Blog

Renk Paleti

Duvar Rengi ile Mobilya Uyumu Nasıl Yakalanır?

Duvar Rengi ile Mobilya Uyumu Nasıl Yakalanır?

Tasarımları ile evinizin havasını değiştiren mobilyalar, iç dekorasyonunuzu tamamlayacak diğer unsurların belirlenmesinde olduğu gibi duvar boyası seçiminde de önemli bir rol oynar. Oturma grubu, perde, halı gibi mobilyalarınızın tasarımlarına ve renklerine dikkat ederek duvarlarınızı hangi renge boyayabileceğinizle ilgili ipuçları edinebilirsiniz. Gelin duvar rengi ile mobilya uyumu nasıl yakalanır birlikte inceleyelim.

Açık Renk Mobilyalara Duvar Boyası Önerileri

Açık renkli mobilyalar ya da koltuklar, pek çok duvar rengi ile kolayca uyum sağlar. Açık renk oturma gruplarının bulunduğu alanlarda, duvar rengini ve mobilyalar arasında uyum yakalamak için farklı seçeneklere yönelebilirsiniz. Örneğin; koltuk rengi ile aynı renk ailesinde yer alan başka bir renk tonunu kullanarak ton sür ton* (*aynı rengin farklı tonlarıyla oluşturulan renk paleti) bir renk kombini yapabilir, yalın ve tamamlayıcı bir görünüm oluşturabilirsiniz. Mobilya ve koltuk renkleri uyumu yakalamanın yanında daha kontrast ve dikkat çekici bir görünüm de yaratabilirsiniz. Beyaz-siyah, sarı-mor, mavi-turuncu gibi kontrast yaratan renkleri bir araya getirerek dekorasyonunuza bambaşka bir hava katabilirsiniz.

Koyu Renk Mobilyalara Duvar Boyası Önerileri

Koyu tonlardaki mobilya ya da koltuk takımı renk uyumu sağlamak için zıt renkleri tercih edebilirsiniz. Koyu renk mobilyaların bulunduğu odalarda açık renk duvar boyası kullanarak çarpıcı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu doğrultuda siyah, koyu kahverengi, antrasit ya da koyu gri oturma grubunun bulunduğu odaların duvarlarında beyaz boya kullanmayı düşünebilirsiniz. Mekânı aydınlık kılacak açık ve aydınlık renklerle modern bir atmosfer yaratmak için Filli Boya nın; Aydan , Lületaşı , Fildişi , İpeksi 35 gibi renklerini tercih edebilirsiniz.

Ahşap Mobilyalara Duvar Boyası Önerileri

Ahşap mobilyalar, kahverenginin farklı tonlarına ve çeşitli renkleri içinde barındıran farklı dokulara sahiptir. Oturma odası ve salon dekorasyonunda renk uyumu açısından sağladıkları kolaylık nedeniyle sıkça tercih edilen ahşap mobilyalar, zamansız bir şıklık sunar. Ahşap oturma grupları ve mobilyalar ile uyumlu duvar boyası arayışınızda mobilyanın renk tonuna ve parlaklığına odaklanarak en iyi eşleşmeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Örneğin; mobilyanızın ahşap dokusunda öne çıkan renkler kırmızı, koyu kahverengi ya da sarı ise yeşil renkli duvar boyası ile şık bir kombin yapabilirsiniz. Gerek koyu gerekse açık tonlarda üretilmiş ahşap mobilyalara yer verilen yaşam alanlarında, bej ve fildişi renkli duvar boyalarıyla da yalın ve zarif bir görünüm elde edebilirsiniz. Mobilyalarınızın vernik türü de seçeceğiniz boyanın parlak veya mat bitişli olmasını etkileyecek bir unsurdur. Mobilyalarınızın ahşabı parlak vernik bitişine sahipse mat bitişli boyalara yönelerek daha dengeli ve hoş bir etki yaratabilirsiniz.

Beyaz Mobilyalara Duvar Boyası Önerileri

Beyaz oturma grupları, duvar rengi ile mobilya uyumu açısından eşleştirmesi en kolay ürünler olarak nitelendirilir. Zira beyaz, nötr olması nedeniyle iç dekorasyon açısından pek çok unsurla kolayca kombinlenebilir. Beyaz mobilyalarınızı, kişisel zevklerinize göre farklı renklere sahip iç cephe boyaları ile kombinleyebilirsiniz. Böylece evinize gelen misafirlerinizin hayran kalacağı bir ambiyans oluşturabilirsiniz.

Beyaz ve gri tonların bir araya getirilmesi, duvar boyası ile perde, mobilya renk uyumu özelinde en sık yapılan uygulamadır. Özellikle koyu tonlardaki gri duvar boyası, beyaz mobilyaların yarattığı parlaklığın dengelenmesini sağlar. Yazın sıcaklığını yıl boyunca hissetmeyi seviyorsanız, zıt renkler yerine yeşil, sarı veya mavi tonlarını tercih edebilirsiniz. Hatta mekânınızı daha da gösterişli hale getirmek için narçiçeği ve altın sarısı gibi iddialı renklere yönelebilirsiniz.

Gri Mobilyalara Duvar Boyası Önerileri

Gri mobilyalar da tıpkı beyaz mobilyalar gibi pek çok duvar rengi ile kolayca uyum sağlar. Beyaz renk ile modern bir hava yaratmasının yanı sıra kahverengi, yeşil gibi klasik renklerle çok hoş bir uyum getirir. Turuncu, pembe gibi canlı renkler ise daha canlı ve dinamik bir mekân yaratmak için kullanılabilir.

Eğer minimalist tarzda yaşam alanları yaratmayı hedefliyorsanız ton sür ton uygulaması sizin için çok daha iyi sonuçlar verebilir. Bu amaç doğrultusunda gri mobilyanıza yakın tonlardaki duvar boyası seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Yumuşak geçişlerden hoşlanıyorsanız gri mobilya bulunan odalarınızda bej tonlar kullanarak duvar boyası ile renk uyumu yakalayabilirsiniz. Bej renklerimizden Sis Bulutu ile Çakıllı Kum modern bir hava yaratmanıza yardımcı olacaktır. Sarı, turuncu renkler ile sıcak bir atmosfer yaratmak içinse Filli Boya Mango 90 , Işıltı 150 , Hibiskus 20 , renklerimizi tavsiye ediyoruz.

İlham Paketi: Mobilya Renk Uyumu İçin En Yeni Yardımcınız

Mobilya renk uyumunu standart yöntemlerle yakalamak her zaman kolay olmayabilir. Eğer siz de bu konuda yardıma ihtiyaç duyursanız Filli Boya İlham Paketi nden yardım alabilirsiniz. İlham Paketi , Filli Boya nın en sevilen ve en çok kombinlenen renklerini doğrudan uygulama yapacağınız yerde denemenize olanak sağlar. Pakette, seçtiğiniz bir rengin 100 mililitrelik deneme boyu yer alır. Dilerseniz birden fazla rengi paket içeriğine dahil edebilirsiniz.

İlham Paketi nde ayrıca deneme aşamasında ihtiyaç duyacağınız uygulama kabı ve rulosuna yer verilir. Uygulamadan ideal sonuçları almanıza yardımcı olacak ipuçlarını öğrenmek istediğinizde pakette bulunan ve Filli Boya nın uzman ekibi tarafından hazırlanan kullanım talimatını inceleyebilirsiniz. Mobilyalarınız ile uyumlu en doğru duvar boyası rengini kısa sürede bulmak için Filli Boya İlham Paketi ni hemen satın alabilirsiniz.

Devamını gör.. Gizle..