Blog

Renk Paleti

Duvar Rengi Seçiminde Püf Noktaları Nelerdir?

Duvar Rengi Seçiminde Püf Noktaları Nelerdir?

Ev dekorasyonunda en önemli unsurlardan biri, doğru duvar rengi seçimidir. Dekorasyonu tamamlayıcı nitelikte olan, aksesuarların ve mobilyaların görünümünü doğrudan etkileyen duvar renkleri, mekana estetik bir hava katmanın en pratik yolları arasındadır. Duvar rengi seçimi yaparken bir rengin farklı tonlarını bir arada kullanarak uyum yakalayabilir ya da kontrast renklerin birlikteliğinden faydalanabilirsiniz. Ancak duvar rengi seçiminde renkleri sadece kartelada görmek çoğu zaman yeterli olmayabilir. Rengin evinizde nasıl durduğuna karteladan karar veremiyor veya renk kombinleri yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda renkleri deneme boy ürünler ile önceden denemek faydalı olabilir. Peki, duvar rengi seçerken nelere dikkat etmeli, renkleri neye göre belirlemelisiniz? Bu yazımızda duvar rengi seçimi konusundaki tüm detayları sizler için derledik.


Ev için Boya Renkleri Seçerken Dikkat: Duvar Rengi Nasıl Seçilir?


Yaşam alanınızı binlerce rengin arasından en beğendiğiniz renk ile boyayarak evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Tercih edeceğiniz duvar rengi evinizin genel havasını etkilemenin yanında mobilya, perde gibi diğer eşyalarla uyumlu olması açısından önemli bir seçimdir. Ev dekorasyonu için mobilya, halı ve aksesuar seçimi yaptıktan sonra boya seçmeye özen gösterin. Böylece mekana en çok yakışacak olan rengi doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu süreçte beğendiğiniz renklerin deneme boy ürününü edinerek kafanızda bir fikir oluşturabilirsiniz. Unutmayın, boya renkleri sayısız seçenek içerir ve tüm dekorasyon tamamladıktan sonra en iyi renk seçimini kolayca yapabilirsiniz.


Duvar Rengi Seçiminde Püf Noktaları Nelerdir?


Ev için boya renkleri seçiminde aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Eğer küçük veya fazla gün ışığı almayan bir odanın rengini değiştirmek istiyorsanız tercihinizi açık renklerden yana yapmalısınız. Küçük metrekareye sahip mekanlar için tavsiye ettiğimiz duvar renkleri arasında Lületaşı , Aydan , İpeksi 35 ,Kum Beyaz , Kırık Beyaz bulunuyor.
 • Boyamak istediğiniz duvar yüzeyinde çeşitli pürüzler veya kusurlar bulunuyorsa parlak boyalar yerine mat boya çeşitlerini tercih etmelisiniz. Bu sayede duvar üzerindeki kusurlar kolayca gizlenir.
 • Yüksek tavanlı bir odanız varsa tavan kısmını daha koyu bir renge boyayabilir ve mekana yenilikçi ve modern bir hava katabilirsiniz.
 • Duvar rengi seçerken eviniz için ana bir renk belirleyebilir ve evin en çok kullanılan mekanlarında bu rengi kullanabilir, ana rengi kombinlemek istediğiniz renkleri tek duvarda tercih edebilirsiniz.

 • Mobilyaya Göre Duvar Renk Seçimi Nasıl Olmalı?


  Mobilyaya göre duvar rengi seçimi yaparken bilinenin aksine eşyalar ile aynı renkte duvar boyası seçmemeye çalışın. Bunun yerine mobilyalarınız ile renk kombinasyonları yapmayı deneyerek daha estetik bir ambiyans yakalayabilirsiniz. Renk kombinasyonlarında kontrast yani zıt renklerin uyumundan faydalanabilir veya aynı rengin farklı tonlarından oluşan monokrom kombinler yaratabilirsiniz.

  Eğer kahverengi, siyah veya gri gibi koyu tonlarda mobilyalara sahipseniz duvar rengi seçiminizi açık tonlardan yana kullanabilirsiniz. Bu sayede ortama daha ferah bir dokunuş katabilirsiniz. Örneğin, siyah mobilyalarla Şampanya , Aki, Nil Yeşili tonlarımız harika uyum sağlar.

  Beyaz veya bej gibi açık tonlarda eşyalarınız varsa duvarlarda daha koyu tonlar seçerek kontrast yaratabilirsiniz. Açık tonlarda mavi, sarı ve yeşil mobilyalarla yine benzer tonlarda duvar boyaları iyi bir ahenk oluşturur. Pembe tonları da gri gibi nötr renklerle kombinlenebilir. Renk kombinlerini odanın tümü yerine koltuk, kitaplık veya televizyon ünitesi arkasındaki tek duvarda kullanabilir, böylece önünde bulunan mobilyayı da öne çıkarabilirsiniz.

  Evinizde yoğun olarak ahşap renkli mobilyalarınız varsa eşyaların vernik çeşidine göre renk belirleyebilirsiniz. Vernik çeşidinde parlak ile mat kombinasyonu mekana zenginlik katması için önerilen bir yöntemdir. Parlak vernikle boyanmış eşyalar için mat boyalar, mat renkte eşyalar için ise parlak iç cephe boyalarını öneririz.

