Blog

Renk Paleti

Ev Dekorasyonu için 8 Bitki Önerisi

Ev Dekorasyonu için 8 Bitki Önerisi

Eviniz için mobilya, koltuk, duvar rengi gibi ögelerin hepsini özenle ve birbiriyle uyumlu olarak seçtiniz ancak henüz hangi bitkilerle tamamlamanız gerektiğine karar veremiyor musunuz? Ev dekorasyonunuzu tamamlamak için ev bitkisi önerilerimize göz atın.

Eviniz için bitki seçerken öncelikle her bitkinin büyüme koşullarının farklı olduğunu göz önünde bulundurun. Uygun bitkiyi seçerken evinizin güneş alma durumuna, genel sıcaklık ve nem oranına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bitkilerin sulanma sıklığı ve bakım yöntemlerini de öğrenmek kararınızı etkileyebilir.

Salonunuza Yeşil Bir Esinti

Eğer oturma odası veya salonunuz geniş ise önereceğimiz bitkilerin büyük boylarını tercih edebilir, daha küçük bir alana sahipseniz küçük boylarını alabilirsiniz.

Salonununa yakışacak bitkilerden Benjamin, az güneş alan odalarda bile güzelce yetişir. Güneş ışığının direkt üzerine gelmemesi bu bitki için bir avantajdır. Ayrıca çok sık sulamanın gerekmediği Benjamin bitkisinin toprağının kurumaması bakımı için yeterlidir. Ancak evinizde evcil hayvan besliyorsanız Benjamin bitkisi sizin için uygun olmayabilir. Kediler ve köpekler için zehirli özellik gösterebildiği bilindiği için önerilmez.

Starliçe bitkisi de şık ve bakımı kolay bitkilerden biridir. Nemli ortamı sevmesiyle bilinmesine rağmen Starliçe çok fazla sulanmaktan hoşlanmaz. Starliçe bitkisini haftada bir veya on günde bir sulamanız yeterli olacaktır.

Tropik ormanlarının esintisini evinize taşımak için deve tabanı bitkisini tercih edebilirsiniz. Uygun saksı ve gövde desteklerinin sağlanmasıyla deve tabanı, 5 metreye kadar büyüyüp geniş yapraklara sahip olabilir. Koyu yeşil yapraklara sahip deve tabanı kahverengi, bej, gri tonlarına sahip salonunuza oldukça hoş bir ambiyans katacaktır.

Daha küçük bitkileri tercih ediyorsanız, dağ palmiyesi veya para ağacı bitkisini dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz. Sehpa veya ünite üzerinde yer alabilecek bu bitkilere dekorasyonunuza uygun şekilde saksılar seçerek evinizin pek çok farklı yerine yerleştirebilirsiniz. Bu iki bitki evcil hayvanlar için zehirli olmayıp, kedi veya köpek sahipleri için de rahatlıklar tercih edilebilir.

Rahat Bir Uyku: Yatak Odası için Bitki Önerileri

Yatak odasında rahatlamayı ve deliksiz bir uyku çekmenizi sağlayacak bitkilere birlikte bakalım.

Doğal bir temizleyici olarak da bilinen lavanta, kokusu sayesinde uykuya dalmayı kolaylaştırır, kesintisiz bir uykuya yardımcı olur. Kuru lavantayı komodin veya şifonyer üzerinde kullanabilirsiniz. Mor rengiyle dekorasyonunuza renk katmasının yanı sıra rahatlatma etkisiyle iyi bir tercih olacaktır.

Lavanta gibi kuru bitkilerden olmasa da yeşil çiçekli bitkilerden olan Gardenya ve Yasemin de kokularıyla yatıştırıcı ve uykuya dalmayı kolaylaştırıcı etki gösterir.

Bitkilerin esintisinin yanı sıra Filli Boya nın doğadan ilham alan renklerini duvarlarınıza taşıyarak doğayı evinize getirebilirsiniz. Çiçeklerin en güzel renklerinden ilham alan Filli Boya Lavanta , Gülpembe , Menekşe , Begonvil , Kaktüs 35 renklerinin ilham veren tonlarıyla duvarlarınıza bitkilerin renklerini taşıyın.

Devamını gör.. Gizle..