılır? İşte, evinizin tasarımını daha sürdürülebilir hale getirmeniz için ilham verici öneriler…

Çevre Dostu Malzemelere Yönelin

Sürdürülebilir ev dekorasyonu için evinizde kullandığınız tüm malzemelerin yaşam döngüsünü ve uzun vadeli çevresel etkilerini göz önünde bulundurmanız önem taşıyor. Evinizde PVC, plastik gibi yapay malzemeler kullanmaktan kaçınarak daha sürdürülebilir tercihler yapabilirsiniz. Bunlar yerine ahşap, metal gibi sürdürülebilir mobilya malzemeleri ile hem çevre dostu hem de sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Ev tekstili ürünlerinizi %100 pamuklu ya da bambu gibi doğal tekstiller arasından seçebilirsiniz. Cam ve doğal taş da sürdürülebilir ev dekorasyonu için kullanabileceğiniz malzemeler arasında yer alıyor.

Evin en geniş alanını oluşturan duvarlarda da sürdürülebilir malzemeler kullanabilirsiniz. Örneğin duvarlarınızı yeni bir renge boyamak istiyorsanız çevre dostu boyaları tercih etmenizde hem insan hem de çevre sağlığı açısından fayda var. Filli Boya'nın geniş ürün yelpazesinde yer alan Momento Life Sağlığa Duyarlı Boyalar su bazlı yapıları ve doğal içerikleri ile iç mekan hava kalitesine katkı sağlıyor. Uçucu kimyasal içermeyen MAS Certified Green sertifikalı boyalar, geniş renk paleti ile dikkat çekiyor. Yüksek teknolojisi ile insanların zamanlarının çok büyük bir bölümünü geçirdiği kapalı alanların hava kalitesini koruyan ve artıran Filli Boya Momento Life serisi, yaşam alanlarının sağlıklı nefes alınabilir yerler olmasını sağlıyor. Boyalarda koruyucu olarak kullanılan formaldehit gibi zararlı bileşenlerden arındırılmış; tümü MAS Certified Green Momento Life serisi alerjiye bağlı solunum yolu hassasiyeti olanlar için daha sağlıklı mekanlar sağlıyor.

Açık Renkleri Tercih Edin

Sürdürülebilir ev dekorasyonu, doğal kaynakların verimli kullanımıyla da yakından ilgili. Siz de kolay uygulanabilir ev dekorasyonu ipuçları ile sürdürülebilir seçimlerde bulunarak evde tasarruf sağlayabilirsiniz. Örneğin temel renk paletinizde açık renkleri tercih edebilirsiniz. Çünkü koyu renkler ve mobilyalar daha fazla yapay ışık gerektirirken açık renkler doğal ışığı yansıtarak bu gereksinimi azaltıyor. Bu da aydınlatma kullanımını en aza indirerek enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı oluyor.

Çevre dostu ev için duvar boyası seçiminde açık renklere ve aydınlatıcı tonlara öncelik vererek doğal ışıktan maksimum faydalanmanız mümkün. Filli Boya iç cephe renkleri beyazdan beje, yaşam alanınıza ferah ve aydınlık bir hava katacak çok sayıda seçenek sunuyor. İpeksi serisiyle beyazın farklı tonlarını duvarlarınıza taşıyabilirsiniz. Tercihiniz bej tonlarından yanaysa Bej ve Dolu serileri, zengin ton çeşitliliğiyle sizi bekliyor. Ayrıca dekorasyonda ayna gibi yansıtıcı yüzeylere yer vererek doğal ışığın iç mekanda yansımasını sağlayabilir, böylece yapay aydınlatma kullanımını azaltabilirsiniz.

