Blog

Renk Paleti

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocuğunuz için konforlu ve keyifli bir oda hazırlamak ona özel bir alan yaratmak anlamına da gelir. Çocuğunuzun oyun oynayacağı, ders çalışacağı, arkadaşlarıyla vakit geçireceği, dinleneceği ve uyuyacağı hoş bir mekan oluşturmak için çocuk odası dekorasyon fikirleri listemize göz atabilir, çocuk odası oluştururken dikkat etmeniz gereken durumları da inceleyebilirsiniz.

Çocuk Odası Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuk odası dekorasyon için kolları sıvamadan önce çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı mobilyaları seçmeniz gerekir. Peki, çocuk odası mobilyası seçerken nelere dikkat edilmeli? İşte, dikkat etmeniz gereken bazı durumlar:

Mobilyaların Malzemelerini Kontrol Edin

Öncelikle çocuk odası mobilyalarının hazırlandıkları malzemeleri kontrol edin. Dayanıklılık ve kalite elbette ilk dikkat edilmesi gereken durumlar. Aynı zamanda çocuk odasının hava kalitesini etkileyecek zararlı kimyasallar ve boyalar içeren mobilyalardan uzak durmalısınız.

İşlevselliği Ön Planda Tutun

İşlevsellik, çocuk odası mobilyalarında en çok dikkat edilmesi gereken kriterler arasında yer alıyor. Çocuğunuzun gerçekten ihtiyacı olacak mobilyalara yönelin. Göze hoş görünen, sade bir çocuk odası takımı gün sonunda sizin beklentilerinize uymayabilir. Bunun için oda takımları yerine mobilyaları tek tek satın alarak ihtiyaçlarınıza yönelik seçimler yapın. İkizler için ranza, aktivite yapmayı seven çocuklar için malzemelerini toparlayacak çekmeceli bir dolap, küçük alanlar için iki katlı mobilya sistemleri hayat kurtarabilir.

Güvenlik Açısından Değerlendirin

Çocuğunuzun odasında koşup oynarken mobilyalara çarpıp bir yerini yaralamaması için keskin kenarlara sahip mobilyalardan uzak durmaya çalışın. Ranza ya da beşik gibi ürünlerde ekstra güvenlik kilitleri vb. özelliklerin olmasına da özen gösterin.

Yaşına Uygun Mobilyalar Seçin

Özellikle de yatak ve çalışma masası gibi farklı yaşlara uygun şekilde tasarlanan ürünleri seçerken çocuğunuzun yaşını da dikkate alabilirsiniz. Uzun süre kullanması için satın alacağınız genç odası takımının henüz ilkokula yeni başlamış çocuğunuz için konforlu olmama ihtimalini unutmayın.

Çocuk Odası Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Çocuk odası oluştururken odayı çocuğun günlük hayattaki aktivitelerine göre ayarlamak hem düzenli bir görünüm oluşturmak hem de her bir aktivite için özel alan yaratmak açısından önemlidir.

Çocuk yatağını odanın bir duvarına dayayarak bu kısmı uyku alanı haline getirebilirsiniz. Bir köşeyi oyuncakların depolandığı ve oyunların oynanıp aktivitelerin yapıldığı bir alan dönüştürebilirsiniz. Bu kısma oyuncak dolaplarını, tasarım ve sanat malzemelerini ve varsa aktivite masasını yerleştirebilirsiniz.

Çalışma alanı oluşturmak içinse çalışma masası ve sandalyesini, varsa kitaplığını kapsayan bir köşe oluşturabilirsiniz. Ders çalışırken daha aydınlık ve motive edici bir alanda bulunması için çalışma masasını mümkünse pencere önüne yerleştirebilirsiniz.

Eğer yeterli alanınız varsa çocuğunuz için bir giyinme ve bakım köşesi de yapabilirsiniz. Gardırobunun ya da şifonyerinin bulunduğu köşe bu alan için ideal. Uyanınca ya da uykudan önce giyinmesi, saçını taraması için geçirdiği vakti kendi başına yapmasını sağlayabilirsiniz. Bir duvar aynası ile bu köşeyi tamamlayabilirsiniz.

