Blog

Renk Paleti

Duvardaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar

Duvardaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar

Yaşam alanlarınızdaki duvarlarda birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilen küf lekesi, önlem almadığınız takdirde zamanla daha da kötü bir görünüm alabilir. Pek çok kişinin sıkça karşılaştığı küf lekesi nasıl oluşur, duvardaki küf lekesi nasıl çıkar ve küf nasıl önlenir öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Duvardaki Küfler Nasıl Oluşur?

İç duvar cephelerinde oluşan küflerin pek çok sebebi olabilir. Bunların başında ise duvarların içinden geçen ve sızdıran su tesisatları gelir. su tesisatlarından sızan sular, zaman içinde duvarların nemlenmesine ve ardından küflenmeye neden olabilir. Aynı şekilde ortam nemli olduğunda da rutubet ve küf ile karşılaşılabilir. Küf oluşumu tüm bunların yanı sıra iç mekanlarda ısı yalıtımsız alanlarda iç sıcak dış soğuklarda oluşan yoğuşmadan dolayı oluşan terleme olarak bilinen aşırı nem durumundan ya da mevsim geçişlerindeki keskin nem artışlarından da kaynaklanabilir.

Küf Lekesi Oluşumu Önlenebilir mi?

“Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar?” sorusunun cevabı için bazen basit yöntemler yeterli olsa da çoğu zaman daha kapsamlı adımlar atmak gerekebilir. Tüm bu süreçleri tekrar tekrar yaşamamak için de ilk olarak küfün duvarda oluşma nedenini keşfetmeli ve bu nedene uygun önlemler almalısınız. Eğer su tesisatının geçtiği noktalarda bir çatlak ya da kırık varsa öncelikle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Aksi takdirde siz oluşan küfü temizlemeyi başarsanız dahi temeldeki diğer sorun çözülmediği sürece yine küflenme meydana gelecektir.

Bununla beraber duvar küflenmesi sorununa karşı yaşam alanlarınızı mevsim fark etmeksizin düzenli olarak havalandırmak da küf oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kapalı alanda çamaşır kurutmak gibi ortamda nemi arttıran olayların duvarlarda küf oluşumunu hızlandırabileceğini de aklınızda bulundurmalısınız. Bu nedenle yaşam alanlarınızda nemi artırabilecek durumlardan uzak durmanız gerekir.

Duvardaki Küf Lekesi Ne ile Çıkar?

Duvarlardaki küf lekelerini temizlemek için kullanmanız gereken malzemeler, küfü kapatabilecek, yüzeylerdeki küf oluşumlara karşı temizleyici özelliklere sahip olmalıdır. Bunun yanında küflü duvarı pürüzsüz ve boyamaya hazır hale getirmeniz için de bazı ürünler kullanmanız gerekir. Gelin duvardaki küf lekesini çıkarmak için kullanmanız gereken malzemelere bir göz atalım:

 • Koruma örtüsü
 • Maskeleme bandı
 • Fırça
 • Rulo
 • Zımpara (180-220 no lu kağıt zımpara)
 • Filox – Filox Plus
 • Momento Macun
 • Kapatan
 • Yüzeye uygun Filli Boya iç cephe boyası astarı
 • İstenen parlaklık ve renkte Filli Boya iç cephe boyası

 • Duvardaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

  “Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar?” öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Duvarınızı küflü görünümden kurtarmak için bu adımları sırasıyla uygulayabilirsiniz.