Eski Eşyalara Yeniden Şans Verin

Eskiyen eşyalarınızı yenileriyle değiştirmek yerine geri dönüşüm ile yeniden kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Böylece hem karbon ayak izinizi azaltabilir hem de döngüsel ekonomiye katkı sağlayabilirsiniz. Sıfır mobilya yerine ikinci el mobilya satın alabilir, kendin yap projeleriyle zevkinizi yansıtan sıra dışı tasarımlara imza atabilirsiniz. Söz konusu geri dönüşüm olduğunda yapabileceklerinizin sınırı yok… Örneğin eskimiş ahşap masanızı boyayarak kendinize bir çalışma ya da kahve köşesi yaratabilirsiniz. Cam şişelerden dekoratif objeler ya da baharatlık gibi işlevsel ürünler tasarlayabilirsiniz. Mutfak dolaplarınızın ya da banyo mobilyalarınızın renginden ya da yıpranmış hallerinden şikayetçiyseniz hepsini yenilemek yerine Afilli Multisurface ya da Sprey boyalar Afilli Multisurface ya da Sprey boyalar ile yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

İster mobilyalarınızın ya da mutfak dolaplarınızın rengini değiştirin, ister evinizdeki işlevini yitirmiş eşyalarla ve atık materyallerle dekoratif aksesuarlar tasarlayın… Her türlü geri dönüşüm ve yenileme uygulamanız için Filli Boya Afilli Ev Bakımı, Hobi ve Güzelleştirme Ürünleri arasında yer alan zengin seçeneklerden ilham alabilirsiniz. Afilli ürünleriyle yaratıcı ve keyifli projeleri hayata geçirerek ev dekorasyonunuza renk katabilirsiniz. Örneğin eskiyen gardırobunuza dekorasyon tarzınıza uygun tonlarla yeniden hayat verebilir, kapılarınızı renklendirerek tüm evinizin görünümünü değiştirebilirsiniz.

Alışveriş Seçimlerinizi Gözden Geçirin

Sürdürülebilir ev dekorasyonu için yenileyerek dönüştürmek önemli bir adım. Evinize dair mobilya, aksesuarlarınızda eskiyenleri boyayarak yenileyebilir, farklı bir görünüme kavuşturmak için renklendirebilirsiniz.

Minimalist Dekorasyon Tarzını Benimseyin

Sadeliği odak noktasına alan minimalist dekorasyon tarzı, sürdürülebilir oluşuyla da öne çıkıyor. Siz de daha sürdürülebilir bir yaşam için minimal ev dekorasyonundan ilham alabilirsiniz. Bunun için evinizde hiç kullanmadığınız eşyaları belirleyip ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilir ya da satabilirsiniz. Böylece dönüşüm ekonomisine de katkıda bulunmanız mümkün. Üstelik daha az sayıda eşya kullanmayı teşvik eden minimal dekorasyon, evinizin daha ferah görünmesine yardımcı olurken gereksiz harcamaları da azaltıyor.

Enerji Tasarrufuna Odaklanın

Sürdürülebilirliğin en önemli kriterlerinden biri, doğal kaynakları verimli kullanmak. Evinizde enerji tasarrufu sağlamanın pek çok farklı yolu var. Öncelikle evinizde mümkün olduğunca doğal ışıktan faydalanarak aydınlatma giderlerinizi azaltabilirsiniz. Bunun için pencerelerinizin olabildiğince büyük olması, pencere önlerinin mobilyalarla kapatılmaması gibi noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca koyu renkli perdeler yerine açık renkli ve doğal ışığı kesmeyen perdeler daha ideal seçenekler olarak öne çıkıyor. Yapay aydınlatma kullanmanız gerektiğinde ise enerji tasarrufu sağlayan, uzun ömürlü ampulleri tercih edebilirsiniz.

Evinizle ilgili her türlü kararda sürdürülebilir seçimler yaparak doğal kaynakları etkin kullanabilirsiniz. Örneğin buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi beyaz eşyaları satın alırken yüksek verimliliğe sahip enerji sınıflarına yönelmek, hem enerji tasarrufuna hem de sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak evinizin yalıtımını güçlendirerek ısı kaybını azaltabilir ve önemli ölçüde enerji ve ısı tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Devamını gör.. Gizle..