Blog

Renk Paleti

Buzdolabı Boyama Yöntemleri

Buzdolabı Boyama Yöntemleri

Eski ahşap mobilyalarınızı boyayarak onlara yeni bir görünüm kazandırmanın mümkün olduğunu biliyorsunuz. Aynı yöntemle evinizdeki beyaz eşyaları da yenilemeye ne dersiniz? Verimli çalışsa da dış yüzeyi zarar görmüş, paslanmış buzdolabınızı boyayarak yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Hatta dilerseniz yeni buzdolabınızı boyayarak mutfak dekorasyonunuza trendlere uygun bir hale getirebilirsiniz. Buzdolabı boyama hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik…

Buzdolabı Hangi Boya ile Boyanır?

Buzdolabı boyama için öncelikle hangi boyayı kullanacağınızı seçmeniz gerekiyor. Boya seçimi için buzdolabınızın durumu önemli. Paslı yüzeyler için antipas özellikli metal boyası seçmeniz gerekirken temiz yüzeylerde Afilli Multisurface Boyalar yüksek kapatıcılıkları ve uygulama kolaylığıyla ideal seçenekler. Üstelik renk çeşitliliği sayesinde buzdolabınıza tam istediğiniz görünümü kazandırabilirsiniz. Yağlı boya ile buzdolabı boyama istenen sonucu vermez. Yağlı boya zamanla sararabilir ve dökülebilir. Bu nedenle buzdolabı boyama için akrilik boya ya da sprey boya gibi çok amaçlı ürünler tercih edilmeli. Siz de buzdolabınıza renk katmak istiyorsanız Filli Boya’nın dayanıklı, temizlenebilir Afilli Ev Bakımı, Hobi ve Güzelleştirme ürünleri arasında ihtiyaçlarınıza uygun boya alternatifleri bulabilirsiniz. Zevkinize ve dekorasyon tarzınıza göre mat, parlak, metalik boya seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Buzdolabı Boyama için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

İşinizi kolaylaştıracak malzemelerle hem boyama sürecini hızlandırabilir hem de daha iyi sonuç alabilirsiniz. Buzdolabı boyama için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Afilli Çok Amaçlı Boya
 • Astar
 • Farklı boyutlarda boya fırçaları ve rulolar
 • Zımpara ve tel fırça
 • Kabarmış, dökülmüş yüzeyler varsa çelik macun
 • Yere sermek için boya örtüsü
 • Eldiven, maske, önlük gibi koruyucu ekipmanlar
 • Buzdolabı Nasıl Boyanır?

  Buzdolabı boyası konusunda kararınızı verdikten ve diğer gerekli malzemeleri temin ettikten sonra boyamaya geçebilirsiniz. En temiz ve pürüzsüz şekilde buzdolabı boyama için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  Uygulama İçin Yer Belirleyin

  Mutfağınız genişse ve yeterince havalandırabiliyorsanız buzdolabınızı iç mekanda boyayabilirsiniz. Eğer mutfağınızda hareket kapasiteniz kısıtlıysa ve ortam havadar değilse buzdolabınızı açık havada boyamak daha ideal olabilir. Bunun için balkon, teras, bahçe gibi bir ortamı tercih edebilirsiniz. Temiz bir iş çıkarmak için zemini ve etraftaki mobilyaların üstünü örtmeyi ihmal etmeyin.

  Buzdolabınızı Temizleyin

  Buzdolabınızın içini tamamen boşaltın, nemli bir bezle temizleyin ve cihazı mutlaka fişten çekin. Hangi boyayı kullanırsanız kullanın, uygulama öncesi buzdolabınızın dış yüzeyini iyice temizlemeniz ve pürüzsüz hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle buzdolabınızın yüzeyindeki yağ ve kir kalıntılarını uygun ürünlerle temizleyin. Pürüzlü kısımlar varsa zımparalayın, boşlukları ise çelik macun ile doldurun. Bir sonraki aşamaya geçmeden önce buzdolabınızın yüzeyinin tamamen kurumasını bekleyin.