 • Macun Kullanın
 • Duvar küflenmesi sorunu ile karşılaştıysanız duvarın bazı kısımları aşınmış olabilir. Öncelikli olarak aşınmış ve kaparmış kısımları kazıyıcı bir aparat ile kazıyıp temizlenmeli, daha sonra küf temizleyici ve önleyici solüsyon Filox ürününü fırça ile yüzey sürüp, fırça ile iyice ovaladıktan sonra, emici özeliğine sahip temiz bir bez ile yüzeyleri temizlenmelidir. Daha sonra aynı solüsyonu rulo ile 1 kat uygulaması yapıp 4 saat kurumaya bırakılmalıdır. Kazınan kısımları doldurmak, düz bir yüzey elde etmek için Filli Boya nın Momento Macun ürününü kullanabilirsiniz. Pürüzsüz, saten dokulu, son kat iç cephe macunu Momento Macun ile duvar yüzeyini boyaya hazırlayabilirsiniz. Momento Macun ve astar uygulamasından önce ya da sonra duvarın durumuna göre zımparalama işlemi de yapabilirsiniz. (Not: Oluşan küf astardan sonra yüzeye leke şeklinde kusma problemi olursa, mutlaka Kapatan ürünü kullanılmalı)

 • Lekeleri Temizleyin ve Kapatın
 • Duvar küf lekesi küf temizleyici ve önleyici Filox ürünü kullanmadan boyanırsa istenilen sonuç elde edilemez. Küf lekelerinin problemsiz bir şekilde kapanması için boyama öncesi leke temizleyici ve önleyici solüsyon ürün mutlaka kullanılmalıdır. Bunun için en ideal ürün Filli Boya Filox veya Filox Plus ürünümüzdür. Filli Boya Kapatan ise temizleyici solüsyon sonrası, hem boyalı hem de boyasız yüzeylerdeki pek çok lekeyi olduğu gibi küf lekesini de mükemmel bir şekilde kapatır. Aynı zamanda bu lekelerin yeniden ortaya çıkmasını da engeller. Rutubete ve dökülmeye de dayanıklı ürün, sararma yapmaz ve sadece duvarlarda değil tavanda da kullanılabilir. Kurşun içermediğinden sağlığa bir zararı da bulunmaz. Siz de duvardaki küf lekesini Kapatan ile ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Yüzeye Uygun Astar Kullanın
 • “Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar?” sorusunun en önemli adımında neler yapmamız gerektiğini öğrendik. Sıra duvarınızı renklendirmeden önceki son aşamada. Duvarınıza astar uygulayarak iç cephe boyasının daha kusursuz görünmesini sağlayabilirsiniz. Astar seçerken duvar yüzeyine uygun bir seçim yapabilirsiniz. Momento Dönüşüm Astarı , solvent bazlı boyadan su bazlı boyaya geçişte kullanılır. Momento Pigmentli Astar , Momento Silan ve Momento Tek gibi ipeksi dokudaki ön planda olan su bazlı boyalardan önce kullanmak için idealdir. Momento Şeffaf Jel Astar , hızlı ve pratik bir şekilde kullanım sunan alçı yüzey astarıdır. Alçı yüzeylerde bu ürünü kullanabilirsiniz.

 • Sıra Son Aşamada: Boyama
 • Küf lekesi gizlenen duvarınızı son aşamada boyayarak işlemini tamamlayabilirsiniz. Küflü kısmı temizlenmiş duvarı, seçtiğiniz bir iç cephe boyası ile boyayabilirsiniz. Boya seçimi yaparken Filli Boya nın geniş renk kartelasından dilediğiniz rengi seçebilir, ipeksi mat ile parlak boyalardan birini kullanabilirsiniz. Örneğin duvarlarınıza lüks bir parlaklık için su bazlı AquaLux ürününü tercih edebilirsiniz. Mat ya da pürüzsüz bir görünüm arıyorsanız Momento Plastix gibi mat görünüm sunan ürünleri seçebilirsiniz.

  “Duvardaki küf lekesi nasıl çıkar?” sorusunun yanıtını öğrendiniz. Macun, leke örtücü boya, küf temizleyici ve önleyici solüsyon, astar ve iç cephe boyası gibi ihtiyacınız olan tüm ürünleri Filli Boya üzerinden satın alabilir, ihtiyaçlarınız için en uygun seçeneklere kolayca ulaşabilirsiniz.

  Devamını gör.. Gizle..