  Ahşap renkli mobilyalar için diğer bir önerimiz ton sür ton yani aynı rengin farklı tonlarının bir arada kullanıldığı kombinler oluşturmaktır. Hasır 310 ve Hasır 295 renklerimizle kombinleyerek toprak tonlarının sofistike görünümünü yakalayabilirsiniz.


  Odalara Göre Renk Seçimi Nasıl Olmalı?


  Odalar için duvar rengi seçimi yaparken odanın kullanım amacına uygun olarak hareket edebilirsiniz. İşte sizin için bazı öneriler!

 • Tüm gün vakit geçirdiğiniz ve yorgunluk attığınız oturma odası ve salonlarda; açık mavi, yeşil, beyaz ve bej gibi nötr tonlar dingin bir ambiyans için idealdir. Kartelamızdan Yudum, Lületaşı, Kaktüs renk tonlarını salonlarınıza modern ve aydınlık bir etki vermek için kullanabilirsiniz.
 • Yatak odalarında huzur veren tonları deneyebilirsiniz. Açık mor, açık mavi ve yeşil renkleri rahat bir uyku süreci için uygundur.
 • Çocuk odalarında mavi ve turuncu gibi dinamik renkler seçebilirsiniz. Atlas, Mango, Koral çocuk odası için en çok tercih edilen Filli Boya renklerimizdir. Çocukların yaratıcılığı ve hayal gücünü desteklemek için dinamik tonlar iyi bir seçim olur.
 • Banyolarda huzurlu bir atmosfer için mor, beyaz, yeşil ve mavi gibi tonları kullanabilirsiniz. Bu renkler ortama rahatlatıcı bir SPA hissi vermek için de uygundur.
 • Mutfaklarda ise ferah ve temiz bir görünüm için Aydan ve Sis Bulutu renklerimizi veya iştah açıcı renklerden Buket, Limonu renklerimizi seçebilirsiniz.

 • Işığa Göre Duvar Boyası Seçimi Nasıl Olmalı?


  Yaşam alanında ışığa göre duvar boya rengi seçimi yapıyorsanız aşağıdaki noktaları dikkate alabilirsiniz:

 • Doğal gün ışığı alan mekanlarda evinizin kuzey veya güneye bakıyor olması duvar boyası için renk seçiminde çok önemli bir rol oynar. Odanız kuzeye bakıyorsa hafif ışık alacağı için koyu renkler daha koyu, açık renkler de daha loş gözükecektir. Kuzeye bakan odalarınızda duvarlarınızda Kum Beyazı, Lületaşı, Aydan gibi renklerimizi kullanarak çok daha ferah bir mekan yaratabilirsiniz.
 • Güneye bakan bir odanız var ise, duvarlarınız daha yoğun ışık alacağı için koyu renkler daha açık, açık renkler ise (özellikle beyazlar) silik gözükecektir. Güneye bakan odalarınızda koyu renklere yer verebilir ve Rezene 170, Andezit 35 gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz Sis Bulutu, Hasır 345 gibi bej/toprak tonlu renkler ile daha sıcak tonlarda bir ambiyans yaratabilirsiniz.
 • Yapay ışık kullanılan mekanlarda genellikle beyaz ışık ve gün ışığı (sarı ışık) seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Sarı ışık aydınlatmaya sahip mekanlarda Aki, Andezit 10 gibi renklerimiz tercih ederek dingin ve ferah, Andezit 55, Yudum 30 gibi koyu tonlardaki renklerimiz kullanarak daha vurgulu mekanlar yaratabilirsiniz. Beyaz ışık ise mavileri ve yeşilleri zenginleştirdiği için Kozmik 25 , Irmak 20 gibi renklere yönetebilir, modern bir ortam yaratabilirsiniz.

 • Dekorasyon Stiline Göre Duvar Boyası Seçimi Nasıl Olmalı?


  Ev dekorasyonunda harmoni yaratmak için mobilya ve duvar renklerini kombinleyerek stil sahibi mekanlar yaratmak aslında düşündüğünüzden daha kolaydır.

  Avangart ve vintage stile sahip mobilyalarınız varsa Filli Boya Çakıllı Kum, Kumru renklerimiz mobilyalarınızla uyumu yakalayacaktır. Modern stilde ise Kırık Beyaz, Nuga, Yağ Yeşili renklerimiz ile daha açık renklerin haki olduğu dingin mekanlara sahip olabilirsiniz. Endüstriyel tarzda döşenmiş evler için grinin tonlarından Andezit 40 ve Andezit 35 renklerini öneriyoruz.

  Siz de ev için boya renkleri seçmeden önce Filli Boya nın sunduğu İlham Paketi boya seti sayesinde duvar boyalarını deneme fırsatı yakalayabilirsiniz. 60 farklı renk ve 2 farklı parlaklık seçeneği olan deneme boy duvar boyası ürünleri ile evde ufak denemeler yapabilir, tercih edeceğiniz rengin, boyamayı düşündüğünüz alanda nasıl duracağı hakkında fikir edinebilirsiniz.

  Devamını gör.. Gizle..