Blog

Renk Paleti

İç Mekan Hava Kalitesini Arttırmanın Yolları

İç Mekan Hava Kalitesini Arttırmanın Yolları

Evinizin ya da iş yerinizin hava kalitesini artırmak sağlıklı ve hijyenik bir mekan oluşturmanızı desteklerken sağlığınız için olumsuz etkenleri de azaltmanıza yardımcı oluyor. İç mekan hava kalitesini iyileştirecek ve artıracak önerilerimize göz atarak “İç mekan hava kalitesi nasıl yükseltilir?” sorusunun yanıtını bulabilir, kendiniz ve sevdikleriniz için hava kalitesi yüksek, sağlıklı ve hijyenik ortamlar oluşturabilirsiniz.

Sağlığa Duyarlı Boyalar Kullanın

İç mekanın en geniş yüzey alanını oluşturan duvarlar, iç mekan kalitesini doğrudan etkiler. Mekanlarınızı renklendirmek ve güzelleştirmek için kullandığınız boyalar da hava kalitesini olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Filli Boya’nın sağlığa duyarlı boyalar kategorisinde yer alan boya çeşitleri, hava kalitesinin artırmanıza destek oluyor. MAS Certified Green sertifikasına sahip bu boyalar; formaldehit, koruyucu ve uçucu/yarı uçucu organik bileşikleri (VOC/ sVOC) içermiyor, doğal bileşenlerden üretiliyor.

Silikat ile modifiye edilmiş üstün performanslı akrilik bağlayıcı teknolojisi ile geliştirilen Filli Boya Momento Life , insan sağlığına duyarlı yapısı ile tüm iç mekanların hava kalitesini artırmaya yardımcı oluyor.

Çocukların ve bebeklerin yaşam alanlarının daha yüksek bir hava kalitesine sahip olması için özel olarak geliştirilen Filli Boya Momento Life Kids , iç cephe boyası, özel renk koleksiyonu ile de öne çıkıyor. Uzman psikologlar tarafından renklerin çocuklara olan olumlu etkileri göz önüne alınarak hazırlanan Momento Life Kids renk koleksiyonundan çocukların favorisi olacak renkte bir duvar boyası seçebilirsiniz.

Sağlığa duyarlı boyalar arasında yer alan Filli Boya Momento Life Clean , tavan boyası ise mekanda bulunan eşyalar ve tekstil ürünleri nedeniyle salınan ve zararlı bir etkisi olan serbest formaldehidi kimyasal olarak kararlı bir şekilde kendisine bağlıyor. Böylece havanın kirlenmesini engelleyip mekanın hava kalitesini artırıyor.

Düzenli ve Detaylı Temizlik Yapın

İç mekanların hava kalitesini olumsuz şekilde etkileyen toz ve akarlar ile baş etmek için düzenli olarak temizlik yapmak gerekiyor. Bunun için en az haftada bir ya da iki kez evinizi süpürüp eşyalarınızın tozunu alabilirsiniz. Süpürme işlemini yaparken;

 • Koltuklarınızın arkasını ve altını,
 • TV ünitesi, konsol ya da dolap arkalarını,
 • Eşyalar arasında kalan dar boşlukları
 • Yatak altını,
 • Kapı arkalarını süpürmeyi unutmayın.
 • Süpürme işleminin ardından yerdeki tozların daha iyi temizlenmesi için silme işlemini de atlamayın.

  Her Gün Havalandırın

  Evin içindeki havanın yenilenip tazelenmesi, daha temiz ve ferah bir ortam oluşturmak için son derece önemli. Bunun için pencerelerinizi çok uzun bir süre boyunca açık tutmanıza da gerek yok. Her sabah uyandığınızda tüm pencelerelerinizi açıp birkaç dakika boyunca mekanın havasını tazeleyebilirsiniz. Evinizi ya da iş yerinizi hem yaz hem de kış aylarında kısa süreliğine de olsa havalandırarak mekanınızın hava kalitesini artırabilirsiniz.

  Mekanın Nemini Kontrol Altında Tutun

  İç mekan hava kalitesi için olumsuz etkenlerden biri de nem. Mekanınızın hava kalitesini olumsuz etkileyen küf ve bakteriler ortamda bulunan yüksek nem oranından ötürü ortaya çıkıyor. Özellikle banyo, mutfak gibi alanlarda ve alt katlarda bulunan mekanlarda (sığınak, bodrum, bahçe katı vb.) nem çok daha fazla görülüyor. Nemden korunmak için birkaç duruma dikkat edebilirsiniz:

 • Yalıtım yaparak hem ısı hem de nem sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Hem dış yalıtım hem de kapı, pencere gibi hava akımı bulunan alanlarda yapacağınız yalıtım ısıyı ve nemi dengelemeniz için oldukça etkili.
 • Nem seviyesini %60’ın altında tutmak için bir hava nemlendiricisinden destek alabilirsiniz.
 • Sıcaklığı ve nem seviyesini dengelemek için evinizi sık sık havalandırabilirsiniz.
 • Küf ve bakteri oluşumunu engelleyen, neme karşı dirençli duvar boyalarını kullanabilirsiniz. Küf ve bakteri oluşumunu engellemek için duvarları boyaya hazırlayan, yüzeylerde oluşan organik oluşumların temizlenmesini sağlayan Filox Plus ’ı kullanabilirsiniz. Küf ve bakteri oluşumunu engellemek için de duvarlarınızı yıkanabilir, silinebilir, antibakteriyel su bazlı iç cephe boyası sağlayan Momento Silan-Cleanix ile boyayabilirsin.
 • Havayı Temizleyen Bitkilerden Destek Alın

  İç mekan bitkileri yaşam alanlarına doğal ve sıcacık bir etki kazandırırken aynı zamanda havanın kalitesini de artırmaya yardımcı olabiliyor. NASA’nın 1989 Temiz Hava Araştırması’na göre aşk merdiveni (bir tür eğrelti otu), barış zambağı, salon sarmaşığı ve örümcek bitkileri, havadaki formaldehit ve karbonmonoksit benzeri kimyasalların uzaklaştırılmasında önemli bir rol oynuyor. Siz de farklı mekanlarınız için bu bitkileri tercih ederek hava kalitesini artırmak için olumlu bir adım atabilirsiniz.

  Siz de evinizin hava kalitesini artırmak için önerilerimizi dikkate alabilir, iç mekan hava kalitesi için Filli Boya’nın sağlığa duyarlı boyalarını detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Evinizi güzelleştirecek ve hava kalitenizi iyileştirecek duvar ve tavan boyası çeşitlerini Filli Boya güvencesiyle hemen şimdi satın alabilirsiniz.

  Devamını gör.. Gizle..