  Astar ve Macunla Yüzeyi Pürüzsüz Hale Getirin

  Boyanızın daha iyi tutunması ve daha uzun süre dayanması için buzdolabınızın üzerini primer ya da astar olarak adlandırılan ürünlerle kaplayabilirsiniz. Buzdolabınız yeniyse ve yüzeyde hiçbir pürüz, çukur yoksa doğrudan boyama aşamasına da geçebilirsiniz.

  İki Kat Boya Uygulayın

  Buzdolabı yüzeyinde astar ve macun kullandıysanız boyamaya başlamadan önce bu ürünlerin tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Ardından buzdolabı boyama aşamasına geçebilirsiniz. Seçtiğiniz rengin daha belirgin olduğu, dayanıklı bir uygulama için boyayı iki kat uygulamanız, katlar arasında kuruma süresini beklemeniz önem taşıyor. Buzdolabı kapağı boyama sırasında varsa kulpları çıkarabilir, ayrıca boyayıp yeniden kapağa monte edebilirsiniz.

  Buzdolabınız kuruduktan sonra yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. Mutfak kapınızın ve pencerelerinizin buzdolabınızla uyumlu olmasını istiyorsanız seçtiğiniz boyalarla onları da renklendirebilirsiniz. Bunu adım adım nasıl yapacağınızı PVC Boyama Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizden öğrenebilirsiniz. Evinize renk ve yenilik katacak kendin yap projeleri için adım adım yol gösteren videolardan ilham alabilirsiniz.

  Paslanmış Buzdolabı Nasıl Boyanır?

  Paslanmış metal yüzeylerde tamamen bu kullanım amacına özel olarak üretilen, spesifik ürünler daha etkili sonuç verecektir. Filli Boya MetalMaXX® Flat , bu tarz yüzeyler için en ideal seçenek. Yüksek örtme gücüyle rahatlıkla uygulanabilen, korozyona karşı dirençli MetalMaXX® Flat, kaba pası alınmış metal yüzeylerde astar gerektirmeden uygulanabilir. Hızlı kuruma özelliğine sahip ürün, aktif pas önleyici hammaddeleri ile paslanmaya karşı güçlü bir kalkan oluşturuyor. Paslanmış buzdolabınıza yepyeni bir görünüm kazandırmak için Dış Mekanlarda Metal Boyama içeriğindeki uygulana adımlarını takip edebilirsiniz.

  Buzdolabı Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Buzdolabı boyarken aşağıdaki konulara dikkat ederek başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz:

 • Buzdolabınızı boyamaya başlamadan önce içini tamamen boşaltmanız önemli. Ayrıca dolap üzerindeki marka logosunu, varsa kapak kollarını da boyama öncesi çıkarıp sonra yeniden monte edebilirsiniz.
 • Buzdolabı kapağının iç kısımlarını boyarken maskeleme bandı kullanabilirsiniz. Buraların kuruması için kapakları bir süre açık tutmayı unutmayın.
 • Kokusuz, düşük VOC içeriğine sahip, sağlığa zararsız boyalar seçmeniz son derece önemli. Afili Multisurface boyalar, tüm yüzeylerde üstün performans sunarken sağlık açısından yüksek standartlara sahip oluşuyla boyama sonrasında da kolaylık sağlar.
 • Buzdolabı boyama için hangi boyayı kullanırsanız kullanın, ürün üzerindeki talimatlara uyduğunuzdan emin olun. Boyayı ince katmanlar halinde uygulayın ve her kat arasında yüzeyin tamamen kurumasını bekleyin. Katman üzerinde kabaran, pürüzlü kısımları zımparalayarak yeniden boya uygulayabilirsiniz.
 • Kuruma süresi kullandığınız boyaya ve katmanınızın kalınlığına göre değişebilir. Kuruma sırasında ortamın iyi havalandırıldığından emin olmanız önem taşıyor. Evinizdeki pencereleri açarak ortamın hava almasını sağlayabilirsiniz.
 • Buzdolabınızı boyadıktan sonra üzerine magnet gibi dekoratif aksesuarları yeniden yerleştirmeden önce bir hafta bekleyin.
 • Devamını gör.. Gizle..