Blog

Renk Paleti

Duvar Boyama İle İlgili Bilmeniz Gereken 5 Taktik

Duvar Boyama İle İlgili Bilmeniz Gereken 5 Taktik

Yüzünü gösteren ilkbahar güneşi ister istemez insanın içinde yenilik rüzgarları da estiriyor. Kışlık giysilerin yavaş yavaş dolaplara kaldırıldığı; bahçelere bitki tohumlarının ekildiği bu yenilikler mevsiminde evlerde de yılın yeni dönemine hazırlık telaşı başlıyor! Eğer siz de bu ilkbaharda evinizin duvarlarını boyatmayı düşünüyorsanız, boyama işlemini kendiniz yapmasanız bile süreci bilmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Duvar boyama konusunda bilmeniz gereken 5 noktaya birlikte bakalım:

Duvar boyamak için kuru havaları tercih edin

“İç cephede hava durumuyla neden işim olsun ki?” demeyin çünkü kuru bir havada yapılan duvar boyası, nemli / yağışlı bir havada yapılan duvar boyasından çok daha iyi sonuç veriyor. Uzman boyacıların da uyguladığı bu önemli tüyonun bu kadar etkili olmasının ardında ise şu sebep yatıyor: Kuru havada boyadaki pigmentler ve mikro zerrecikler yüzeye daha iyi tutunduğu için hem boya daha çabuk kuruyor hem de yüzeylerdeki pürüzsüzlük daha fazla oluyor.

İşe girişmeden önce kısa bir keşif ve hazırlık turu atın

Ev boyama işini dilediğiniz bir boyayı alıp direkt duvara uygulamaktan ibaret sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü boyanızı duvara uygulamadan önce yapmanız gereken birkaç iş var: Duvarlarda pürüz, leke, pas, çatlak ya da delik gibi sıkıntıların olup olmadığını kontrol etmek ve eğer gerekliyse zımpara / alçı sıva ile bu problemlere müdahale etmek. Ayrıca süpürgeliklerin sağlamlığını kontrol etmek; süpürgelikleri maskeleme bandı ile koruma altına almak ve tabii ki zeminleri / mobilyaları koruyacak plastik örtüleri önceden sermek de bu hazırlık aşamasına dahildir.

Boya ve fırça seçimine önem verin

Nasılsa bir defa kullanıp atılacak diye kötü kalite fırça ve rulolar almak boya uygulamanızın kalitesini direkt etkileyecek kadar yanlış bir düşüncedir. Tıpkı boya alışverişinde olduğu gibi fırça ve rulo alışverişinde de kaliteden yana olmak hem zamandan kazanmanızı hem de profesyonel elinden çıkmış sonuçlara sahip olmanızı sağlar.

İşi garantiye almak için astar kullanın

Özellikle ilk ev boyama deneyiminiz olacaksa ve duvar boyama teknikleri konusuna yeterince hakim değilseniz, duvarları boyaya hazırladıktan sonra en az bir kat astar uygulaması yapın. Amatör boyacıların işini kolaylaştıran astar uygulaması, boyanın dalgalı görünmesini ve oluşabilecek istenmeyen izleri en aza indirmeye yardımcı olur.

Renk seçimini odaya göre yapın

Beğendiğiniz renkleri uygulayacağınız odanın özelliklerini göz önünde bulundurarak yeniden değerlendirmeniz doğru karar vermenizi sağlar. Odanın boyutu, ışık alma durumu gibi özellikleri seçtiğiniz rengin duvarda görünümünde çok etkili olacaktır. Örneğin, az ışık alan odalarda koyu renkler karanlık duracağı için pek önermiyoruz. Bu gibi unsurları göz önünde bulundurmak renk seçiminde de işinizi kolaylaştıracaktır.

Devamını gör.. Gizle..