Blog

Renk Paleti

Renk Uyumları: Birbirine Uyumlu Renkler Hangileridir?

Renk Uyumları: Birbirine Uyumlu Renkler Hangileridir?

Renkler, görsel bir ifade biçimi olmalarının ötesinde psikolojik ve sosyal etkileri nedeniyle düşünülenin çok daha ötesinde bir etki yaratıyor. Etki alanı oldukça geniş olan renkleri, mimari ve dekorasyon konusunda da uyumlu bir şekilde kullanmak büyük önem taşıyor. Siz de renk uyumları ile ilgili detayları öğrenerek mekanlarınızın görünümünü güzelleştirebilir, keyifli yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

Birbirine Uyumlu Renkler Nelerdir?

Doğru renkler bir araya geldiklerinde farklı etkiler yaratabiliyor. Duvarlardan kapılara, pencerelerden tavana farklı alanlarda uyumlu renkleri bir arada kullanarak hayal ettiğiniz dekorasyonu yansıtabilirsiniz. En çok kullanılan ve en temel renkler ile uyumlu renkleri öğrenerek birbirinden zevkli ve hoş kombinasyonlar oluşturabilirsiniz. İşte en iyi renk uyumları!

Beyaz ile Uyumlu Renk Tonları

Nötr tonlardaki boyalar arasında yer alan beyaz boya, bu özelliği sayesinde yüzlerce renk ile mükemmel bir uyum yakalayabiliyor. Bulunduğu ortamlara aydınlık bir görüntü kazandırdığı için özellikle iç mekanlarda yoğun olarak kullanılan beyaz rengi; mavi, kırmızı ve bej boya , gibi birbirinden farklı renklerle kullanabilirsiniz. Filli Boya nın pembe boya tonlarındaki Masal Pembesi ile beyazı kullanarak evinizde masalsı mekanlar tasarlayabilirsiniz. Beyaz renkli duvarların yarıya kadar olan bölümünü da Hasır 345 rengi ile boyayarak dingin bir çalışma odası ya da yatak odası hazırlayabilirsiniz. Dinamik ve canlı bir yaşam alanı oluşturmak için beyaz rengi Filli Boya nın Göcek Turkuazı, Işıltı 150 gibi göz alıcı renklerinden yararlanabilirsiniz.

Gri ile Uyumlu Renk Tonları

Gri renk, dekoratif açıdan popüler ve nötr oluşuyla avantajlı bir tercih olsa da dengeli ve uyumlu renk kombinasyonları ile kullanılmadığı takdirde odaya istendiği havayı katmayabilir. Gri rengin iyi kombinasyonlarından biri olan turuncu boya, gri rengi vurgulayarak canlı bir görünüm oluşturuyor. Filli Boya Mango 90 rengi ile Andezit 50 renklerini bir arada kullanarak modern ve dinamik bir tarz yaratabilirsiniz. sarı boya ve gri boyanın hoş uyumunu Işıltı 150 ve Andezit 55 renkleri ile yakalayabilirsiniz. Turkuaz ve gri kombinasyonu modern ve sakin bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olabilir. Eviniz ya da iş yeriniz için modern, minimal ve sakin bir mekan oluşturmak istiyorsanız monokromatik bir kombin oluşturabilirsiniz. Bunun için gri rengin açık ve koyu renk tonlarını bir arada kullanabilirsiniz. Andezit 10 , Andezit 40 , Andezit 30 , Andezit 50 gibi aynı renk ailesinden farklı tonları bir arada kombinleyebilirsiniz. Eğer yaşam alanlarınızda daha nötr tonlar tercih etmek istiyorsanız gri rengi, İpeksi 45 gibi beyaz tonlarıyla da dengeleyebilirsiniz.