Çocuk Odası Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Çocuk odaları renk seçiminde en cesur olacağınız alanlardan biri. Dilerseniz tüm duvarları farklı renklerde boyayabilir, dilerseniz nötr renklerde boyadığınız duvarlarınızın birini çarpıcı bir renge boyayarak vurgulayabilir, dilerseniz de farklı renkler ile duvarlara eğlenceli desenler çizebilirsiniz. Afili Stencil serisinde yer alan desenleri çocuk odasının duvarlarına kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Çocuğunuzun odasının duvar rengi konusunda kararsız kalıyorsanız Filli Boya'nın Momento Life Sağlığa Duyarlı Boyalar serisinde yer alan Momento Life Kids ürününe göz atabilirsiniz. Bebek ve çocuk odaları için özel olarak geliştirilmiş Momento Life Kids iç cephe boyası, uçucu kimyasallar içermeyen, sağlığa duyarlı bir boya olmasının yanında özel bir renk koleksiyonuna da sahip. Türkiye'de ilk kez psikolog iş birliği ile çocuk yaş gruplarına özel hazırlanan bu özel renk koleksiyonu arasından çocuğunuzun yaşına, zevkine, odasının dekorasyonuna uygun renkte boyalar bulabilirsiniz. Çocuklar üzerinde pozitif bir etki yarattığı düşünülen 100 farklı renk tonundan dilediğinizi seçebilirsiniz.

Çocuk Odası Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Sıra geldi, çocuk odası dekorasyon fikirleri için hazırladığımız önerilere. Hem kız çocuk odası dekorasyon hem de erkek çocuk odası dekorasyon tarzlarına uygun olacak önerilerimizi inceleyerek ilham alabilirsiniz:

  • Çocuklar yaptıkları resimlerin, çeşitli el işi projelerinin sergilenmesinden çok hoşlanır. Onlara bu çalışmalarını sergileyecek bir alan yaratarak hem odanın dekorasyonuna sevimli bir görünüm katabilir hem de küçük sanatçıları mutlu edebilirsiniz. Üstelik bunun için geniş bir pano almanız yeterli.
  • Renkli ve eğlenceli bir oda için renkli aksesuarlar ve ev tekstili ürünleri oldukça önemli. Renkli perdeler, çarşaflar, halılar, yastıklar ile çocuğunuzun odasına neşe katabilirsiniz.
  • Her çocuğun bir tutkusu vardır. Bazı çocuklar hayvanları çok severken bazı çocuklar uzay maceralarına meraklıdır. Çocuğunuzun ilgi alanını dikkate alarak odasının dekorasyonu için bir tema belirleyebilirsiniz.
  • Çocuk odasına çocukların fazla enerjisini atacakları, eğlenceli bir aktivite de ekleyebilirsiniz. Örneğin tırmanma duvarları oldukça sevilen ve tercih edilen dekorasyon ögelerinden. Tırmanma duvarının yanı sıra kaydırak, salıncak ya da oyun çadırı gibi farklı oyuncakları da değerlendirebilirsiniz.
  • Mobilyalardan birinin yüzeyini ya da bir duvarın bir kısmını kara tahtaya çevirerek çocukların keyifli vakit geçirecekleri bir alan yaratabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey Afilli Magnetic Chalkboard Sprey. Farklı yüzeylere uygulayacağınız, sahip olduğu özel pigmentler sayesinde yüzeyi bir kara tahtaya dönüştürür. Böylece çocuğunuz renkli tebeşirler ile hayal gücünü yansıtabilir. Ayrıca manyetik bir özellik de taşıyan sprey sayesinde yüzey mıknatıs görevi de görür. Bu sayede çocuğunuz boyadığınız alanda mıknatıslı eğitici oyuncaklar ile de vakit geçirebilir.
  • Devamını gör.. Gizle..