Kahverengi ile Uyumlu Renk Tonları

kahverengi boya,klasik tarzıyla en çok tercih edilen renkler arasında yer alıyor. Nötr ve açık renk tonlarıyla birlikte sakin ve klasik bir mekan yaratabileceğiniz kahverengi boyayı canlı renkler ile kullandığınızda yaratıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ahşap ağırlıklı mobilyalarınızın olduğu bir mekan için kahverengi boyayı Kırık Beyaz, Çakıllı Kum , Lületaşı gibi ton sür ton renklerle kombinleyebilirsiniz. Daha canlı, dinamik ve özgün kombinasyonlar için turkuaz, pembe ve yeşil renklerini tercih edebilirsiniz. Kahverengiyi Kaktüs 55 ya da Irmak 60 renkleri ile kullanarak doğanın renklerini mekanınıza taşıyabilirsiniz. Yudum 60 ya da Masal 100 gibi renklerle hoş bir tarz yakalayabilirsiniz.

Kırmızı ile Uyumlu Renk Tonları

Çoğu zaman en çarpıcı renklerden biri olarak adlandırılan kırmızı, başta bej ve kahverengi boya gibi toprak tonları olmak üzere pastel ve yumuşak tonların çoğuyla uyum sağlayabiliyor. Özellikle ekru ve yavruağzı ile birbirine yakışan renkler arasında bulunan kırmızı boya, iddialı bir atmosfer yaratmak isteyenlerin tercih edebileceği tonların başında geliyor. Filli Boya nın en güzel kırmızılarından Koral 120 , Karnaval 125 , renklerine göz atabilirsiniz. Bu renkler ile birlikte Vanilya, , Lületaşı , Fildişi ve Bademi gibi renkleri tercih etmek zarif ve elegan bir görünüm yaratmanıza yardımcı olacaktır. Sarmaşık, Buket 215 ve Kaktüs 85 gibi yeşil rengin tonlarını tercih ederek ise kırmızı ile kontrast yaratabilirsiniz. Birbirini tamamlayan ve parlatan bu renkler ile dikkat çekici bir dekorasyon kurabilirsiniz.

Mavi ile Uyumlu Renk Tonları

Beyaz boya ile en uyumlu renkler arasında yer alan mavi boya, doğru şekilde kullanıldığında renk kombinasyonları konusunda oldukça özgün ortamlar yaratabiliyor. Beyazın yanı sıra pembe, kahverengi ve gri gibi uyumlu renkler ile mükemmel görüntüler oluşturabilen mavi, kuşkusuz dekoratif açıdan da dikkat çekici bir özellik taşıyor. Mavi renk ailesi, Beji Pembe, Kırık Beyaz, Yudum 220 gibi renkler ile birlikte daha dingin bir ortam oluşturmanızı sağlar. Işıltı 150, , Masal Pembesi , Karnaval 125, Mango 90 gibi maviyi tamamlayıcı renkler seçerek kontrast yaratabilir, mavinin dinamik görünümünü tamamlayabilirsiniz.

Yeşil ile Uyumlu Renk Tonları

Doğal görünümlü ve huzurlu mekanlar oluşturmamıza yardımcı olan yeşil boya, doğru kullanıldığında odalara hem şık hem de bohem bir hava katarak harikalar yaratabiliyor. Başta altın ve gümüş gibi metalik tonlar olmak üzere beyaz, gri ve ten rengi gibi geçiş tonlarıyla da uyum sağlayabilen yeşil, çoğu zaman yaşam alanlarına doğal bir dokunuş katmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. mor boya gibi dikkat çekici renklerle cıvıl cıvıl bir ortam da yaratmanıza olanak tanıyan yeşil rengi Filli Boya nın Menekşe 175 , Tan 275, Tan 145 ve Şampanya gibi farklı renk tonlarıyla birlikte kombinleyebilirsiniz. Yeşil rengin açık ya da koyu tonlarını bir arada kullanarak ton sür ton bir renk kombini yaratabilirsiniz. Yaprak renginin tonlarını kullandığınız kombinlerde dengeleyici veya geçiş rengi olarak Aki, Aydan renklerini kullanabilirsiniz.

Siz de bu bilgiler doğrultusunda Filli Boya nın ilham veren renklerinden dilediğinizi seçebilir, evinizde en güzel renk kombinlerini yaratabilirsiniz.

Devamını gör.. Gizle..